کد خبر : 843

تاریخ انتشار : ۶:۲۱ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۰ چاپ این مطلب

قمار عربستان در مصریزاسیون سوریه/ تلاش ریاض برای تبدیل جربا به السیسی دیگر

به گزارش درچه به نقل از  خبرگزاری فارس، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با تمجید از پایبندی آشکار بشار اسد به اجرای تفاهم نامه نابودی سلاح‌های شیمیایی که بدون اطلاع سعودی‌ها انجام شد، نمک بیشتری بر زخم عمیق عقاب‌های سعودی پاشید. این تفاهم نامه زمانی متحول‌تر شد که سید حسن روحانی و باراک اوباما […]

به گزارش درچه به نقل از  خبرگزاری فارس، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با تمجید از پایبندی آشکار بشار اسد به اجرای تفاهم نامه نابودی سلاح‌های شیمیایی که بدون اطلاع سعودی‌ها انجام شد، نمک بیشتری بر زخم عمیق عقاب‌های سعودی پاشید. این تفاهم نامه زمانی متحول‌تر شد که سید حسن روحانی و باراک اوباما به مدت ۱۵ دقیقه تلفنی با هم صحبت کردند.

انجمن “الصراع” متخصص حوزه خاورمیانه در گزارش اخیر خود به خوبی به توصیف رابطه سرد عربستان و آمریکا پرداخته و نوشت: عربستان در میدان بازی تنها ماند و شریک وی ( آمریکا) با بازیگر جدیدی ( ایران) همراه شد. انجمن مذکور بحران بوجود آمده بین عربستان و آمریکا را در سه مورد زیر خلاصه می کند:

۱-اختلاف درباره مصر. چرا که عربستان از کودتای نظامی حمایت کرد ولی آمریکا محافظه کاری اختیار کرد.

۲- اختلاف درباره تفاهم نامه نابودی سلاح های شیمیایی در سوریه که بدون اطلاع عربستان انجام شد و به بشار اسد مشروعیت بخشید.

۳- مذاکره ایران و آمریکا که کابوسی برای سعودی‌هاست و ممکن است از نفوذ آنها در منطقه بکاهد.

بنا به نظر ناظران غربی طرح عربستان در سوریه و تمام منطقه در آستانه نابودی است. از همین رو مقامات سعودی سعی دارند با ایجاد “جیش الاسلام” متشکل از بیش از ۵۰ سازمان اسلامگرای میانه رو، مانع از انجام توافقات بین آمریکا و روسیه شوند. این ناظران بر این باورند که مسلح شدن این ارتش به موشک‌های ضد هواپیما، بر خلاف خواست آمریکا مبنی بر تغییر موازنه قدرت نظامی در صحنه میدانی به ضرر نظام سوریه است.

عربستان بر ائتلاف ملی سوریه (نماینده مخالفان) تسلط یافته و با انتخاب احمد الجربا هم پیمان خود به عنوان رئیس این ائتلاف، هیبت و سیطره اخوان‌المسلمین را خرد کرد تا کمکی به هم پیمانان لیبرال خود کمک کرده باشد. عربستان همچنین نفوذ قطر در داخل این ائتلاف را به صفر رساند. با این حال این تسلط چندان به درازا نینجامید، چرا که ترکیه هم پیمان قطر، ارتش آزاد را تحریک کرد تا ائتلاف مذکور را به رسمیت نشناسد. با این کار نفوذ عربستان کم شد و عامل دیگر در کاهش این نفوذ، حمایت قطر از گروه‌های اسلامی مورد حمایت خود به همان روش مذکور بود. امری که خشم عربستان را برانگیخت.

یکی از وزرای خارجه عرب در گفتگو با رأی الیوم بیان کرد که اشتباه بزرگ عربستان، برخورد با ترکیه و محدود کردن تمام فعالیت‌ها و تحرکات خود درباره سوریه در خاک اردن بود. این اشتباهی بود که جناح مخالف بندر بن سلطان در خانواده سلطنتی عربستان، معتقدند مسئولیت آن بر عهده رئیس سرویس جاسوسی عربستان و مسئول اول و آخر پرونده سوریه و عراق است.

نزدیکان بندر بن سلطان تماماً با این موضوع مخالف بوده و معتقدند زمانی که وی پرونده سوریه را برعهده گرفت، قطر نقش اول را در این پرونده برعهده داشت حال آنکه این امر کاملاً برعکس شده است و این دستاورد بزرگی برای اوست.

بنا بر گزارش‌های غربی، سعودی‌ها بعد از آنکه با خیانت آمریکائیها روبرو شدند، آماده انجام تغییراتی بسیار بزرگ و پاتکی وحشیانه‌تر در مسئله سوریه هستند. از همین روست که انتظار می‌رود امیر سلمان بن سلطان برادر بندر بن سلطان و معاون وی که در پایتخت اردن مستقر شده به فعالیت گسترده خود در این کشور برای مجهز کردن جیش الاسلام به سلاح‌های پیشرفته شدت بخشد.

عربستان در تلاش است تا الجربا را به السیسی سوریه تبدیل کند. سعودی‌ها معتقدند می‌توانند تجربه موفق خود در مصر را تکرار کنند، بخصوص آنکه جیش الاسلام که توسط این شخص تشکیل شده است، می‌تواند یک ارتش کوچک در سوریه باشد که همانند ارتش مصر به ایفای نقش بپردازد.

این اقدام عربستان یک قمار بزرگ است که به دلیل پیچیدگی‌های پرونده سوریه به سختی می‌توان گفت موفق خواهد شد.

انتهای پیام/بین الملل/۱۴۲۵/۱۵


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی