کد خبر : 657

تاریخ انتشار : ۶:۱۳ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ چاپ این مطلب

افکارسنجی حوزه کلیدی فعالیت رسانه‌ها است/ نتایج افکار سنجی قطعا برای مجلس مفید است

به گزارش درچه به نقل از خبرنگار مهر حجت الاسلام ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز در آئین افتتاح مرکز افکارسنجی مهر با اشاره به اینکه افکارسنجی در جوامع امروز بشری یک حوزه مهم و کلیدی از عرصه فعالیت رسانه ها است گفت: حضرت امیرالمومنین (ع) حضور خود را در عرصه سیاست […]

به گزارش درچه به نقل از خبرنگار مهر حجت الاسلام ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز در آئین افتتاح مرکز افکارسنجی مهر با اشاره به اینکه افکارسنجی در جوامع امروز بشری یک حوزه مهم و کلیدی از عرصه فعالیت رسانه ها است گفت: حضرت امیرالمومنین (ع) حضور خود را در عرصه سیاست و مدیریت نظام اسلامی متوقف به حضور و مشارکت مردم در شکل گیری این مهم می دانستند.

وی افزود: هر چند امیرالمومنین و هر انسانی مسئولیت بسط عدالت و حق را در جامعه دارد اما تحقق این امر در قرار گرفتن در محور هدایت یک جامعه انسانی متوقف در مشارکت و حضور مردم است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه بدون این رکن چنین مسئولیتی قابل انجام نیست، خاطرنشان کرد: نقش رسانه ها به معنای عام و نهادهای افکارسنجی به طور خاص در هدایت افکار عمومی به سمت مسئولیت های خطیر اجتماعی بسیار مهم است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش گفت: مراکز افکار سنجی می تواند نقش مهمی در ارائه نظرات افکار عمومی به مسئولان ارشد کشور ایفا کنند و آنها باز خورد اقدامات و تصمیمات خود را ببینند و در اصلاح رفتارها و یا تداوم تصمیماهایشان بکوشند.

وی افزود: نهادهای افکارسنجی می تواند واقعیت های جامعه را به مدیران ارشاد کشور منعکس کنند و می توان گفت: این گونه مراکز نقشی مثل هواشناسی دارند که مدیران جامعه را در جریان تحولات آن قرار می دهند.

نایب مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مراکز افکار سنجی به هر میزان از سلامت فکری و پشتوانه علمی و مبانی اعتقادی مستحکم تری برخوردار باشند، بهتر می توان در سالت خود را پیش ببرند.

ابوترابی ادامه داد: اگر تعهد و انگیزه لازم در این گونه مراکز وجود نداشته باشد، می تواند به عاملی برای انحراف و زاویه گرفتن از واقعیت های جامعه تبدیل شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد خبرگزاری مهر در ایجاد مرکز افکار سنجی در اعتماد بخشی به جامعه و فراهم کردن روح اخلاقی و دینی در آن موثر است می توان با نگاهی واقع بینانه از این گونه مراکز افکار سنجی برای پیشرفت کشور بهره برد.

وی همچنین به مدیرعامل خبرگزاری فارس که در این جلسه حضور داشت، پیشنهاد تاسیس مرکز افکار سنجی شبیه مهر را داد و گفت: تجربه نشان داده رسانه های متعهد ما در هر زمینه ای که وارد شده اند، موفق عمل کرده اند شایسته است در این جهت هم جایگاه خودمان را به دست بیاوریم.

وی همچنین به تجارب کشورهای دیگر از راه اندازی مراکز افکارسنجی اشاره کرد و یادآور شد: بعضی از این مراکز افکار سنجی با استفاده از عنصر سرعت به اهداف خود می رسند ولی گاه می بینیم که نتایج آنها کمترین ارتباطی با دنیا واقع ندارد آنها این ابزار را در اختیار دارند ولی متاسفانه این ابزارها در اختیار ما نیست.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: قطعا افکارسنجی برای ما در مجلس شورای اسلامی مثمر ثمر خواهد بود و ما می توانیم با استفاده از اطلاعات دقیق و ناظر  بر واقعیتهایی که از افکارسنجی ها به ما می رسد تصمیمات درست تری برای کشور بگیریم.

وی یادآور شد: مرکز افکار سنجی مهر می تواند در تعامل دولت و مجلس نقش مهمی داشته باشد. اطلاعات هر میزان که ناظر به مسائل مهم و کلیدی کشور باشد و با صحت بیشتری در اختیار تصمیم سازان قرار گیرد، می تواند به بهبود وضعیت کشور کمک کند.

ابوترابی در پایان این برنامه ضمن افتتاح مرکز افکارسنجی مهر، از کتابهای منتشرشده این مرکز رونمایی کرد.

انتهای پیام/سیاسی/۱۴۲۵/۸


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی