کد خبر : 911

تاریخ انتشار : ۷:۲۶ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۰ چاپ این مطلب

جلسات افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن همچنان برگزار نمی‌شود

به گزارش درچه به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سناریوی افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از ابتدای سال جاری در حالی کلید خورد که خرید و فروش مسکن وارد رکودی بی‌سابقه شده و قیمت‌ها تا حدودی عقب‌نشینی کرده و کاهش یافته بود. بنابراین گزارش، اگر چه همه ساله بانک مسکن بر اساس […]

به گزارش درچه به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سناریوی افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از ابتدای سال جاری در حالی کلید خورد که خرید و فروش مسکن وارد رکودی بی‌سابقه شده و قیمت‌ها تا حدودی عقب‌نشینی کرده و کاهش یافته بود.

بنابراین گزارش، اگر چه همه ساله بانک مسکن بر اساس بسته سیاسی نظارتی بانک مرکزی پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن را به بانک مرکزی ارائه می‌کند، اما ظاهراً امسال اعضای هیئت مدیره بانک مسکن و به خصوص کارگروه پنج نفره‌ای که مسئول مذاکره کننده با مسئولان بانک مرکزی برای افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن هستند، اصرار بیشتری نسبت به سالهای قبل برای بالا رفتن سقف تسهیلات دارند.

از ابتدای امسال تاکنون این تیم مذاکره کننده (کمیته پنج نفره) از بانک مسکن با مسئولان بانک مرکزی جلسات زیادی را برگزار کرده‌اند تا بتوانند آنها را به افزایش سقف تسهیلات مجاب کنند، اما ظاهراً طی چند هفته گذشته این جلسات متوقف شده و مسئولان بانک مرکزی این کمیته پنج نفره را به حضور نپذیرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، مسئولان بانک مرکزی همواره در جلسات خود از کمیته پنج نفره درخواست آمار و ارقام داشته‌اند، چرا که نسبت به افزایش سقف تسهیلات خرید و فروش ساخت مسکن نگرانی‌هایی دارند.

مسئولان بانک مرکزی برای اینکه این افزایش سقف تسهیلات تأثیر منفی بر بازار مسکن نداشته باشد، سعی دارد تمام موارد را در نظر بگیرد، تا مبادا قیمت مسکن جهشی افزایش یابد.

هر چند مسئولان ارشد بانکی و به خصوص بانک مرکزی به خوبی می‌دانند که تسهیلات کنونی خرید مسکن نمی‌تواند حتی ۲۰ درصد قیمت کنونی مسکن را پوشش دهد، بنابراین از این سو مصرّ افزایش سقف تسهیلات نیز هستند.

خرید یک واحد مسکونی ۸۰ متری در محدوده مرکزی شهر نیازمند حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است که اگر بانک‌ها بخواهند ۵۰ مییلون تومان وام دهند، تاثیری در خرید این واحد مسکونی ندارد.

*با ۳۰ میلیون تومان عرضه مسکن افزایش نمی‌یابد

یکی دیگر از دل مشغولی‌های بانک مسکن و بانک مرکزی نیز این است که سقف تسهیلات ساخت مسکن نیز پایین است و با ۳۰ میلیون تومان کنونی نیز عرضه مسکن تقویت نخواهد شد.

برخی از کارشناسان نیز معتقدند که افزایش تسهیلات مسکن به شرطی مناسب است که فاصله درآمدها و هزینه‌های افراد در نظر گرفته شود و بهره‌های بانکی نیز کاهش یابد.

پیشتر مدیر عامل سابق و کنونی بانک مسکن در گفت و گو با خبرگزاری فارس از پیشنهاد ۳۰ میلیون تومانی خرید و ۴۰ میلیون تومانی ساخت مسکن به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار خبر داده بودند.

انتهای پیام/اقتصادی/۱۴۲۵/۱۵


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی