کد خبر : 4633

تاریخ انتشار : ۴:۲۸ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۴/۱۰ چاپ این مطلب

مشاور خاتمی: ورود هاشمی منجر به شکست اصلاح‌ طلبان شد

محمد صدر با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ گفت: اگر هاشمی در سال ۸۴ نامزد نشده بود، اصلاح‌طلبان در آن انتخابات نمی‌باختند.

به گزارش درچه، محمد صدر در مصاحبه با نامه نیوز و در پاسخ این سؤال که چرا از دولت اصلاحات به دولت احمدی‌نژاد رسیدیم؟ گفت: یکی از دلایل مهمی که باعث بروز این اتفاق شد در مجموع اشتباه اصلاح‌طلبان بود. در انتخابات سال ۸۴ اصلاح‌طلبان ۴ نامزد داشتند و آرای اصلاح‌طلبان تقسیم شد و اگر در مرحله اول آرای اصلاح‌طلبان را جمع می‌کردیم رای ما از طرف مقابل بیشتر بود و انتخابات در مرحله اول تمام می‌شد. تحلیل بنده این است که اگر در آن انتخابات آقای هاشمی که در آخرین لحظه آمد، نامزد نمی‌شد آقای احمدی‌نژاد هم رئیس‌جمهور نمی‌شد.

وی همچنین گفت: در انتخابات سال ۹۲ آقای خاتمی نقش اساسی را در انتخابات ۹۲ داشت و آقای عارف به بنده گفت اگر آقای خاتمی از بنده بخواهد، انصراف می‌دهم، معنای این حرف این بود که به توصیه فرد دیگری عمل نمی‌کنم.

یاد‌آور می‌شود صدر از اعضای موسس حزب مشارکت بود. حزب مشارکت در سال ۸۴ با نامزدی مصطفی معین به میدان آمد. علی شکوری‌راد اخیرا گفته بود تصور حزب این بود که معین و هاشمی به دور دوم می‌روند و با توجه به رای منفی بالای هاشمی، نامزد مشارکت رئیس‌جمهور می‌شود.

به گزارش جهان، روزنامه مردمسالاری هم در شماره امروز خود نوشت: دور دوم انتخابات: پیش از برگزاری دومین دوره انتخابات نهم، برای برخی از تحلیل‌گران سیاسی از پیش روشن بود که نگرش اکثریت جامعه ایران به آیت‌الله هاشمی، مثبت نیست. امّا حامیان آیت‌الله دچار این گمان نادرست شدند که چون اکثر نامزدهای دور اوّل از وی حمایت کرده‌اند، پس لزوماً آرای آن نامزدها نیز به نام ایشان به صندوق واریز خواهد شد، غافل از آن‌که هر یک از آرای اجتماعی با دلایل، خواست‌ها و انگیزه‌های متفاوتی به نامزدی اختصاص می‌یابد و در نبود نظام حزبی در کشور، نمی‌توان به این آرا جهت داد و آن‌ها را هدایت نمود. در این وضعیّت بار دیگر راهی برای جلوگیری از بروز پدیده احمدی‌نژاد وجود داشت و آن کناره‌گیری آیت‌الله هاشمی از عرصه انتخابات و ورود کروبی به عرصه دومین دوره از انتخابات بود. زیرا تنها کروبی می‌توانست در برابر شعارهای عوام‌گرایانه احمدی‌نژاد بایستد و کرسی ریاست‌جمهوری را از وی سلب کند.

گفتنی است مدعیان اصلاحات که با اطمینان از فقدان پایگاه مردمی، نامزد اصلی خود را وادار به انصراف کرده بودند، این روزها دست به تبلیغات وسیعی زده‌اند که رای آقای روحانی را به حساب خود بنویسند و مصاحبه صدر و یادداشت مردم سالاری در همین جهت انجام شده است.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی