کد خبر : 38677

تاریخ انتشار : ۷:۳۳ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۳ چاپ این مطلب

مقایسه آماری از شعب بانکی در ایران و کشورهای پیشرفته دنیا؛

گسترش لجام‌گسیخته شبکه بانکی کشور / هر ۳۷۵۰ نفر یک بانک!/ خروجی ۲۱ هزار ۵۵۴ شعبه لوکس و مدرن بانکی در کشور چیست؟

گسترش لجام‌گسیخته شبکه بانکی کشور موجب شده آمار شعبات بانکی در ایران بیش از استاندارد جهانی باشد و تقریبا به ازای هر ۳۷۵۰ نفر یک بانک در ایران فعالیت دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز به نقل از  مرصاد ، واسطه‌گران مالی بازار ایران در سال‌های اخیر بیش از آنکه منابع و سرمایه‌های خود را به سمت تولید و ایجاد اشتغال اختصاص دهند آنرا به تأسیس شعب و گسترش شاخه‌های خود سوق داده‌اند.

حبس منابع بانک، کاهش توانمندی آن برای انجام وظایفش به عنوان واسطه‌گر مالی، افزایش هزینه های سربار و کاهش سودآوری و تاثیر پذیری نسبت‌های سلامت مالی آن تنها نتیجه افزایش غیرمنطقی دارایی‌های غیر درآمدزای بانک‌ها است؛ بانک‌هایی که رسالت اصلی خود را فراموش کرده‌اند و کارآیی چندانی برای نظام پولی کشور ندارند.

این روزها در کمتر خیابانی است که رد شوی و ردی از بانک یا مؤسسه مالی نبینی؛ رقابت بانک‌ها برای راه‌اندازی شعبه قابل تأمل است؛ بانک‌هایی که بازی با سرمایه‌های ملت را در گسترش بی‌رویه شعبات لوکس و مدرن خود دنبال می‌کنند.

بر اساس آخرین آماری که در وب‌سایت بانک مرکزی وجود دارد، در مجموع ۲۱ هزار ۵۵۴ شعبه بانکی در سراسر کشور وجود دارد و بیشترین تعداد متعلق به بانک ملی با ۳۱۰۱ شعبه، است.

همچنین باتوجه به اینکه آخرین آمار منتشرشده از جمعیت مردم ایران حدود ۸۱ میلیون نفر را تخمین زده است در نتیجه می‌توان به این نتیجه رسید که تقریبا به ازای هر ۳۷۵۸ نفر، ما یک شعبه بانکی در کشور داریم.

طبق آمار دیتابیس بانک جهانی سرانه شعب بانک در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در سال ‌ ۲۰۱۶حدود ۳۱ شعبه بوده است؛ ؛ این آمار وقتی جالب‌تر می‌شود که آن را با کشورهای صاحب اقتصادهای برتر مقایسه کنیم.

سرانه شعب بانکی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کشورهای پیشرفته‌ای همچون چین ۸.۸، آلمان ۱۳، ژاپن ۳۴، آمریکا ۳۲ و روسیه ۳۰ شعبه است.

کارشناسان معتقدند تعداد شعب بانک‌ها تناسبی با اقتصاد کشور ندارد و بارها و بارها نسبت به آسیب‌های گوناگون این تعدد شعب هشدار داده‌اند که این افزایش شعبات تنها بانک‌ها را از رسالت خود دور می‌کند.

منتقدان افزایش بی‌رویه شبکه بانکی کشور معتقد هستند این منابع مالی باید به صورت مستقیم در تولید هزینه شود و نرخ اشتغال در بهره وری در کشور را افزایش دهد و این موضوع با گسترش لجام‌گسیخته شبکه بانکی کشور همخوانی ندارد.

سوال اساسی این است که توسعه تعداد بانک‌ها و شعب آن‌ها متناسب با افزایش خدمات سرمایه‌گذاری و پولی بوده یا خیر؛ هر چند غیررقابتی بودن فضای بانکی و پولی کشور تقریباً و تا حدودی این موضوع را رد می‌کند که بانک‌های جدید خدمات بهتر و متنوع‌تری را ارائه می‌دهند.

 

شعبات بانکی در ایران (مرجع: داده‌های بانک مرکزی)

 
بانک شعبه
ملی ۳۱۰۱
صادرات ۲۳۰۴
کشاورزی ۱۸۲۶
سپه ۱۶۶۷
تجارت ۱۵۲۸
ملت ۱۴۶۴
مسکن ۱۲۵۶
انصار ۱۰۵۸
رفاه کارگران ۱۰۵۶
قوامین ۷۳۰
قرض الحسنه مهر ایران ۵۶۹
پست بانک ۴۰۷
توسعه تعاون ۳۹۸
موسسه اعتباری غیربانکی کوثر مرکزی ۳۵۳
پارسیان ۳۴۸
موسسه اعتباری غیربانکی نور ۳۳۷
ایران زمین ۳۳۲
پاسارگاد ۳۲۸
موسسه اعتباری غیربانکی ملل ۳۲۲
شهر ۲۶۲
سینا ۲۵۸
اقتصاد نوین ۲۵۲
آینده ۲۲۲
رسالت ۲۱۵
سامان ۱۳۷
حکمت ایرانیان ۱۳۳
موسسه اعتباری غیربانکی کاسپین ۱۲۱
سرمایه ۱۱۹
کارآفرین ۱۰۹
گردشگری ۸۹
دی ۸۱
صنعت و معدن ۵۹
موسسه اعتباری غیربانکی توسعه ۴۸
توسعه صادرات ۴۱
خاورمیانه ۱۸
تجارت ایران و اروپا ۲
مشترک ایران و ونزوئلا ۱
تعاون اسلامی برای سرمایه گذاری ۱
فیوچربانک ۱
استاندارد چارترد ۱
 مجموع ۲۱۵۵۴

انتهای پیام/

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی