کد خبر : 4984

تاریخ انتشار : ۱۰:۲۴ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۲۰ چاپ این مطلب

در مراسم روز صنعت و معدن صورت گرفت؛

پیوند زدن اقتصاد کشور به سیاست خارجی باز توسط روحانی

رئیس جمهور در این مراسم اقتصادی زمانی که می خواست موضوع مذاکرات هسته ای را مطرح کند بار دیگر اقتصاد کشور را به موضوع سیاست خارجی پیوند زد و از اثرگذاری تحریم ها بر پیکره اقتصاد ایران سخن گفت: وزارت خارجه و تیم مذاکره‌کننده ما تخصص لازم را برای حرف زدن با ۶ قدرتی که روبروی ما هستند دارد و سبک و سیاق مذاکره را می‌داند؛ ما می‌دانیم راه سخت است ولی آن را تا موفقیت نهایی ادامه می‌دهیم.

به گزارش درچه به نقل از رجانیوز، آقای روحانی روز سه‌شنبه در مراسم گرامیداشت روز صنعت که در سالن اجلاس سران برگزار شد از ارزشمداران خواست درباره مذاکرات هسته ای «غضه نخورند» چرا که دولت می داند «در حال انجام چه کاری» است.

رئیس جمهور در این مراسم اقتصادی زمانی که می خواست موضوع مذاکرات هسته ای را مطرح کند بار دیگر اقتصاد کشور را به موضوع سیاست خارجی پیوند زد و از اثرگذاری تحریم ها بر پیکره اقتصاد ایران سخن گفت:

« امروز در شرایطی هستیم که تولید ما با مشکل مواجه است و مقابله با برخی از این مشکلات وظیفه دولت است؛ ما باید فضای روابط خارجی را مناسب قرار دهیم تا شما راحت‌تر بتوانید تکنولوژی و مواد اولیه وارد کرده و در زمینه پولی و مالی تبادل کنید… دولت در زمینه سیاست خارجی قدم‌های درستی را در یازده ماه گذشته برداشت و شرایط را برای تولید مناسب کرده است و ما دیدیم که تحریم‌ها در برخی بخش‌ها متأسفانه به دلیل برخی سیاست‌های غلط توانست حتی در صنعت خودروسازی که یک صنعت قدیمی به شمار می‌رود اثر بگذارد.»

تاثیر تاکید رئیس جمهور بر اثرگذاری تحریم ها بر پیکره اقتصاد ایران البته دور میز مذاکرات خود را نشان می دهد چه آنکه مقامات آمریکایی از جمله رئیس جمهور و وزیر امور خارجه این کشور ، تحریم ها را سبب جدی شدن مقامات ایرانی برای مذاکره واگذاری امتیازات گسترده از سوی ایران در جریان توافق ژنو عنوان کردند.

اما نکته قابل تامل اینکه طرف مقابل ایران هم به گونه‎ای جدی به دنبال گره زدن اقتصاد داخلی با سیاست خارجی است تا به این طریق ابزاری مناسب و برگ برنده‎ای قابل اعتنا را برای اعمال فشار به طرف ایرانی در دست داشته باشد.

رئیس‌جمهور در ادامه اظهاراتش در جمع مدیران صنعت کشور گفت: امروز قدم‌هایی در زمینه برداشتن تحریم‌ها صورت گرفته و برخی تحریم‌ها نیز برداشته شده و من قول می‌دهم که کاسه تحریم‌ها شکسته و هیچ بندزنی قادر نیست آنها را درست کند.

وی از این مدخل به بحث مذاکرات هسته ای ورود کرد و با بیان اینکه ما در مسیر برداشتن موانع از راه تولید به راهمان ادامه می‌دهیم اظهار داشت: به همه دوستان و ارزشمداران با زبان روان و آرام عرض می‌کنم که ما انقلاب را می‌شناسیم و عزت ملی را پاس می‌داریم و خیلی غصه نخورید؛ ما می‌دانیم چه کار می‌کنیم.

مخاطب این بخش از اظهارات رئیس جمهور منتقدان هسته ای دولت هستند که اواسط اردیبهشت ماه سال جاری در همایشی با عنوان «دلواپسیم» گرد هم آمدند و با ارائه تحلیل هایی رویکرد تیم هسته ای در مذاکرات را در راستای نادیده گرفتن حقوق مردم ایران عنوان کردند.

این همایش در برخی دیگر از شهرهای کشور از جمله مشهد، اصفهان، قم و بوشهر نیز برگزار شد و البته واکنش های مقامات دولتی و رسانه های حامی دولت را در پی داشت.

حال رئیس جمهور دو ماه پس از برگزاری این همایش و در آستانه دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ که گفته می شود قرار است در جریان آن، توافق نهایی حاصل شود بار دیگر به انتقادات هسته ای پاسخ داده است.

البته آقای روحانی همانگونه که خود تصریح کرده این بار به صورت « روان و آرام» به منقدان خود واکنش نشان داده، پیش از این لحن آقای روحانی در مواجه با منتقدان و بی سواد خطاب کردن آنان انتقاداتی را حتی از سوی حامیان دولت متوجه رئیس جمهور کرده بود.

در همین راستا، سعید شریعتی عضو حزب منحله مشارکت نیز بلافاصله بعد از سخنان آقای روحانی نوشت: «به نظر من «کم سواد» خواندن منتقدان و «استاد دانشگاه» خواندن اعضای تیم مذاکره کننده یک خطای بیانی فاحش از سوی آقای روحانی است.»

حتی مسیح مهاجری که یکی از نزدیکان آقای روحانی به حساب می آید در واکنش به این اظهارات گفت: به شخص رئیس‌جمهور نیز یادآور می‌شویم که علاوه بر ماجرای “سبد کالائی” یک عذرخواهی دیگر نیز بدهکار است، عذرخواهی بابت اینکه منتقدان یا حتی معترضان به توافق نامه ژنو را کم سواد دانسته است.

با این حال رئیس جمهور امروز تلاش کرد با لحن ملایم به انتقادات از رویکرد تیم هسته ای ایران پاسخ دهد وی برای اینکه به مخاطبان خود اطمینان دهد که در نتیجه مذاکرات بازی برد – برد رقم خواهد خورد در بخشی از اظهاراتش تصریح کرد: وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده ما کاملاً تخصص لازم را برای حرف زدن با شش قدرتی که روبروی ما هستند دارد و سبک و سیاق مذاکره را می‌داند؛ ما می‌دانیم راه سخت است ولی آن را تا موفقیت نهایی ادامه می‌دهیم.

البته کارشناسان معقتدند آنچه که در سوم آذرماه در ژنو رخ داده است بیانگر آن بوده که تیم مذاکره کننده ایران تخصص لازم و کافی برای پیشبرد مذاکرات و تنظیم یک توافقنامه بین المللی را نداشته است .

ترجمه غلط عبارت های توافقنامه ژنو و نامفهوم بودن برخی از این عبارات برای تیم مذاکره کننده هسته ای، تاکید ظریف پس از توافق ژنو بر به کارگیری از برخی از افرادی که آنها را متخصص در فن مذاکره می داند و همچنین تعیین نکردن یک مرجع جامع قضایی برای نظارت بر حسن اجرای تعهدات طرف مقابل که از ابتدایی ترین اصول تنظیم توافقنامه ها به حساب می آید موید آن است تیم مذاکره کننده از تخصص لازم در این باره برخوردار نیست .

علاوه بر این عدم توازن امتیازات واگذار شده از سوی ایران و امتیازات دریافتی از سوی ۱+۵ و همچنین اجرایی نشدن تعهدات کشورهای غربی از دیگر مواردی است که توانایی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران را زیر سئوال برده است.

منتقدان معتقدند در جریان مذاکرات اخیر نیز عدم پافشاری بر برخی خطوط قرمز ایران مانند لغو یکباره تحریم ها و زمزمه هایی درباره تغییر کاربری تاسیسات مهم فردو این حق را به آنان می دهد که اعتبار فنی تیم مذاکره کننده ایران را مورد سوال قرار بدهند.

موقتاً امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی