کد خبر : 38692

تاریخ انتشار : ۱۲:۱۲ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۶ چاپ این مطلب

همه چیز درباره پالرمو؛

کارشناسان سیاسی و نمایندگان اصفهان درباره پالرمو چه گفتند؟/ از فریب خوردن روحانی در برجام تا پالرموی برجامی

کارشناسان سیاسی و نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی نظرات متفاوتی درباره پالرمو داشتند که مهم ترین صحبت های آن ها را می توانید بخوانید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز:  چند وقتی است که موضوع پالرمو داغ شده است. موضوعی که مخالفان آن بسیار بیشتر از موافقان هستند و واکنش های متفاوتی را از سوی نمایندگان مجلس و صاحب نظران سیاسی به دنبال داشته است.

پالرمو چیست؟

کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی، در تاریخ ۲۱ دسامبر سال ۲۰۰۱ در شهر پالرمو در ایتالیا به تصویب رسید و در تاریخ ۲۹ سپتامبر سال ۲۰۰۳، برای کشورهای عضو سازمان ملل متحد لازم‌الاجرا شد و تاکنون ۱۸۰ کشور آن را پذیرفته‌اند. این کنوانسیون همان‌طور که از نامش پیداست، گامی در جهت مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی و تشخیص کشورهای عضو برای مصادیق آن برای جدی بودن مشکلات ناشی از جرائم فراملی است، همچنین این کنوانسیون نشان‌ می‌دهد که نیاز به تقویت همکاری‌های بین‌المللی به منظور مقابله با این مشکلات در بین کشورهای عضو وجود دارد.

نمایندگان چه می گویند؟

اما مخالفان این طرح نظرات متفاوتی داشتند و پالرمو را از جهات مختلف بررسی کردند. حسینعلی حاجی بایگانی که این روزها مخالف سر سخت طرح هایی است که به امنیت ملی کشور لطمه می زند، در این باره گفت: علی رغم اینکه بعضی شرط‌ها گذاشته‌شده و گفته‌شده است که دولت با رعایت برخی از اصول قانون اساسی که ذکر کردند، آن را دنبال کند، ولی طبیعی است که وقتی ملحق شدیم اختیار با آن‌ها خواهد بود بنابراین نمی‌تواند برای ما مفید باشد.

* مجمع تشخیص متن پالرمو را بخواند

نماینده مردم شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر فردا آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بنا بر تعاریفی، یک هیئت مذهبی و یا یک موسسه خیریه یا هر جمعی از مردم را به موضوعی متهم کردند، طبیعی است که حق خود می‌دانند که برای ان گروه و هیئت که مباحثی را به‌دروغ علیه آن‌ها مطرح کردند، پرونده تشکیل دهند، محاکمه و مجازات کنند و حتی طلب کنند تا افراد به آن‌ها تحویل داده شوند و آن‌ها را در کشور خودشان مجازات کنند و این احتمالاتی است که ما نباید به خاطر یک درصد احتمال هم از آن چشم‌پوشی کنیم.

حاجی دلیگانی افزود: دیدگاهم این است که اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام واقعاً باید خودشان شخصاً متن پالرمو را بخوانند و دقت کنند که اختیار تعیین مصادیق بر عهده چه کسی است؟ و آیا آن‌هایی که مصادیق را تعریف می‌کنند و تشخیص می‌دهند، کشورهای قابل‌اعتماد هستند یا خیر و سپس نظر خود را اعلام کنند.

متن کامل صحبت های حاجی دلیگانی درباره پالرمو را از اینجا بخوانید

* پالرمو یک برجام کوچک است

ابوالفضل ابوترابی هم درباره یکی از علت های مخالفت با پالرمو گفت: ماده دوم پالرمو به تعریف تروریسم پرداخته که مناقشه از همین ماده شروع می شود؛ آن هایی که پالرمو به عنوان تروریسم شناخته را ما به عنوان محورهای آزادی بخش می دانیم ولی آن ها تعریف خاص خودشان را دارند که با ما متفاوت است.

نماینده مردم نجف آباد و تیران و کرون معتقد بود: ما نباید با دست خودمان طناب دار گردن خودمان انداخته و خودمان را به چاه بیندازیم؛ ما به هیچ عنوان با کنوانسیون های بین المللی نمی توانیم برای مردم گشایش اقتصادی ایجاد کنیم.

ابوترابی افزود: علاوه بر ناامیدی هایی که فضای مسموم مجازی ترویج می دهد، امیدهای واهی رئیس جمهور به مردم در قضیه برجام هم یک ناامیدی دیگری شد؛ این ماجرا در واقع یک جنگ روانی پیچیده ای بود که دشمن آقای روحانی را فریب داد و امروز هم پالرمو یکی از همان برجام های کوچک است.

این نماینده مجلس با بیان این که مقام معظم رهبری در جلسه درس خارج خودشان به طور شفاف فرمودند به غیر از مسائل امنیتی، همه چیز باید برای مردم شفاف شود، ابراز کرد: رای مجمع هم شامل همین موضوع است و ما انتطار داریم که آراء و مذاکرات شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به طور علنی اعلام شود؛ چرا که آراء این شورا و مجمع در واقع ادامه آرای مجلس است.

متن کامل صحبت های ابوالفضل ابوترابی درباره پالرمو را از اینجا بخوانید

* ظریف گفت FATF هیچ گشایش اقتصادی برای کشور ایجاد نمی‌کند

اما نماینده خمینی شهر نظر متفاوتی داشت و بیان کرد: برجام با اینکه وعده‌های متعددی برای حل مشکلات داده شد، اما هیچ مشکلی حل نکرد، چگونه باید به پالرمویی که هیچ تضمینی برای حل مشکلات نمی‌دهند، امید داشت.

سید محمدجواد ابطحی ادامه داد: آقای ظریف در مجلس گفتند FATF که یکی از بندهای این کنوانسیون است ربطی به تحریم‌ها ندارد و هیچ گشایش اقتصادی هم برای کشور ایجاد نمی‌کند، سری که درد نمی‌کند را دستمال نمی‌بندند!

این نماینده همچنین خبر داد: برخی وزرا نامه‌ای به رهبری نوشتند تا توپ را می‌خواهند به زمین رهبری بفرستند که در صورت تصویب یا رد اعلام کنند این کار توسط نظام انجام‌شده است؛ این کار را هم با برجام کردند، رهبر انقلاب با برجام مخالف بود اما با فشارهای متعددی که آوردند امام خامنه فرمودند که من می‌دانم نتیجه‌ای ندارد و به ریش شما می‌خندند اما بروید و تجربه کنید.

ابطحی از مجمع نشخیص هم سخن گفت و معتقد بود: باید این شهامت وجود داشته باشد که اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌طور شفاف رأی خود را اعلام کنند که بدانیم چه کسانی دلسوز و چه افراد خیانت‌کار به کشور هستند، نباید به‌صورت مخفی‌ رأی بدهند و در مصاحبه‌هایشان گونه‌ای دیگر باشند.

متن کامل صحبت های سیدمحمدجواد ابطحی درباره پالرمو را از اینجا بخوانید

* پالرمو بر مشکلات کشور می افزاید

نماینده اردستان هم با این طرح به شدت مخالف بود و اذعان کرد: تعهداتی که ما در کنوانسیون های بین المللی می دهیم بیشتر از اینکه  کمکی باشد برای اهداف جمهوری اسلامی اهرمی برای فشار بر ملت و دولت است.

حجت الاسلام طباطبایی نژاد خاطرنشان کرد: آنچه که در FATF و پالرمو می بینیم پیش از اینکه مشکلات کشور را مرتفع کنند بر مشکلات کشور می افزایند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: منفعتی از پالرمو به دست نمی آید همانطور که از برجام و fatf نیامد و غیر از فشار چیزی ندارد.

متن کامل صحبت های سیدصادق طباطبایی نژاد درباره پالرمو را از اینجا بخوانید

کارشناسان مسائل سیاسی چه می گویند؟

* وضعیت اقتصادی کشور قبل از برجام بهتر بود/ مجمع تشخیص لایحه را نپذیرد

یک کارشناس مسائل سیاسی درباره پالرمو گفت: متاسفانه دولت مثل مسئله برجام عمل می کند؛ فشارهای سنگین به مقام معظم رهبری و نامه‌ای که هشت نفر از وزرا به ایشان نوشتند حاکی از تلاش برای تصویب این لایحه است، این‌ها به ضرر کشور است.

محمود معلمی در همین رابطه ادامه داد: در برجام فریب خوردیم و مشکلات اقتصادی کشور نه تنها حل نشد بلکه بیشتر هم شد و مردم هم معتقدند که وضعیت اقتصادی کشور قبل از برجام بهتر بود و تمام حرف هایی که در برجام گفته شد به آن عمل نشد؛ توصیه می کنم مجمع تشخیص مصلحت این لایحه را نپذیرد تا کشور در مسیر خودش حرکت کند.

متن کامل صحبت های محمود معلمی درباره پالرمو را از اینجا بخوانید

* با پالرمو حتی حمایت از گروه‌های جهادی را جرم تلقی می‌کنند

یکی دیگر از کارشناسان سیاسی دیگر هم معتقد بود: با تصویب این لایحه برنامه دور زدن تحریم‌ها توسط ایران را غیر محال و حتی حمایت از گروه‌های جهادی را جرم تلقی می‌کنند.

سید جلال حسینی تصریح کرد: در حالی‌که چند سال بهترین لحظات کشور را تلف کردند و امید داشتند که با برجام تمام مشکلات کشور حتی آب خوردن و … حل شود که نشد، اکنون دوباره فشار می‌آوردند که پالرمو را بر جمهوری اسلامی تحمیل کنند.

وی با اشاره به نامه‌ای چند وزیر دولت روحانی به رهبر معظم انقلاب پیرامون تصویب پالرمو، تأکید کرد: دولتمردان با این نامه یک فرصت را ایجاد کرده‌اند که تا از رهبر انقلاب در تصویب این طرح استفاده کنند.

حسینی اضافه کرد: این نامه مانند نامه‌ای بود که مجلس ششم به امام خامنه‌ای نوشتند و درخواست تسلیم شدن در برابر آمریکا را داشتند که حضرت آقا تسلیم‌نامه آنان نشدند و فرمودند اگر دشمن فشار بیاورد صلح امام حسن (ع) تکرار نمی‌شود بلکه عاشورای دیگری تکرار می‌شود.

متن کامل صحبت های سید جلال حسینی درباره پالرمو را از اینجا بخوانید

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی