کد خبر : 6386

تاریخ انتشار : ۱۰:۰۶ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۶/۱۱ چاپ این مطلب

مصاحبه اختصاصی با اسماعیل انصاری؛

شهدای گمنام معنویت خاصی دارند

اسماعیل انصاری: شهدای گمنام معنویت خاصی دارند. من این را بدون اغراق و صداقت عرض می کنم که شهدای گمنام در غربت خاصی بودند و الان هم آشنایی ندارد، در کنار آنها باشد، لذا افرادی که کنار مرقد مطهر شهدای گمنام می روند، خیلی بی ریا و با یک صداقت و اخلاص خاصی می روند.

متن زیر مصاحبه اختصاصی سایت خبری – تحلیلی درچه با اسماعیل انصاری،دبیر ستاد برگزاری مراسم شهدای گمنام شهر شاهد نمونه کشور و عضو شورای اسلامی شهر درچه می باشد:

 

درچه نیوز: آقای انصاری طرح و ایده دفن شهدا گمنام را بفرمایید که از کجا شروع شد و هدف از تکریم شهدا در این مکان چی بود؟

انصاری: بسم الله الرحمن الرحیم. لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم. خدا را شاکریم که این فرصت را دوباره بوجود آورد تا بتوانیم میزبان شهدای گمنام باشیم.

همانطور که مستحضر هستید درچه به عنوان شهر شاهد نمونه کشور، توسط رئیس بنیاد شهید کشور حاج آقا رحیمیان و نماینده وقت ولی فقیه در بیناد شهید مطرح شد. یادم هست که ایشان چند سال پیش این مساله را در مصاحبه ای با مجله پاسدار اسلام مطرح کردند که: استان اصفهان به عنوان، استان شاخص و سرآمد تقدیم شهدا به انقلاب و نظام مطرح است که از هر ۱۵۰ نفر اصفهانی یک نفر شهید تقدیم انقلاب و نظام شده است.ایشان در ادامه همان مصاحبه به شهر درچه اشاره می کنند که از هر ۷۶ نفر درچه ای یک نفر شهید شده است که این از افتخارات بلند و بزرگ مردم شهید پرور درچه است و هم رسالت و وظیفه ما را سنگین می کند.ansari

مساله میزبانی از شهدای بی مزار یا شهدای گمنام در شهر درچه حدود ۴-۵ سال پیش در ذهن خیلی از بچه های مذهبی و انقلابی درچه، خصوصا در ذهن قشر ایثارگر پیش آمد وپیگیر شدیم و پیگیری های زیادی شد، اما بنا به مسائل و مشکلاتی که در سطح شهر داشتیم این امر محقق نشد.البته به نظر ما قسمت در آن زمان نبود و به اعتقاد ما خداوند این لیاقت را به ما داد که بتوانیم این میزبانی را به عهده بگیریم.

در هر صورت این فکر از ۴-۵ سال پیش مطرح بود و همواره خلاء حضور شهدای گمنام را ما در سطح شهر درچه احساس می کردیم. به دلیل اینکه شهدای گمنام و بی مزار از معنویت خاصی برخوردار هستند که در این رابطه مقام معظم رهبری جمله ای دارند که شهدا امامزادگان محفل عشق اند که خودمان هم به این مساله اعتقاد داریم که شهدا واقعا خیلی از مشکلات و مسائل معنوی و فرهنگی سطح شهر ما را حل می کنند. خصوصاً شهدای گمنام که همواره خلع عدم حضور آنها را در سطح شهر درچه احساس می کردیم.

در این برهه از زمان که به دلیل هم دلی، وفاق و اتحادی که بین مسئولین شهر بوجود آمد، خصوصا طی یک سال گذشته و همراهی و ارشادات خوب روحانیون و در رأس آن حاج آقا موسوی امام جمعه محترم و همراهی بقیه مسئولین، خصوصا سپاه، شورا، شهرداری و مسئولین شهرستان که این فرصت بوجود آمد و ما خدا را شکر می کنیم که در این مقطع این امر محقق شد.

وقتی این ایده به ستاد مرکزی تفحص شهدای کشور مطرح شد و قبول شد، این ستاد نماینده ای به شهر درچه اعزام کرد و طی بازدیدی که از مناطق پیشنهادی در سطح شهر درچه شد نهایتاً گزارش آن به حضور سردار باقرزاده مسئول ستاد تفحص شهدای کشور اعلام شد و نهایتاً کوه سفید درچه به عنوان بهترین نقطه برای دفن شهدا گمنام مصوب شد و انصافاً موقعیت بسیار خوبی است.

[این مکان] بهترین نقطه شهر ما هم از جهت معنویت و هم از جهت اینکه مکان خوبی برای مأمن و مأوای دلسوختگان انقلاب است می تواند باشد تا در این مکان حضور پیدا کنند.

خدا را شکر الان این مساله هم مصوب شده است که پارک کوهستانی کوه سفید بنام بوستان شهدای گمنام نام بگیرد.

 درچه نیوز: این شهدا چند نفر هستند، سنشان چقدر است و از چه منطقه ای تفحص شده اند؟

انصاری:  این مساله شهدای گمنام ۲ نفر هستند که به شهر درچه اختصاص داده شده اند. سن یکی از این شهدا ۲۰ ساله و دیگری ۲۶ ساله است.

هر دو نفر این شهدای گمنام در تکِ دشمن و در منطقه جنوب در جزیره مجنون به درجه رفیع شهدا نائل شده اند.

درچه نیوز: چه تمهیداتی برای روز مراسم در نظر گرفته شده است؟

انصاری: به لطف خدا استقبال خوبی از طرف اقشار مختلف مردم در این جهت انجام شد. خدا را شکر می کنیم از این که مردم شهر درچه هم استحقاق میزبانی شهدا را پیدا کردند.

پشتیبانی های زیادی از طرف اقشار مختلف مردم انجام شد و نهایتاً ما این پیش بینی را داریم که جدا از حضور مردم شهید پرور درچه از شهرهای اطراف و محلات اطراف شهر که همجوار ما هستند برای این مراسم معنوی حضور پیدا خواهند کرد.image_4_811130811_57260.jpg

پیشنهاد های زیادی جهت تکریم و هرچه بهتر برگزار شدن مراسم شهدا داده شده است. همانطور که مستحضر هستید در درچه یک مراسم خاص معنوی داریم برای اموات و شهدا که صبح روز پس از خاکسپاری، مراسم مژدگانی برگزار می شود که این مراسم هم در محل خاکسپاری برگزار خواهد شد.

مراسم هفت و شب هفت را پایگاه بسیج شهید چمران و شهید مصطفی خمینی با همکاری و مشارکت بقیه پایگاه های بسیج پیشنهاد دادند که سطح خوبی برگزار کنند.

انصافاً در چند روز گذشته، پایگاه بسیج شهید چمران و پایگاه بسیج شهید مصطفی خمینی، هیات رزمندگان اسلام(عاشقان ثارالله)، هیات رزمندگان و بسیجیان درچه و سپاه ناحیه درچه که پشتیبانی و هماهنگی های خوبی با ستاد برگزاری مراسم داشته اند. گردان امام حسین (علیه السلام) که این مجموعه طرح ها و نظرهای خوبی داشتند.

الان به طور مثال می توان به کارهای فرهنگی صورت گرفته و زمینه سازی حضور شهدا در مباحث چاپ بنر،نصب پرچم و شعار نویسی آن هم به صورت صلواتی و میدانی فعالیت می کنند اشاره کرد که جا داره بنده از همه عزیران، چه قشر برادران و چه قشر خواهران که اعلام آمادگی و پشتیبانی کردند تقدیر و تشکر کنم.

درچه نیوز: جناب  آقای انصاری احساس شما از حضور شهدا در شهر درچه چییست؟

انصاری: احساسم را نمی توانم بیان کنم. شهدای گمنام مخاطبین و مشتریان خاص خودشان را دارند. ما مزارهای شهدای زیادی داریم که همه مردم، اقشار مختلف، طیف های مختلف، زن و مرد حاضر می شوند. [دیده ایم] در این گلستان ها [مردم] کسب معنویت می کنند و مسائل و مشکلات خودشان را حل می کنند. اما شهدای گمنام معنویت خاصی دارند. من این را بدون اغراق و صداقت عرض می کنم که شهدای گمنام در غربت خاصی بودند و الان هم آشنایی ندارد، در کنار آنها باشد، لذا افرادی که کنار مرقد مطهر شهدای گمنام می روند، خیلی بی ریا و با یک صداقت و اخلاص خاصی می روند.ansari

این تجربه را خدا به من لطف کرده است که جاهای مختلفی دیده ام که خیلی افراد در مقبره شهدای گمنام حاجت های بزرگ خود را گرفته اند که انشاالله این معنویت را در فضای شهر ما ایجاد بشود.

خدا را شکر می کنم که یک گوشه از این کار [قرار گرفتم] و همین که در این فضا قرار گرفتیم و کار خاصی انجام نمی دهیم بلکه همه کارها را بچه های گمنامی انجام می دهند که ما شرمنده آن ها هستیم و در رأس، شرمنده شهدا و شهدای گمنام هستیم. انشاالله خدا توفیقی بدهد که بتوانیم در این جهت قدم برداریم

درچه نیوز: ممنون از اینکه وقتتان را در اختیار ما قرار دادید.

انصاری: خواهش می کنم. انشاالله که شما هم بتوانید به رسالت خود عمل کنید.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی