کد خبر : 590

تاریخ انتشار : ۶:۴۱ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ چاپ این مطلب

معرفی بسته کتاب «خانه محبت» به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه زهرا

به گزارش درچه به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، «موسسه تخصصی کتاب متن» همزمان با سالگرد ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا (س) به معرفی ۱۲ کتاب درباره خانواده و تربیت با عنوان «خانه محبت» به صورت یک پوستر کرده است، که در ادامه می‌آید. «خانواده» هم چنان در جامعه ایرانی یک نهاد مهم محسوب […]

به گزارش درچه به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، «موسسه تخصصی کتاب متن» همزمان با سالگرد ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا (س) به معرفی ۱۲ کتاب درباره خانواده و تربیت با عنوان «خانه محبت» به صورت یک پوستر کرده است، که در ادامه می‌آید.

«خانواده» هم چنان در جامعه ایرانی یک نهاد مهم محسوب می شود. کودکان در نهاد خانواده متولد می‏شوند، در این نهاد رشد می‏کنند و با ازدواج، خانواده‏ای تازه تشکیل می‏دهند. اجتماعی کوچک که از زن و شوهر آغاز می‏شود و با تولد فرزندان گسترش می‏یابد. در عصری که دیگر «خانواده» جایگاهی حاشیه‏ای و سست در جوامع غربی دارد، حفظ کیان این نهاد برای ما که داعیه‏دار پرچمداری تمدن اسلامی و سبک زندگی جدید هستیم اهمیتی دو چندان می‏یابد.

برای داشتن خانواده ای سالم و منطبق بر فرهنگ ایرانی-اسلامی سه مرحله مؤثر را مبنی بر آموزه های ایرانی و اسلامی باید طی کرد.  مرحله نخست انتخاب همسر و شریک زندگی است. به قول بزرگی شما برای خرید وسیله‏ای چه مقدار تحقیق و یا مطالعه می‏کنید، برای انتخاب کسی که سعادت دنیا و عقبا چه بسا در گروِ او باشد، چه مقدار مطالعه و تحقیق لازم است؟! مرحله دوم مراقب و محافظت از خانواده و ارتباط صحیح زن و شوهر است. و مرحله سوم هم تربیت فرزندان پیش از تولد تا دوران بزرگسالی است.  در این مراحل باید از منابع و روش‏های گوناگون برای کسب اطلاعات و تجربه کمک گرفت و یاری جست. یکی از بهترین منابع «کتاب» است. اما کدام کتاب؟ آیا هر کتابی به ما کمک می کند؟ آیا هر کتابی منطبق بر «سبک زندگی» و فرهنگ ماست؟ خودِ این کتاب‏ها و نویسندگان بر چه اساس و اندیشه‏ای این کتاب‏ها را نوشته‏اند؟ آیا کتاب‏های جان گری و باربارا دی آنجلس هم می‏توانند به ما کمکی کنند؟ آیا زنان ونوسی و مردان مریخی یا رازهایی درباره مردان و … به ما کمکی می‏کنند؟

کسانی که خودشان نتوانسته‏اند زندگی موفقی داشته باشند. مثلاً همین دو مؤلف مذکور که کتاب‏هایشان در همین ایران خودمان کلی فروش رفته است، از یک دیگر طلاق گرفته‏اند و خانم باربارا حدود ۵ باری طلاق و ازدواج را تجربه کرده است!  از اینها بگذریم این کتاب‏ها صرفاً بر مبنای تجربه و فرهنگ غربی تدوین شده‏اند که البته داعیه جهانی هم دارند! آنچه می‏تواند به سعادت دنیوی و اخروی ما در سایه‏ی خانواده‏ای متعادل یاری کند کتاب‏هایی است که مبتنی بر منابع وحیانی(قرآن و حدیث) نوشته شده باشد. و در الگوهای تجربی هم باید به سراغ نمونه هایی ایرانی-اسلامی رفت.  هدف ما در این بسته معرفی بخشی این کتاب‏هاست، که در مجموعه‏های بعدی تکمیل خواهد شد.    این کتاب‏ها می توانند هدیه ای مناسب به زوج های جوان باشد. و یا مطالعه روزانه و کوتاه آنها توسط همسران بهانه‏ای برای گفت‏و‏گو درباره مسایل خانوادگی. می شود بخشی از مشکلات را با ارجاع همسر خود به مطالعه بخشی از کتاب حل کرد. کتاب‏هایی که مطالعه آنها برای داشتن «یک خانواده خوب» لازم است.

۱٫روابط متکامل زن و مرد

نویسنده: صفایی حائری انتشارات: لیله القدر صفحات: ۷۶ قیمت: ۱۵۰۰ تومان

این نوشته، مجموعه ای است از عناوینی چون ازدواج، تساوی زن و مرد، حجاب و آزادی، روابط زن و مرد.  در این مجموعه به ازدواج و ارزش آن، اثر ازدواج و وظایف همسران، به تساوی زن و مرد در نقش و ارزش نه شغل، نابرابری در ارث و دیه زن و مرد، به حجاب و آزادی روابط، زیربنا و وسعت و مقدار حجاب و برخورد، به ارتباط زن و مرد بر اساس خداسالاری نه زن سالاری و مردسالاری، توجه شده و مورد ارزیابی قرار گرفته‏اند.   در نگاه قرآنی، ازدواج همسران با اثر سکن و آرامش، با اثر لباس و پوشش و با اثر حرث و بهره برداری آمده است. لباس، بدی‏ها و ضعف‏های آنان را می‏پوشاند. اساس محبت و علاقه باعث پوشش و درمان می شود و خیرُ الساترین، آنجاست که پوشاندن، به درمان کمک می‏کند.

۲٫بهشت خانواده

هماهنگی عقل و فطرت با کتاب و سنت در مسائل زوجیت

نویسنده: دکتر سیدجواد مصطفوی انتشارات: هاتف دو جلد، ۳۱۶ و ۲۷۰ صفحه‏ای قیمت: ۸۵۰۰ تومان

کتاب بهشت خانواده شامل ۹۶ درس (در دو جلد) است که به طوaر خلاصه به موارد جزئی در روابط خانوادگی بین  زن و شوهر پرداخته است. سلام کردن، صدا کردن، انتخاب غذا، سخن محبت‏آمیز، احترام و تأدیب زن، محبت به زن، مسافرت، عیدی، تشکر، رفت و آمد و نکات ریز و درشت دیگری که ما هر روز در خانواده به آن نیاز داریم. ویژگی مثبت این کتاب اختصار و پرداختن به موضوعات کاربردی به‏طور مستقیم و ارائه شیوه اجرایی است و بر اساس آن می‏توان رفتارهای نادرست را اصلاح کرد و به سوی خانواده سالم حرکت کرد. استناد فراوان به احادیث و آیات و آوردن مثال‏هایی مرتبط از دیگر ویژگی‏های این کتاب است.

۳٫سِرِّ دلبران

عوامل آرامش بخش و نشاط آفرین در خانواده

نویسنده: امیرحسین بانکی پور انتشارات: حدیث راه عشق صفحات:۲۷۱ قیمت: ۵۵۰۰ تومان

ازدواج و مسائل پیرامون این مبحث سال‌ها دغدغه ذهنی و فکری دکتر بانکی بوده است.  در بخشی از مقدمه کتاب آمده است: «در مرحله دوم یعنی مرحله بعد از ازدواج اگر زن و شوهر رفتاری صحیح، مناسب و از سر صمیمیت نداشته باشند نه تنها دستیابی آن دو به آرامش و نشاط امری ناممکن می‏شود، بلکه تلخی‏ها و سرزنش‏های زیادی را نیز به زندگی خود فرامی‏خوانند.» خانواده سلول بنیادی و حقیقی پیکر جامعه است که سلامت آن، سلامت روحی و رشد فکری جامعه را در پی دارد. نویسنده با درک این مهم، سعی در ارائه معیارهای یک خانواده موفق را دارد. مهم‌ترین عواملی که لازمه تحقق یک خانواده خوشبخت و سعادتمند است با تکیه بر آیات و روایات در این کتاب آورده شده است. می‌توان گفت نویسنده به سبک زندگی‏ایی که یک زوج جوان باید داشته باشند؛ پرداخته است.

  ۴٫ تربیت جنسی

مبانی، اصول و روش ها از منظر قرآن و حدیث

نویسنده: علی نقی فقیهی انتشارات: دارالحدیث صفحات:۴۵۶ قیمت: ۱۲۰۰۰ تومان

از جمله آموزه هاى وحیانى، تعلیمات دین مبین اسلام است که آیین درست زندگى و چگونگى تربیت را به مردم آموخته و تربیت جنسى را به عنوان بخشى از نظام تعلیم و تربیت، مورد توجّه قرار داده است. در قرآن و روایات و به تبع آن، در کتاب‏هاى فقهى و کتاب‏هاى اخلاقى، به صورت مستقیم و غیرمستقیم، به مسائل تربیت جنسى در دوره‏هاى مختلف کودکى، نوجوانى و جوانى و نقش خانواده در این زمینه، پرداخته شده است. طرح مسائل تربیت جنسى در این منابع، به صورت پراکنده است. در این کتاب، با مطالعه و تحقیق در آیات و روایات، اهداف،  اصول و روش‏هاى تربیت جنسى، استخراج و تبیین شده است. همچنین معیارهاى رفتارهاى به هنجار جنسى و تمایز آن از رفتارهاى نا به هنجار جنسى و نمونه‏هاى فراوانى از این گونه رفتارها مورد بررسى قرار مى‏گیرد.

این سه کتاب که ظاهری مشابه هم دارند محصول انتشارات نورالزهراء (س) است که محور مشترک شان کنترل شرایطی است که غیرمستقیم بر تربیت جسمی و روحی فرزند مؤثر است.

۵٫ ریحانه بهشتی

برنامه اخلاقی، عبادی، پزشکی و تغذیه قبل از بارداری تا پایان شیردهی

نویسنده: سیما مخبر انتشارات: نورالزهراء(س)  صفحات:۲۵۸  قیمت: ۴۵۰۰ تومان

اینکه چه مواردی اخلاقی، عبادی و پزشکی از همسرگزینی، آمیزش، دوران بارداری، وضع حمل و … برای داشتن فرزندی صالح باید رعایت شود در کتاب «ریحانه بهشتی» آمده است. تأثیر غذا، حالات پدر و مادر، خوراکی ها و آثار آن بر کودک و … از موضوعات این کتاب هستند. خوردن «بِه» و اثر آن بر زیبایی کودک، خوردن «کُندر» و اثر آن بر عقل و هوش کودک و نکات بسیار دیگری که در کتاب آمده است.

۶٫ سرچشمه تربیت

دانستنی های پزشکی، اخلاقی و تغذیه قبل از بارداری

نویسنده: محمد علی قاسمی انتشارات: نورالزهراء(س)   صفحات:۲۹۴    قیمت: ۴۵۰۰ تومان

در کتاب «سرچشمه تربیت» به‏طور مفصل‏تری به دانستنی‏های قبل از بارداری پرداخته شده است. مراقبت‏های پزشکی، آداب و مسایل تغذیه، تعیین جنسیت فرزند و درمان‏های نازایی از عناوین این کتاب هستند.

۷٫ روزی حلال

تأثیر مال و لقمه حلال و حرام بر سرنوشت انسان

نویسنده: محمد علی قاسمی انتشارات: نورالزهراء(س)   صفحات:۲۷۶    قیمت: ۴۰۰۰ تومان

کتاب «روزی حلال» به تأثیر مال بر سرنوشت اعضای خانواده می‏پردازد که مطالعه آن برای زن  و مرد مفید است، تا خدای ناکرده لقمه حرامی وارد زندگی مشترک آنها نشود.

۸٫ تا ساحل آرامش

نویسنده: محسن عباسی ولدی انتشارات: جامعه الزهراء(س)   دوره ۵ جلدی، ۱۲۰ تا ۱۵۰ صفحه ای    قیمت: ۲۱۵۰۰ تومان

مجموعه کتاب‌های تا ساحل آرامش حاوی مباحثی است که  در  برنامۀ پرسمان تربیتی رادیو معارف توسط حجت الاسلام محسن عباسی در قالب پرسش شنوندگان و پاسخ کارشناس در موضوع زندگی مشترک مطرح شده است. رویکرد اصلی این مجموعه تبیین مسائل زندگی مشترک بر اساس آموزه‌های دینی است. سه جلد اول این مجموعه «گام‌های موفقیت در زندگی مشترک» نام دارد که به بیست و هشت گام اساسی در مسیر موفقیت در زندگی مشترک می‌پردازد.  جلد چهارم و پنجم این مجموعه هم به پرسش شنوندگان و پاسخ کارشناس اختصاص یافته است. این دو جلد نوع کاربرد گام‌های بیست‏و‏هشت‏گانه را به مخاطب می‌آموزد. استناد فراوان به آیات قرآن و احادیث و مختصر بودن مباحث، از جمله ویژگی‏های این مجموعه است. این مجموعه همراه با قاب بوده و طراحی بسیار زیبایی دارد.

۹٫ زوج درمانی

در اطلس اجتماعی ایران

نویسنده: دکتر مرتضی بهشتی انتشارات: نیستان  صفحات: ۳۱۲ قیمت: ۷۵۰۰ تومان

دراین کتاب همان‏طور که از نامش پیداست سعی بر این شده است که از آرمان‏گرایی وآسمانی نگریستن به زندگی مشترک و ازدواج جلوگیری شود و با زبان نزدیک به جامعه خودمان در مورد بایدها و نبایدهای زندگی صحبت شود و به همین دلیل جغرافیای اجتماعی زوج درمانی، در اطلس اجتماعی ایران انتخاب شده است، تا با رویکرد ایرانی- اسلامی به زندگی زن و شوهر نگریسته شود. در این کتاب که پر از نکات کاربردی است، به پرسش نامه جلسه خواستگاری به ترتیب اولویت تا تفاوت سنی، مشاوره‏های سبز، ابعاد حقوقی ازدواج، ازدواج‏های پیامبر و دلایل آنها، مهر، طلاق، چندهمسری و برخی جنبه‏های حقوقی ازدواج و … پرداخته شده است.

۱۰٫ روش زن‏داری روش شوهر داری

نویسنده: شهید دکتر رضا پاک‏نژاد انتشارات: اخلاق صفحات:۲۱۷ قیمت: ۱۵۰۰۰ تومان

شاید کمتر کسی باشد که نام  کتاب“ازدواج، مکتب انسان ساز”  شهید پاک نژاد به گوشش نخورده باشد. کتابی که چندسالی تجدید چاپ نشده بود، به همت انتشارات اخلاق و موافقت خانواده شهید به‏طور کامل با ظاهری تازه و زیبا در دست چاپ است، که دو جلد آن روانه بازار کتاب شده است. «روش زن‏داری و شوهرداری» که قسمتی از پایان‏نامه آن شهید بزرگوار است، به مسئله ازدواج تا جزئیات آن و زندگی مشترک پرداخته است. اهمیت دین در ازدواج، سن ازدواج، سن بچه دار شدن، بهترین زندگی، زن دوستی، غیرت، حیا، احساسات خارج از خانه و … از عناوین فصل‏های این کتاب هستند. ویژگی مهم این کتاب قرار دادن قرآن و روایات به عنوان منبع اصلی پژوهش و تحقیق بوده است، اگر چه ممکن است به دلیل گذشت حدود نیم قرن از نوشتن کتاب برخی از مطالب مطابق اوضاع فرهنگی آن دوران بوده باشد لیکن بخش اعظم کتاب همچنان برای مخاطبان مفید و قابل استفاده است.

۱۱٫ رضایت از زندگی

نویسنده: عباس پسندیده انتشارات: دارالحدیث صفحات:۳۷۵ قیمت: ۶۵۰۰ تومان

روان شناسان جدید به جای آن‏که صرفا به دنبال درمان بیماران باشند به  دنبال ایجاد نشاط و احساس رضایت از زندگی هستند. عباس پسندیده در این کتاب کوشیده است تا با استفاده از منابع دینی راه های رضایت از زندگی را بیان کند.  این کتاب در سه بخش باورهای رضامندی، زمینه‏های رضامندی و مهارت‏های مقابله با تنیدگی تالیف شده است.  در این کتاب به ریشه‏ها و عوامل رضایت و عدم رضایت در زندگی پرداخته شده است. حرص، دغدغه روزی، واقعیت دنیا، لذت کار، لذت اُنس، صبر در برابر مشکلات و … عناوین توضیح داده شده است.  در صورتی که حجم کتاب برای شما زیاد است، ما مطالعه خلاصه‏ای از همین کتاب را با عنوان «هنر رضایت از زندگی» را پیشنهاد می‏کنیم. از امام صادق (ع) نقل شده که لقمان به فرزند خود گفت: به آنچه خدا قسمت تو کرده، قانع باش، تا زندگى باصفا شود. کسى که از تقدیر الهى راضى باشد به غنا و بى‏نیازى واقعى دست مى‏یابد؛ و لذا کمترین برخوردارى از دنیا او را کافى است، و اگر کسى به آنچه او را بس است راضى نباشد، هیچ چیز در دنیا براى او کافى نیست. هیچ ثروتى به اندازه راضى بودن از روزى، احساس فقر و نیازمندى انسان را از میان نمى‏برد. شخص قانع، هرگز نسبت به آنچه ندارد، محزون نمى‏شود. لذا به سوى راحتى و آسایش، شتاب کرده، آن را به چنگ آورده است.

۱۲٫ بروید با هم بسازید

توصیه های رهبر معظم انقلاب به زوج های جـوان

گردآوری: محمدرضا حدادی انتشارات: کتاب دانشجویی صفحات: ۸۰ قیمت: ۱۸۰۰ تومان

”بروید با هم بسازید” توصیه نامه ای است از مقام معظم رهبری به زوج های جوان! که غالب‏شان در جلسات خطبه عقد بیان شده است. گزیده‏هایی کوتاه و دل‏نشین که هر کدام یک صفحه از کتاب را به خود اختصاص داده‏اند.    سازش کاری در خانواده جزء واجبات است سعی شما این باشد که در تمام دوران زندگی، به خصوص سال‏های اول، این چهار پنج سال اول، با هم سازگاری داشته باشید. این طور نباشد که یکی اندکی ناسازگاری نشان داد، آن دیگری هم حتماً در مقابل او ناسازگاری نشان بدهد. نه! هر دو با هم سازگاری نشان بدهید و اگر دیدید همسرتان ناسازگاری کرد، شما سازگاری نشان دهید. این جا از آن جاهایی است که سازش و کوتاه آمدن خوب است.

کتاب‌های معرفی شده را در تهران می توانید از فروشگاه‌های کتاب کیهان (خیابان انقلاب روبروی دانشگاه)، کراسه (خیابان۱۶آذر) و کتابستان متروی شهدا تهیه کنید.

همچنین می توانید برای تهیه کتاب ها در تهران و شهرستان ها از فروشگاه اینترنتی کتاب متن  با شماره ۹۱۲۴۷۱۵۶۲۶ تماس بگیرید و کتاب را درب منزل تحویل بگیرید.

انتهای پیام/فرهنگی/۱۴۲۵/۲


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی