کد خبر : 5859

تاریخ انتشار : ۱۰:۰۴ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۸ چاپ این مطلب

به توافق نهایی هم برسیم، تحریمها باقی خواهد ماند

وندی شرمن با حضور در کمیته روابط خارجی سنا با اشاره به اینکه هنوز مطمئن نیستیم دیپلماسی بتواند در زمینه مسأله هسته‌ای ایران موفق شود، تأکید کرد در صورت توافق، تحریم‌ها را فقط تعلیق می‌کنیم نه لغو.

به گزارش درچه، رابرت منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکای در ابتدای جلسه استماع این کمیته درباره مذاکرات هسته ای گفت: ما از تمدید مجدد مذاکرات حمایت نخواهم کرد.

وی افزود: ما آماده حرکت به سمت اعمال تحریم‌های بیشتر علیه این کشور هستیم.

من از روز اول به صداق ایرانی‌ها شک داشتم. امروز هم چیزی از شک من نسبت به ایرانیان در مقایسه با ۶ ماه گذشته کاسته نشده است.

رئیس کمیته روابط خارجی سنا افزود: ایران در مذاکرات موفق شد زیرا ما امروز با شرایط موافقت کرده‌ایم که هیچ‌گاه فکر نمی‌کردیم قابل قبول باشد.

وندی شرمن رئیس تیم مذاکره کننده آمریکا در گروه ۱+۵ نیز گفت: نمی توانم امروز به شما بگویم که دیپلماسی در پرونده ایران موفق خواهد بود چون از این امر مطمئن نیستم.

وی افزود: وقتی می خواهیم در خصوص ایران تصمیم بگیریم، هیچ گاه فقط روی حرف تکیه نمی‌کنیم.

دیوید کوهن معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم نیز در این جلسه گفت: ما باید فشار تحریمها را در طول مذاکرات روی ایران حفظ کنیم و فقط از این راه است که میتوانیم موفق باشیم.

وی مدعی شد: ایران منبع قابل توجهی از درآمدهای نفتی خود را از دست داده است و مقیاس صنعتی آن کوچکتر شده است. در خلال تمدید ۴ ماهه مذاکرات ما همچنان تحریمها را حفظ میکنیم چرا که ایران همچنان از مبادلات بین المللی محروم است. ما در طی این مدت به سیستم بانکی بین‌المللی خواهیم فهماند که ایران همچنان تحریم است و راه مبادله با ایران باز نیست.

شرمن درباره بازداشت خبرنگار روزنامه واشنگتن پست نیز گفت: هیچ دلیلی برای این بازداشت وجود ندارد و این امر با آزادی مطبوعات مغایرت دارد. ما طریق دفتر حافظ منافع خود در ایران این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا مطمئن شویم که آنها به سلامت بازخواهند گشت.

شرمن در ادامه در پاسخ به سوالی افزود: ما اعتقاد داریم جنبه‌های احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران حتما باید در این مذاکرات مورد بحث و بررسی قرار بگیرد و باید به سابقه فعالیت‌های نظامی احتمالی در خلال برنامه هسته‌ای ایران دسترسی داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر رئیس جلسه در خصوص لزوم راستی آزمایی اظهارات مقامات ایرانی گفت که ما برنامه مشخصی برای این کار داریم که دسترسی مدیریت شده به سایت‌های هسته‌ای ایران یکی از اهرمها در این راستا است.

وی در پاسخ به این سوال که مذاکرات چه تاریخی تمام خواهد شد گفت: ما نمی‌دانیم ولی تمام تلاش ما این است که مذاکرات تا ۲۴ نوامبر به نتیجه برسد.

وی افزود: ما نیز مثل کنگره به هیچ وجه به دنبال مذاکره برای مذاکره نیستیم.

وندی شرمن مذاکره‌کننده ارشد آمریکا درباره مدت زمان توافق نهایی احتمالی نیز گفت که مدت زمان(سال) توافق هسته‌ای نهایی ایران دو رقمی خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال منندز درخصوص نگرانی از احتمال لغو تحریم‌ها بدون موافقت سنا گفت که ما هیچ تحریمی را بدون موافقت سنا لغو نخواهیم کرد و فقط می‌توانیم آنها را تعلیق کنیم.

وندی شرمن در ادامه تاکید کرد که حتی اگر با ایران به توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای دست یابیم تحریمها به خاطر تروریسم و حقوق بشر سرجای خود باقی خواهند ماند.

وی افزود: امروز حماس موشک‌هایی را روی سر اسرائیلیها می‌ریزد که از ایران دریافت می‌کند و ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که جامعه جهانی را بر علیه این کار به حرکت وادار کنیم.

وی در ادامه درباره مساله غنی سازی برنامه هسته‌ای ایران نیز گفت: موافقت ما با یک برنامه غنی سازی خیلی محدود برای تامین نیازهای عملی آن هم تحت نظارت شدید است.

شرمن افزود: اگر با ایران به توافق نرسیم تحریمها افزایش خواهد یافت و همانطور که پرزیدنت اوباما گفت همه گزینه‌ها روی میز است.

وی در ادامه تاکید کرد که ما نمیتوانیم از عدم انجام فعالیتهای مخفی هسته ای یا در هیچ کشوری مطمئن شویم و تنها راهکار ما اعمال یک برنامه پایشی و نظارتی دقیق برای آگاهی یافتن به موقع از انجام چنین اقداماتی است.

یکی از سناتورها از وی پرسید: جان کری اخیرا گفته است که تاسیسات فردو دیگر برای غنی سازی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. به نظر شما ایران از چنین تاسیساتی با این ساختار خاص چه استفاده‌ای خواهد کرد؟

وندی شرمن در پاسخ گفت: ما در مذاکرات به این نتیجه رسیده‌ایم که تنها از سایت نطنز برای غنی سازی استفاده شود و درباره آینده فردو درحال مذاکره هستیم.

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در بخش دیگری از اظهاراتش گفت آمریکا حق غنی‌سازی اورانیوم را تحت ان‌پی‌تی برای هیچ کشوری مجاز نمی‌شمرد.

وی به سناتورها اطمینان خاطر داد که واشنگتن در مذاکرات این نکته را در نظر خواهد داشت که ایران بر اساس نیازهای غملی به یک برنامه غنی‌سازی محدود نیاز خواهد داشت.

خانم شرمن گفت: «در صورتی که برنامه غنی‌سازی در توافق جامع وجود داشته باشد، ما معتقدیم باید کوچک، محدود و مرتبط با نیازهای عملی ایران باشد.»

سناتور کورکر، از نمایندگان تندرو مخالف ایران که در تدوین چند لایجه تحریمی علیه ایران نقش داشته به شرمن گفت دولت آمریکا با کنگره همکاری‌های لازم را انجام نمی‌دهد.

شرمن در پاسخ گفت با بیان اینکه ما معتقدیم که این مذاکرات «گفت‌وگو نیستند، بلکه رایزنی هستند» بر همکاری دولت آمریکا با کنگره در خلال انجام مذاکرات تأکید کرد.

وی در ادامه گفت: «دولت معتقد است که در حال حاضر در مذاکرات دولت به اقدام قوه مقننه نیازی ندارد و این امر مذاکرات را از مسیر خودش خارج می‌کند.

سناتور باب منندز در این جلسه استماع گفت هیچ هدیه‌ای در روز شکرگذاری بهتر از موفقیت شما نخواهد بود، اما نگرانی‌هایی که ما داریم واقعی و قانونی هستند.»

وی در پاسخ به درخواست سناتورها برای تضمین اینکه مذاکرات هسته‌ای برای بار دیگر تمدید نمی‌شوند، گفت نمی‌توان در این باره ضمانت داد، اما طرفین تمایل دارند در پایان مهلت چهار ماهه تعیین شده گفت‌وگوها را به پایان برسانند.

خانم شرمن گفت: «قصد ما این است که در پایان ۲۴ نوامبر این مذاکرات را به یک سمت یا سمت دیگری ببریم.»

شرمن افزود: «من در مذاکرات یاد گرفته‌ام که گفتن اینکه در پایان دوره تعیین شده چه اتفاقی خواهد افتاد کار بسیار دشواری است

منبع: فارس


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی