کد خبر : 6055

تاریخ انتشار : ۲:۰۵ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۲۰ چاپ این مطلب

کالسکه‌ی قجری در تهران ۹۳ + تصاویر

نمایشگاه خودورهای کلاسیک با نمایش ‌چهارچرخ‌های اتوماتیک شگفت‌انگیز، این روزها در سعدآباد برپا است‌اما عجیب‌ترین چهارچرخی که در این نمایشگاه تاریخی به نمایش گذاشته شده، ‌«کالسکه‌ی قجری» است.

به گزارش درچه به نقل از ایسنا، نمایشگاه خودروهای کلاسیک تا ۱۹ مردادماه در محوطه‌ی کاخ ملت در مجموعه‌ی تاریخی فرهنگی سعدآباد برپا است که در آن، علاوه‌بر نمایش مجموعه‌ای از خودروهای آنتیک و تاریخی، دوچرخه‌ و موتورهای قدیمی هم به نمایش گذاشته شده است؛ ولی نامتعارف‌ترین بخش این نمایشگاه، همان کالسکه‌ی قدیمی است که در کنار بنز کهنسال ۱۶۰S، ساخت ۱۹۳۶ آلمان قرار گرفته و خودنمایی می‌کند.

کالسکه در روزهای برپایی نمایشگاه هنوز به جمع خودروهای کلاسیک اضافه نشده بود؛ اما مسوولان نمایشگاه که همان کانون جهانگردی و اتومبیلرانی باشد، با دیدن آن، تصمیم می‌گیرند برای تنوع در نمایشگاه، آن را به این مجموعه‌ی ارزشمند و جذاب اضافه کنند.

آن‌طور که در شناسنامه کالسکه آمده؛ ساخت آن به سال ۱۷۴۶ و کشور انگلستان مربوط می‌شود که به توصیه‌ی «سردار ماکو» به ایران آورده شده و در زمان خود جزو کمیاب‌ترین و ارزشمندترین وسایل نقلیه در ایران به شمار می‌آمده است.

به گفته‌ی اژدری، مالک کالسکه، سال‌هاست این چهارچرخ چوبی در محوطه‌ی خانه نگهداری شده و حالا بعد از ۳۰ سال، برای نخستین‌بار رونمایی شده، آن هم در نمایشگاهی که به خودروهای کلاسیک اختصاص دارد.

nf00374463-2

کالسکه‌ی ۲۷۰ ساله که کاملا دست‌ساز بوده، هنوز هم سر پا است و فقط بخش‌هایی از آن، مثل چرم‌ها و یا تکه‌های چوبی‌اش تعمیر شده، چراغ‌های نفتی‌اش هنوز کار می‌کند و چرخ‌ها، شاسی و فرمان‌اش هم که یک تکه ساخته شده، کاملا سالم است.

nf00374463-1

مالک کالسکه قجری، شماره‌ی سریال‌های ساخت را نشان می‌دهد که روی شاسی و توپی‌های چرخ، حک شده و بعد از دو قرن، هنوز هم به خوبی دیده می‌شود.

nf00374463-3

این کالسکه‌ با قدمتی نزدیک به سه قرن را می‌توان در نمایشگاه خودروهای کلاسیک که از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب در مجموعه سعدآباد برپاست، دید.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی