کد خبر : 38695

تاریخ انتشار : ۱۲:۲۰ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۶ چاپ این مطلب

عضو کمیسیون آموزش مجلس:

امیدواریم مجمع تشخیص مصلحت به پالرمو رای مثبت ندهد/ ضرورت شفافیت رأی اعضای مجمع در این لایحه

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌طور شفاف رأی خود به لایحه پالرمو را اعلام کنند که بدانیم چه کسانی دلسوز و چه افرادی خیانت‌کار به کشور هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: سید محمدجواد ابطحی  با اشاره بررسی لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار کرد: پالرمو و یا کنوانسیون سازمان مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی به دنبال این است که تروریست‌ها و حامیان آن‌ها را البته با تفسیر و معنایی که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها از تروریست‌ها دارند، شناسایی کند و راه‌های تقویت تروریست را حذف کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: با پیوستن به این کنوانسیون، اختیار کشور را به مجمعی از کشورهای دشمن که تعریف آن‌ها از تروریست با تعریف ما زمین تا آسمان متفاوت است، می دهیم، این‌ها رژیم اسرائیل را مهد تمدن می‌دانند و حرکت‌های آزادی‌بخش مانند حزب‌الله، حماس، حشد الشعبی و انصار الله یمن را تروریست می‌دانند.

وی افزود: استکبار جهانی نظام جمهور اسلامی را در کل و با مجموعه‌های مانند سپاه پاسداران، صداوسیما، دانشگاه‌ها و… را حامی تروریست می‌دانند، با تصویب پالرمو به دشمنان مجوز می‌دهیم که ما را محدود و محکوم کنند.

ابطحی بابیان اینکه ما از پیش محکوم‌شده‌ایم که با تصویب این معاهده حکمی را علیه خودمان امضا می‌کنیم، تصریح کرد: عضویت در این کنوانسیون به‌شدت مخالف منافع، عزت و استقلال کشور است.

وی ادامه داد: امیدواریم مجمع تشخیص مصلحت نظام پالرمو را رد کند؛ ما موظفیم شرط‌های آن‌ها در این کنوانسیون‌ها را بپذیریم اما شرط‌های ما را نمی‌پذیرند، امضای ما باعث می‌شود در کنوانسیون قرار بگیریم که خروج از آن هم برای ما دشوار است.

نماینده خمینی‌شهر در مجلس بیان کرد: اکنون که عضو این کنوانسیون نشده ایم، ما را تروریست می‌دانند، اما اگر بپیوند‌یدم و خارج شویم ما را صد درصد تروریست می‌دانند؛ ساده‌اندیشی است که برخی‌ها دارند و شاید قول‌هایی به آن‌ها داده‌اند که اینقدر برای تصویب این پالرمو پای فشاری می‌کنند.

وی تأکید کرد: آقای ظریف در مجلس گفتند FATF که یکی از بندهای این کنوانسیون است ربطی به تحریم‌ها ندارد و هیچ گشایش اقتصادی هم برای کشور ایجاد نمی‌کند، سری که درد نمی‌کند را دستمال نمی‌بندند!

ابطحی ادامه داد: متأسفانه برخی از نماینده مجلس به همراه برخی از دولت‌مردان و جریان‌های سیاسی تلاش می‌کنند با فضای مجازی و ابزارهای رسانه‌ای قوی که دارند، اعلام کنند که کشور به بن بست رسیده‌است و چاره ای جز قبول این معاهده نداریم.

وی با اشاره بر عدم تضمین حل شدن مشکلات در مقابل عضویت ایران در این کنوانسیون، گفت: برجام با اینکه وعده‌های متعددی برای حل مشکلات داده شد، اما هیچ مشکلی حل نکرد، چگونه باید به پالرمویی که هیچ تضمینی برای حل مشکلات نمی‌دهند، امید داشت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: طبق روایت «مؤمن از یک سوراخ، دو بار گزیده نمی‌شود» باید جلوی این کنوانسیون گرفته شود؛ مجمع تشخیص مصلحت نظام باید به این درایت و شهامت برسد که این طرح استکباری را رد کند.

وی تأکید کرد: باید این شهامت وجود داشته باشد که اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌طور شفاف رأی خود را اعلام کنند که بدانیم چه کسانی دلسوز و چه افراد خیانت‌کار به کشور هستند، نباید به‌صورت مخفی‌ رأی بدهند و در مصاحبه‌هایشان گونه‌ای دیگر باشند.

ابطحی  ادامه داد: برخی وزرا نامه‌ای به رهبری نوشتند تا توپ را می‌خواهند به زمین رهبری بفرستند که در صورت تصویب یا رد اعلام کنند این کار توسط نظام انجام‌شده است؛ این کار را هم با برجام کردند، رهبر انقلاب با برجام مخالف بود اما با فشارهای متعددی که آوردند امام خامنه فرمودند که من می‌دانم نتیجه‌ای ندارد و به ریش شما می‌خندند اما بروید و تجربه کنید.

وی اضافه کرد: این نامه هم به این دلیل بود که مسئولیت را از خود صلب کنند؛ امیدواریم مجمع تشخیص مصلحت نظام با شجاعت و تکیه به مردم این را لایحه را رد کند که هیچ حادثه‌ای برای کشور پیش نمی‌آید.

نماینده مردم خمینی‌شهر ادامه داد: دولت آمریکا گرفتار بن بست خود است و نمی‌تواند به ایران ضربه بزند، ما اگر خودمان تدبیر کنیم مشکلات اقتصادی ما حل‌شده بود.

وی در پایان گفت: شش سال از دست رفت، تمام مؤلفه‌های قدرت را کنار گذاشتیم و بازهم می‌گویند باید ثابت کنید که تروریست نیستند که راه‌های ثابت کردن آن از بین بردن موشک‌ها و … است.

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی