کد خبر : 820

تاریخ انتشار : ۹:۰۰ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۲/۰۷/۱۹ چاپ این مطلب

آموزش تروریست‌ها در افغانستان و طرح جبهه النصره برای قاچاق مواد سمی به عراق

به گزارش درچه به نقل از خبرگزاری فارس، وزیر خارجه روسیه گفت گزارش‌هایی در دست است که نشان می دهند برخی از کشورهای ثالث به معارضان مسلح سوری آموزش می‌دهند تا آنها را برای مبارزه با نظام سوریه اعزام کنند. وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه به این عناصر آموزش استفاده از مواد سمی […]

به گزارش درچه به نقل از خبرگزاری فارس، وزیر خارجه روسیه گفت گزارش‌هایی در دست است که نشان می دهند برخی از کشورهای ثالث به معارضان مسلح سوری آموزش می‌دهند تا آنها را برای مبارزه با نظام سوریه اعزام کنند.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه به این عناصر آموزش استفاده از مواد سمی داده می شود، همچنین تصریح کرد که این آموزش‌ها در بخش‌هایی از افغانستان که تحت کنترل دولت کابل نیست صورت گرفته‌اند.

لاروف گفت: «برخی گزارش‌ها حاکی از آن هستند که گروهک جبهه النصره [وابسته به القاعده] قصد دارند ترکیباتی سمی و متخصصان مرتبط را به مرزهای عراق قاچاق کنند تا این بار در آنجا عملیات تروریستی راه‌اندازی کنند.»

وزیر خارجه روسیه که پس از گفت‌وگو با «محمد صباح السالم الصباح»، وزیر خارجه کویت سخن می‌گفت درباره هر گونه تحرکات احتمالی برای مختل کردن روند خلع سلاح شیمیایی سوریه هشدار داد.

لاوروف گفت: «ما منتظر انجام این کار به نحوی دقیق، مطابق با نقشه راه و بدون هیچ اخلالی هستیم. درباره هر گونه تحرک احتمالی هشدار می‌دهیم.»

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنانش به کنفرانس ژنو ۲ و و ضرورت حضور ایران در این کنفرانس اشاره کرد.

لاوروف گفت غرب اکنون در قبال موضوع مشارکت احتمالی ایران در این کنفرانس، دیدگاه واقع‌بینانه‌تری پیدا کرده است.

وی گفت: «دلایلی که در رد مشارکت ایران مطرح می‌شدند و به زحمت می‌شد آنها را موجه دانست اکنون مورد ارزیابی مجددا قرار گرفته‌اند و رویکردهایی واقع‌بینانه‌تر جایگزین آن شده‌اند. احتمالاً چشم‌اندازهای نویدبخش درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران باعث این موضوع شده است.»

وی افزود: «ما اخیراً اظهارات واقع‌بینانه‌تری از شریکان غربی‌مان می‌شنویم که تا همین چند وقت پیش مخالف مشارکت ایران در این کنفرانس بودند. آنها به این حقیقت اشاره می‌کردند که ژنو دو باید در ادامه بیانیه ژنو سال ۲۰۱۲ باشد و آنها می‌گویند که ایران از این سند حمایت نکرده است.»

لاوروف ادامه داد: «بسیاری از کشورهای غربی که همکاران غربی ما مشارکت آنها در ژنو ۲ را مورد سوال قرار نمی‌دهند، نه تنها از ژنو ۲ حمایت نمی‌کنند، بلکه تلاش می‌کنند برگزاری آن را مختل هم بکنند.»

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: «با در نظر گرفتن این شرایط، حضور ایران در کنفرانس ژنو ضروری است، همانطور که مشارکت هر کشور دیگری که بر گروه‌های مختلف سوری نفوذ دارند، ضروری است.»

انتهای پیام/بین الملل/۱۴۲۵/۱۴


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی