بسته خبری ویژه

کد خبر : 4472

تاریخ انتشار : ۴:۲۹ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۴/۱۰ چاپ این مطلب

بسته خبری ویژه

پایگاه خبری تحلیلی درچه –  * از پرونده ماجرای گروگانگیری مرزبانان ایرانی که چندماه گذشته توسط یک گروهک تروریستی نزدیک به یک فرد متنفذ در سیستان و بلوچستان صورت گرفت، خبرهای جالبی شنیده می شود. از جمله مسایل مطرح این است که این عملیات، براساس یک طرح مشترک میان سرویس جاسوسی آمریکا و یکی از […]

News-634913264257903156پایگاه خبری تحلیلی درچه – 
* از پرونده ماجرای گروگانگیری مرزبانان ایرانی که چندماه گذشته توسط یک گروهک تروریستی نزدیک به یک فرد متنفذ در سیستان و بلوچستان صورت گرفت، خبرهای جالبی شنیده می شود. از جمله مسایل مطرح این است که این عملیات، براساس یک طرح مشترک میان سرویس جاسوسی آمریکا و یکی از کشورهای همسایه ایران صورت گرفته تا برای فرد معلوم الحال مرتبط با جریان وهابیت در ایران به عنوان یک ناجی، محبوبیت کاذب ایجاد کنند. همچنین، از گروگان دانایی فرد و ماجرای پناهنده شدن وی اخبار متفاوتی شایع شده است.

* گروهک تکفیری داعش در راستای فعالیت هرچه بیشتر در اطراف ایران، به جذب نیرو در داخل کشور، به ویژه مناطق غربی ایران اقدام کرده است. این اقدام در راستای یک سناریوی خطرناک و برای تشکیل یک شبکه سلفی گری طرح ریزی شده است که البته با تلاش مجاهدانه سربازان گمنام امام زمان(عج) تاکنون به کمترین توفیقاتی نیز نایل نیامده اند.

* خبر دیگر پیرامون گروهک تروریستی داعش اینکه آنها با سوءاستفاده از خیانت برخی فرماندهان ارتش عراق در موصل و مناطق دیگر، با لباس ارتش میان مردم آمد و شد می کنند که این مساله، مقابله با آنها را با مشکل مواجه کرده است. در طراحی سناریوی تکفیری ها، اشغال نیمی از بغداد و دوپاره کردن پایتخت عراق به عنوان یک هدف مورد توجه قرار گرفته است.

* از دولت خبر می رسد که در جلسه میان مدیران ارشد آن، رییس جمهور از عملکرد تیم اقتصادی دولت گلایه کرده است. این گلایه ها درحالی شدت گرفت که برخلاف پیش بینی مدیران دولتی، ثبت نام بیش از ۹۰ درصدی مردم برای دریافت یارانه ها و نیز ماجرای سبد کالا و برخی حواشی مانند قیمت خودرو، افکار عمومی را نسبت به موفقیت مدیران اقتصادی دولت با تردید مواجه کرده است.

* شنیده شده علی لاریجانی برای راه اندازی یک حزب تلاش هایی را آغاز کرده است. ظاهرا وی به همین منظور درصدد اخذ تاییده از یک مقام ارشد نظام نیز برآمده که پس از طرح موضوع، ایشان پیرامون این مساله نفیا و یا اثباتا صحبتی را مطرح نمی کنند.

* یکی از افرادی که به تازگی به عنوان سفیر ایران در یک کشور اروپایی منصوب شده، نسبت به عملکرد تیم مذاکره کننده ایرانی مخالفت هایی را ابراز کرده است. “غ.خ” قبلا در اظهارات عجیب گفته بود ۱۸ میلیون رای به روحانی اگرچه خوب است اما کافی نیست و برای جذب آرای دیگر، باید حرف های زیرشکمی بیشتری را مطرح کرد و از انتقاد منتقدین نهراسید!  گفتنی است اختلاف میان دو طیف موسوم به انگلیسی و نیوویرکی یک اختلاف قدیمی است.

* شنیده ها حکایت از آن دارد که به زودی سازمان مدیریت و برنامه با حضور برخی افراد پرحاشیه مجددا فعال خواهد شد. در بین کسانی که ظاهرا قرار است در این سازمان فعالیت کنند اسامی افرادی همچون “س” ، “ک” و… به چشم می خورد. این افراد از فعالان دولت رفسنجانی و خاتمی بودند که دارای سابقه اصلاح طلبی هستند. عملکرد اقتصادی آنها طی سال های مدیریتشان با حرف و حدیث هایی همراه بوده است.

* چندی قبل در هتل گرانقیمت استقلال تهران نزدیک به ۸۰۰ نفر از عشایر اقصی نقاط کشور جهت شرکت در یک همایش دعوت شده بودند. پیگیری ها حکایت از آن دارد که این افراد با دعوت یک سازمان مرتبط با مسایل گردشگری و آثار باستانی و فرهنگی به تهران آمده بودند. از جزییات بیشتر در این زمینه و چرایی چنین خرج گزافی و محل تامین هزینه ها و… اطلاع خاصی در دست نیست.

* شنیده ایم روز ۱۴ خرداد، یکی از افرادی که به شدت می کوشد تا با حضور در جوامع مختلف اکثرا ورزشی و هنری، خود را در صدر اخبار رسانه ها قرار دهد، با یکی از مقامات ارشد کشور پیرامون مساله حصر سران فتنه مسایلی را مطرح کرده است. ظاهرا بیان این سخنان از سوی این فرد جوان اما جویای نام، منجر به بیان نکات مهمی پیرامون فتنه در سخنرانی آن روز در جوار حرم بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی شده است. جریان موسوم به اصلاح طلب و اطرافیان رفسنجانی جهت حضور وی در انتخابات آینده مجلس خبرگان رهبری تلاش های گسترده ای را آغاز کرده اند.

* درباره چرایی اعلام عدم تمایل جهت بازگشت به قدرت از سوی یکی از سران فتنه نکات جالبی شنیده می شود. ظاهرا خاتمی این مساله را به چند دلیل ذیل بیان کرده است: “عدم مشروعیت وی از جانب نظام جهت بازگشت به قدرت” ، “عدم محبوبیت نزد مردم که علیرغم بیش از یکسال تبلیغات گسترده رسانه ای، موج مدنظر وی به راه نیفتاد” ، “خارج کردن اصلاح طلبان از فشار افکار عمومی و منتقدین” ، “تلاش برای پیشبرد اهداف در حاشیه فضای سیاسی و به صورت زیرپوستی”.

* هجمه سازماندهی شده رسانه های اصلاح طلب به وزیر نفت دولت احمدی نژاد با واکنش های متفاوتی در درون این جریان مواجه شده است. عده ای از این اقدام حمایت کرده و آن را انتقامگیری از ماجرای واردات بنزین خارجی و رانتی که به همسر یک مقام دولتی نسبت داده شده، ارزیابی کرده اند. در مقابل برخی دیگر که بیشتر در مسایل اقتصادی و معاملات بازرگانی فعالیت دارند، این نوع برخورد را منجر به واکنش طیف مقابل و در نهایت، افشای برخی پرونده های جریان موسوم به اصلاح طلب دانسته و نتیجه این روند را به ضرر اصلاحات ارزیابی کرده اند.

* به دنبال قاطعیت و اقدامات مثبت قوه قضاییه به ویژه در پرونده های اخیر مفاسد اقتصادی نظیر امیرمنصور آریا و بابک زنجانی، قرار است به‌زودی دادگاه مهدی هاشمی رفسنجانی برگزار شود. گفته می شود ابهامات پرونده این آقازاده جنجالی برطرف شده و اتهامات وی از جعل اسناد دولتی تا دادن رشوه در پرونده کرسنت، افشای اطلاعات و مسائل مالی است.

* آقای هاشمی رفسنجانی در بخشی از سخنانش در دیدار با جوانان عضو تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد در پاسخ به اعتراضات دانشجویان به رویه دولت، اشاره‌ای هم به وضعیت دولت داشته است. وی گفته است: رأی آقای روحانی، رأی عاریه‌ای است و من هم قبول دارم که این رأی در حال از دست رفتن است. او خیلی محتاط وارد شد. یک سال از عمر دولتش گذشت، الآن مردم کارنامه‌اش را دارند نگاه می‌کنند، آن امیدی که وجود داشت دارد کم می‌شود.

* آقای خاتمی تلاش‌هایی برای رفع کدورت آقای عارف آغاز کرده است. وی در جایی گفته است: عارف از ما دلخور است و باید دلخوری او را برطرف کنیم. دلخوری او به‌حق است. حتی به قیمت سرلیست شدن عارف در تهران، نباید بگذاریم او برای انتخابات لیست جداگانه بدهد. هدف او این است که رئیس مجلس شود. باید یک‌جوری آرام‌اش کرد که لیست جدا ندهد، چون اگر این کار انجام شود، رأی‌هایش را از سبد ما برمی‌دارد و نه اصولگرایان.

آخرین خبرها هم حاکی است که بعد از طرح این مسأله تا کنون دو جلسه با وساطت برخی افراد میان آقای عارف و آقای خاتمی برگزار شده و تا حدودی رفع کدورت شده است. از جهت مقابل هم تعدادی از عناصر اصلاح‌طلب عارف را تحریک می‌کنند که دوباره سرت کلاه نرود.

* صبا آ. که اخیراً بازداشت‌ شده، برخلاف آنچه مطرح می شود که دلیل آن فعالیت‌هایش در فیس‌بوک بوده است، این‌گونه نیست و وی از طریق رابطه با صدای امریکا و مسعود بهنود، اطلاعاتی به آنان منتقل کرده است. وی که دارای مذهب زرتشتی است، شبکه‌ای مجازی تشکیل داده و حدود ۱۴۰ نفر از خبرنگاران اصلاح‌طلب را جذب کرده و آنان را پوشش خبری و سوژه‌ای و اطلاعاتی می‌داده است.

او با مسیح علی نژاد روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب پناهنده به غرب هم مرتبط بوده و در یک مورد ۳۰۰ شماره تلفن مهم از مسؤولان کشور را به خارج از ایران فرستاده که در برخی موارد منجر به کسب اطلاعات و مصاحبه‌هایی از مسؤولان هم شده است.

* آقای خاتمی در دیدار با تعدادی از جوانان اصلاح‌طلب عضو حزب نواندیشان گفته است: روحانی چه بخواهد و چه نخواهد اصلاح‌طلب است. مثل ماها که هرچه بخواهیم اصرار کنیم و بگوییم دکتر فلانی، لباسمان نشان می‌دهد که اول آخوند هستیم و بعد دکتر. روحانی هم حتی اگر به زبان نیاورد، اصلاح‌طلب است.

وی می افزاید: روی عناوین حساس نباشید که چرا روحانی نمی‌گوید اصلاح‌طلبم. مهم عمل است. الآن سیاست خارجی اولویت اول آقای روحانی است. باید کمکش کنیم تا شرایط برایش فراهم شود.

خاتمی در خصوص مسأله رفع حصر از سران فتنه که ظاهراً خواسته حاضران جلسه بوده هم گفته است: الآن این مسأله اولویت نیست.

* با توصیه آقای هاشمی رفسنجانی قرار است رسانه‌های اصلاح‌طلب از این به بعد برای سیدحسن خمینی از لفظ آیت‌الله استفاده کنند! خود آقای هاشمی هم اخیراً در یک سخنرانی با همین عنوان از سید حسن خمینی یاد کرده است.

* انتشارکتاب «کلیدر» محمود دولت‌آبادی در دولت‌های گذشته متوقف‌ شده بود، اما اخیراً نسخه صوتی این کتاب با صدای نویسنده و همراه با آهنگی که مرحوم رضا لطفی برای آن نواخته است مجوز گرفته و منتشر شده است. جالب‌ توجه است که بخش‌های غیراخلاقی کلیدر هم به همان شکلی که در کتاب مندرج است در این کتاب نقل‌ شده است!

*به رغم اعلام قبلی مبنی بر اینکه دولت یارانه رسانه‌ها را به‌صورت علنی منتشر خواهد کرد، مرحله دوم اعطای یارانه به رسانه‌ها به‌صورت عمومی منتشر نشد.

در این مرحله هم روزنامه خبر ورزشی بالاترین میزان یارانه را به مبلغ ۵۳۰ میلیون تومان دریافت کرده است. همه محتوای موزه مطبوعات هم که مدتی است تعطیل شده، به آقای واحدی پور مدیر روزنامه «خبر جنوب» واگذار شده و به شیراز منتقل شده است. آقای انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد از اعضای هیأت مدیره نشریات خبر جنوب است.

* پس از انتشار خبری با عنوان «لاریجانی در حال بررسی تشکیل حزب سیاسی» در بسته اخبار ویژه و کوتاه جهان نیوز و اعلام حضور حجت الاسلام جمشیدی در جلسات تشکیل این حزب، خبرنگار جهان نیوز مطلع شد که وی در این جلسات حضور نداشته است. جهان نیوز بدین وسیله از حجت الاسلام جمشیدی، پوزش و حلالیت می طلبد.

* برخلاف آنچه درباره بیماری سران داخلی فتنه گفته می‌شود، خبرها حاکی است، آن‌ها مشکل چندانی ندارند و گروه پزشکی مستقر هم در اختیار افراد یادشده قرار دارد و به‌جز بیماری‌های معمول که تحت کنترل است مشکل دیگری ندارند.

*وزیر بهداشت در جلسه ای درباره پیشرفت‌های پزشکی گفته‌است: سال گذشته از ۵۲ کشور جهان برای جراحی به ایران سفرکرده‌اند که بالای ۹۰ درصد آن برای جراحی چشم بوده‌است.

* آقای سریع‌القلم در جایی گفته است: عربستان اجازه حل پرونده هسته‌ای ایران را نمی‌دهد. او به گفته دوستانش در وزارت امور خارجه مصر استناد کرده است که نظر مشابهی دارند. وی گفته است که آمریکا به دنبال حل مسأله نیست و می‌خواهد که ایران را تضعیف کند و همیشه از پرونده هسته‌ای به عنوان چماقی بالای سر ایران استفاده کند و پرونده را کش خواهد داد.

وی اظهار کرده که ایران باید مذاکراتش با گروه ۵+۱ را تعطیل کند و به صورت دوجانبه با آمریکا مسأله را حل کند. سریع‌القلم گفته که ممکن است در مذاکره دوجانبه با آمریکا این مسأله برای همیشه حل شود!

* دولت برای جایگزینی فردی به جای آقای ابوطالبی سه گزینه را در نظر دارد و قرار است تا پیش از سفر آینده رئیس‌جمهور به آمریکا نماینده جدید ایران نزد سازمان ملل معرفی شود.

گزینه اول عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایرانی در پرونده هسته‌ای است که ظاهراً بهانه‌ای برای کنار گذاشتن وی و تأمین نظر کسانی که از او ناراحت هستند هم خواهد بود. گزینه بعدی آقای واعظی وزیر ارتباطات است که خود او خیلی تمایل دارد و گفته که نمی‌تواند با شرایط فعلی کار کند و نفر سوم که اخیراً به گزینه ها اضافه شده، علی جنتی است که در پی افزایش انتقادها از عملکرد و مواضع وی، برای این پست مطرح شده است.

* اخیراً دو شهید گمنام در دانشگاه آزاد شهر ری به خاک سپرده شدند. مدیریت مرکزی دانشگاه آزاد با این‌گونه اقدامات مخالف است و نگران است که این موضوع در دانشگاه باب شود! در شهر ری هم بعد از پایان مراسم تدفین شهدای گمنام که با پیگیری بسیج دانشجویی انجام شد، به فاصله چند ساعت حکم برکناری دکتر فتحی رئیس دانشگاه صادر شد.

* با وجود آنکه از سه ماه پیش هماهنگ شده بود که آقای روحانی در مراسم افتتاحیه مسابقات بین‌المللی حفظ، ترتیل و قرائت قرآن شرکت کند، رئیس‌جمهور چند ساعت مانده به آغاز مراسم از حضور در آن انصراف داد که با مشکلاتی آقای لاریجانی برای این رخداد حضور یافت. حتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در افتتاحیه شرکت نکرد و در میانه مسابقات حضور کوتاهی داشت. تلاش‌ها برای حضور رئیس‌جمهور در مراسم اختتامیه هم به جایی نرسید.

* از زمان دولت قبلی فیلمی با عنوان «شیفتگی» در توقیف به سر می‌برد که اخیراً مجوز پخش در شبکه خانگی دریافت کرده است. کارگردان این فیلم فردی به نام علی زمانی است. موضوع این فیلم تجاوز به کودکان استثنایی است و فیلم بسیار تلخی است. ظاهراً حتی سازندگان فیلم هم از اینکه برای این فیلم مجوز داده‌شده شگفت‌زده هستند.

* جلسات دادگاه یکی از معاونان دولت آقای احمدی‌نژاد مربوط به پرونده تخلفات صورت گرفته در بیمه ایران به پایان رسید و در انتظار صدور حکم به سر می‌برد.

این متهم پای تعداد قابل‌توجهی از اشخاص دیگر از جمله تعدادی از نمایندگان مجلس و برخی چهره‌های سرشناس مانند آقای باهنر را هم وسط کشیده و گفته است که از نیت کسی که این پول را داده بی‌اطلاع بوده و او هم آن را در اختیار نمایندگان قرار داده و آن‌ها هم خرج انتخابات کرده‌اند.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی