کد خبر : 38609

تاریخ انتشار : ۱:۰۹ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۱۶ چاپ این مطلب

باحضور آیت الله سبحانی؛

رونمایی از کتاب میزان الفقاهه آیت الله درچه ای

در مراسمی از کتاب میزان الفقاهه اثر مرحوم آیت الله سید محمدباقر درچه ای اصفهانی رونمایی شد.

به  گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: کتاب ۲۶ جلدی، مباحث فقهی و استدلالی مرحوم آیت الله درچه ای رونمایی شد.

موضوعات این کتاب شامل بیع، مکاسب محرمه، طهارت، نماز، خمس، زکات، حج و مباحث متفرقه ای نظیر شرک و مباحث رجالی به صورت مختصر بررسی شده است.

آیت الله سبحانی در این مراسم که در دفتر ایشان برگزار شد، با اشاره به شخصیت علمی مرحوم آیت الله درچه ای گفت: دغدغه های این عالم ربانی درباره حفظ میراث فقه شیعه سبب تربیت شاگردانی چون مرحوم آیت الله  بروجردی و میرزای شیرازی شد.

وی تدریس را از دیگر ویژ گی های آیت الله درچه ای دانست و گفت: وجود ایشان سبب درخشش حوزه علمیه اصفهان در آن دوران شد .

آیت الله العظمی سبحانی در این مراسم گفت: جهان شیعه و حوزه های علمیه باید به علامه درچه ای افتخار کنند.
وی افزود: علامه درچه ای هم در تدریس توانسته است شاگردان برجسته ای پرورش دهد, هم تالیفات فاخری داشته باشد.
آیت الله سبحانی گفت: طلاب اصفهانی در حوزه علمیه نجف اشرف شاخص و برتر بودند و در بین آنان شاگردان علامه درچه ای بین همه طلاب از بقیه بیشتر می درخشیدند.

وی  تدریس را از دیگر ویژ گی های آیت الله درچه ای دانست و گفت: وجود ایشان سبب درخشش حوزه علمیه اصفهان در آن دوران شد و زهد ،ترک علایق دنیوی و تربیت شاگردان برجسته ، از خصوصیات منحصر به فرد ایشان است.

کتاب میزان الفقاهه یک دوره‌فقه استدلالی است که‌ در حدود صدسال قبل توسط حضرت آیت الله العظمی تالیف گردیده و اکنون به وسیله فرزندان و نوادگان ایشان در مدت ۱۰ سال به چاپ رسیده است.

علامه سیدمحمدباقر درچه ای در حدود سال ۱۲۶۴ ه.ش در شهر درچه اصفهان  به دنیا آمد و پس از گذراندن علوم دینی در اصفهان و نجف اشرف ،به مدت ۴۰ سال به عنوان مرجعیت شیعه و استاد بلامنازع درس خارج فقه و اصول و کلام در حوزه علمیه اصفهان بود.
از شاگردان برجسته ایشان میتوان به بزرگانی همچون آیات عظام سیدابوالحسن اصفهانی، سیدحسین بروجردی،شهیدسیدحسن مدرس ،حاج آقا رحیم ارباب و سیدجلال الدین همایی اشاره کرد.

مرحوم آیت الله سید محمدباقر درچه ای اصفهانی از فقهای شیعه در قرن سیزده هجری قمری بود که این مرجع بزرگوار و عالم وارسته در ۱۶ آذر ۱۳۰۲ در شهر درچه دار فانی را وداع گفت.

 

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی