کد خبر : 4642

تاریخ انتشار : ۴:۲۸ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۴/۱۰ چاپ این مطلب

بازشماری آرای ۵ ولایت در افغانستان

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان:به منظور شفافیت بیشتر در روند شمارش آرا، آرای ۵ ولایت «پکتیا»، «پکتیکا»، «خوست»، «نورستان» و «غور» در این کشور بازشماری و تفتیش می‎شود.

به گزارش درچه به نقل از فارس در کابل، «یوسف نورستانی» رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ساعات پایانی شب گذشته به خبرنگاران گفت: به منظور شفافیت بیشتر در روند شمارش آرا، آرای ۵ ولایت این کشور بازشماری و تفتیش می‎شود.

به گفته وی، ولایت‎هایی که آرای آن بازشماری و تفتیش می‎شود، «پکتیا»، «پکتیکا»، «خوست»، «نورستان» و «غور» است.

وی افزود: این بازشماری شامل ۱۰ درصد از آرای ریخته‎شده در این ۵ ولایت خواهد بود.

ولایت‎های یادشده، ولایت‎‎هایی هستند که تیم «اصلاحات و همگرایی» در مورد شفافیت روند رای‎گیری در آنها شاکی و معترض بوده است.

بازشماری و تفتیش این ۵ ولایت زمانی در صدر اولویت‎های کاری کمیسیون‎های انتخاباتی افغانستان قرار می‎گیرد که روز گذشته «ضیاءالحق امرخیل» رئیس دبیرخانه این کمیسیون از سمت خود کناره‎گیری کرد.

برکناری امرخیل و شفافیت در شمارش آرای ۵ ولایت یادشده بخشی از خواست‎ها و پیش‎شرط‎هایی بود که از سوی تیم اصلاحات و همگرایی برای پایان دادن به قطع رابطه این تیم با کمیسیون‎های انتخاباتی مطرح شده بود.

استعفای امرخیل از سوی تیم اصلاحات و همگرایی مورد استقبال قرار گرفت اما عدم حضور امرخیل در کمیسیون مستقل انتخابات این کشور نیز بخشی از خواست‎های این تیم بوده است.

این تیم خواست‎های دیگری نیز داشته و از آن جمله ثابت شدن آمار هفت میلیونی شمار شرکت‎کنندگان دور دوم و نیز تعیین تناسب میان آرای ریخته‎شده در برخی محلات رای‎گیری با تعداد افراد واجد شرایط رای‎دهی مربوط به آن محلات است.

اینک پس از استعفای امرخیل و چراغ سبزهایی که از سوی کمیسیون در ارتباط با شفافیت شمارش آرا داده شده باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقاتی در راه است.

یوناما: کاندیداها به روند انتخابات بپیوندند و نتیجه را بپذیرند

در همین حال، دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان با انتشار اطلاعیه‎ای، از کاندیدای ریاست جمهوری این کشور خواست تا با همراهی در «روند انتخابات» افغانستان به نتایج آن احترام گذارند.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی