کد خبر : 5297

تاریخ انتشار : ۵:۴۴ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۳/۰۴/۲۰ چاپ این مطلب

فروش گوشی تلفن به صورت کیلویی!

قیمت متوسط هر کیلو از این کالا ۴۳۶٫۵ دلار بوده است که اگر وزن هر گوشی را به طور متوسط ۲۰۰ گرم در نظر بگیریم، متوسط قیمت هر گوشی وارد شده ۸۷٫۳ دلار است

به گزارش درچه به نقل از مشرق،ابراهیم درستی، متولد سال ۱۳۳۵ است، او که فارغ‌التحصیل کارشناسی مدیریت و برنامه‌ریزی از دانشگاه شهید بهشتی است از سال ۵۶ تاکنون در اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه‌های صوت و تصویر، تلفن همراه و لوازم جانبی حضور داشته است.

ابراهیم درستی رییس اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه‌های صوتی و تصویری و تلفن همراه گفت: بازار ایران ماهانه به یک میلیون و ۲۰۰هزار دستگاه گوشی تلفن همراه نیاز دارد و سالانه ۱۴ میلیون و ۴۰۰هزار دستگاه گوشی تلفن همراه نیاز بازار است و اکنون دولت برای واردات گوشی تعرفه ۶درصد تعیین کرده اند که با مالیات بر ارزش افزوده و… برای تاجر ۱۷درصد تمام می شود.

وی ادامه داد: در کنار آن برای قاچاقچیان واردات غیر قانونی گوشی های بالای ۵۰۰هزار تومان مقرون به صرفه بوده و سود فراوانی دارد و اگر تعرفه واردات گوشی تلفن همراه صفر شود، حتم بدانید بازار مویابل را می توان بهتر ساماندهی کرد.

وی اظهار داشت: در دنیا بیش از ۱۹۰۰نوع گوشی تلفن همراه داریم که به دلیل استقبال داخلی زمینه برای فعالیت گسترده دلالان و قاچاقچیان فراهم می شود، پس دولت باید با حذف تعرفه واردات این امکان را از آنان بگیرد.

اکنون گوشی تلفن همراه جزو سبد خانوار بوده و خانواده ها هزینه ای را برای خرید آن اختصاص می دهند، بنابراین تنها راه اصلاح کنترل بازار و پیشگیری از ضرر مصرف کنندگان در خرید گوشی هایی که در صحت آنها شک وجود دارد، برداشتن تعرفه واردات است.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه‌های صوتی و تصویری و تلفن همراه کشور خاطر نشان کرد: معمولا هر سال در ماه رمضان، عید نوروز، تابستان میزان خرید گوشی تلفن همراه در کشور افزایش می یابد، بنابراین دولت باید زمینه های واردات قانونی را افزایش دهد.

وی درباره چگونگی ثبت شکایات ازعملکرد واحدهای صنفی گوشی تلفن همراه توضیح داد: از مردادماه سامانه ۴ رقمی راه اندازی و شهروندان می توانند به طور زنده در رادیو تلفن همراه ، موارد را با ما در میان بگذارند؛ همچنین در صورت وجود شکایت از واحدهای صنفی، هموطنان می توانند به اتحادیه ، اتاق های بازرگانی و یا بازرسی اتاق اصناف مراجعه و موارد را مطرح کنند.

گفتنی است بر اساس آمار گمرک در دو ماه نخست امسال بیش از ۴۲ میلیون دلار تلفن همراه از مسیرهای قانونی وارد کشور شده است.

بر همین اساس قیمت متوسط هر کیلو از این کالا ۴۳۶٫۵ دلار بوده است که اگر وزن هر گوشی را به طور متوسط ۲۰۰ گرم در نظر بگیریم، متوسط قیمت هر گوشی وارد شده ۸۷٫۳ دلار است.

ارزش واردات این کالا ۰٫۵۵ درصد کل واردات کشور در دو ماهه نخست سال جاری است.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی