کد خبر : 5438

تاریخ انتشار : ۵:۳۷ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۳/۰۴/۲۸ چاپ این مطلب

مقبره ۴۳۰۰ ساله کشف شد

مقبره‌ ی ۴۳۰۰ ساله‌ی یک کاهن بلندپایه‌ی مصری در نزدیکی هرم «جیزه» کشف شد.

به گزارش درچه به نقل از ایسنا، یک تیم بین‌المللی از باستان‌شناسان در جریان کاوش‌های خود در محوطه‌ای تاریخی در ۳۰۰ متری هرم مشهور «جیزه» موفق به کشف بقایای مقبره‌ی یک کاهن بلندپایه‌ی مصری شدند که تا کنون نمونه‌ی آن دیده نشده است.

به گزارش لایو ساینس، این مقبره که تزیینات زیبایی دارد و تا کنون از تاراج سارقان آثار تاریخی در امان مانده، شامل ده‌ها اتاق‌ بزرگ است که هریک از آن‌ها به اتاق‌های کوچک‌تر منتهی می‌شوند و در یکی از آن‌ها که در بخش شمالی مقبره قرار دارد، چند عقاب مومیایی‌شده که در تمدن مصر باستان نماد خدای آسمان بودند، همراه آثار سفالی کشف شده‌اند.

باستان‌شناسان مصری در بررسی‌های اولیه‌ی خود به این نتیجه رسیده‌اند که مقبره‌ی کشف‌شده به یک کاهن بلندپایه که برگزاری مراسم تدفین فراعنه را برعهده داشته، تعلق دارد.

کشف این مقبره در نزدیکی هرم جیزه در شرایطی است که در سال ۲۰۱۰ نیز باستان‌شناسان مصری در جریان کاوش‌های خود در محوطه‌ای تاریخی در نزدیکی هرم جیزه موفق به کشف بقایای مقبره‌ی یک کاهن شدند که حدود چهارهزار سال قبل می‌زیست. این مقبره به کاهنی به نام «رود کا» تعلق داشت که بین سال‌های ۲۵۱۴ تا ۲۳۷۴ پیش از میلاد و در زمان فرمانروایی سلسله‌ی پنجم فراعنه بر سرزمین‌های تمدن مصر باستان می‌زیست.

پروژه‌ی کاوش در محل کشف مقبره‌ی کاهن مصری برای کشف دیگر آثار تاریخی احتمالی همچنان ادامه دارد.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی