کد خبر : 901

تاریخ انتشار : ۷:۱۸ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۰ چاپ این مطلب

دو جریان شیعی و سنی ضدوحدت اسلامی/ تحریک احساسات مذهبی برای افزایش مقلدان

به گزارش درچه، به نقل از پایگاه خبری راصد شیخ حسن الصفار در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در قطیف عربستان به جریان‌های وقیح و موهن که به نمادهای اهل سنت توهین می‌کنند حمله کرده و گفت: اقدامات این افراد توجیه کشتارها و تروریسمی است که جریان تکفیری آنها را دنبال می‌کند. وی افزود: وحدت […]

به گزارش درچه، به نقل از پایگاه خبری راصد شیخ حسن الصفار در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در قطیف عربستان به جریان‌های وقیح و موهن که به نمادهای اهل سنت توهین می‌کنند حمله کرده و گفت: اقدامات این افراد توجیه کشتارها و تروریسمی است که جریان تکفیری آنها را دنبال می‌کند.

وی افزود: وحدت امت اسلامی از دو جریان خطرناک رنج می‌برد نخست جریان تکفیر و ترور که در میان اهل سنت شکل گرفت و جریان وقیح و موهن به نمادهای اهل سنت که اخیرا در میان شیعیان شکل گرفته است و این جریان موهن چهره دیگری از تعصب سلفی‌گرانه است.

الصفار با اشاره به مخالفت بزرگان شیعه و مراجع عظام با این جریان، تصریح کرد: مراجع عظام این اقدامات را مخالف مکتب اهل بیت(ع) و حارج از توصیه‌های ائمه(ع) در ارتباط با دیگر طیف‌های امت اسلامی دانست.

وی به فتوای اخیر آیت‌الله سیستانی در این زمینه اشاره کرد و افزود: رفتار جریان وقیح و موهن هدف‌شان از توهین به نمادهای اهل‌سنت پوشش گذاشتن بر رفتارهای خشونت‌بار جریان تکفیری است و رفتار احمقانه آنها توجیهات لازم برای رفتار تکفیری در میان افکار عمومی اهل‌سنت را ایجاد می‌کند.

الصفار این افراد را «خادمان دشمنان اهل‌بیت(ع) و دشمنان شیعه» دانست و تصریح کرد: هدف دیگر این جریان ایجاد فتنه طائفه‌ای و مذهبی است که با اصرار در توهین به صحابه و همسران پیامبر اکرم(ص) به تحریک اهل‌سنت اقدام کنند و این یعنی تلاش برای به شکست کشاندن تمامی تلاش‌ها برای تقریب مذاهب و ایجاد وحدت بین امت اسلامی که توسط عقلا و معتدلان امت اسلامی و سنت و شیعه دنبال می‌شود.

رهبر شیعیان عربستان با اشاره به حقیقت ماورای جریان وقیح و موهن آنها را مزدون قدرت‌های دشمن با امت اسلامی خواند و افزود: قدرت‌های دشمن امت اسلامی کسانی هستند که آنها را حمایت مالی و معنوی می‌کنند چراکه رفتار آنها نقشه‌ها و اهداف‌شان را تامین می‌کند.

وی حامیان دیگر این جریان را «احمق‌ها» خواند و ادامه داد: کسانی که به جست‌وجوی جای پا و قدرتی در میان جامعه شیعی هستند تا مقلدان خود را زیاد کنند، همراهان این جریان هستند و آنها از طریق تحریک احساسات مذهبی این کار را دنبال می‌کنند و این در حالی است که شرایط فتنه‌انگیزی در جهان اسلام مستعد شعله‌ور شدن است.

رهبر شیعیان عربستان از علما و پژوهشگران اسلامی خواستار پاک‌سازی میراث اسلامی شد و گفت: ما به این پاکسازی و از بین بردن مین‌های موجود در این میراث اسلامی نیاز داریم که در غیر این صورت این مین‌ها در صورت امت اسلامی منفجر می‌شود.

وی همچنین نسبت به تشدید فعالیت‌های مرجع دینی و علمی و مبلغین اسلامی در هشیارکردن امت اسلامی از افتادن در دام دو جریان ضد وحدت ابراز امیدواری کرد و افزود: امروز امت اسلامی بیش از هر چیز نیازمند وحدت و تقریب مذاهب اسلامی است و در موسم حج امسال باید با توجه به شرایط حساس موجود از این مرحله که همراه با استبداد و هژمونی بیگانگان است عبور کرده و به حکومت رشید و متین رسید.

انتهای پیام/فرهنگی/۱۴۲۵/۹


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی