کد خبر : 38527

تاریخ انتشار : ۸:۳۵ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۲۰ چاپ این مطلب

زاینده رود زنده، کامل و همیشگی می ماند

هر کس در افول و ویرانی اصفهان نقش ایفا می کند بدانید دشمن اسلام شیعی است.

بسمه تعالی

چند سالی است اصفهان با مساله خشکی زاینده رود درگیر است البته با بودن سد خشکی بر اثر کمی نزولات آسمانی و همچنین اسراف و بی رویه در مصرف آب نمی تواند دلایل معقولی برای خشکی زاینده رود باشد .

   زاینده‌رود یا زنده‌رود به معنی رود زندگی‌بخش، بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش می‌رود و در نهایت به مانداب گاوخونی می‌ریزد.
حوزه رودخانه زاینده‌رود ۴۱٬۵۰۰ کیلومتر مربع است. برآورد می‌شود جریان آب این رودخانه در مطلوب‌ترین شرایط ۱٬۲ کیلومتر مکعب در سال یا ۳۸ مترمکعب در ثانیه است. برای آبیاری زمین‌های کشاورزی  و صنایع فولاد استان اصفهان سدهایی بر این رود احداث گردیده است.

زاینده رود در۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در ردیف منابع طبیعی ایران قرار گرفت .

این رودخانه به تالاب گاوخونی ختم می شود این تالاب که بیش از ۱۰ میلیون سال قدمت دارد در ۱۶۸ کیلومتری جنوب اصفهان مابین اصفهان و یزد قرار دارد و مساحتی به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد و سطح حوضه آبریز آن به ۴۱ هزار و ۵۰۳ کیلومتر مربع می‌رسد. گاوخونی به صورت دائمی از زاینده رود و همچنین به شکل فصلی از رودخانه ایزدخواست تامین می‌شود که هر دو فعلا خشک هستند. گونه‌های جانوری این منطقه را گراز، آهو، گورخر، یوزپلنگ و بزمجه تشکیل می‌دهند و به علاوه پرندگان مهاجری همچون فلامینگو، کشیم، غاز خاکستری، آنقوت، بوتیمار کوچک و … در زمانی که تالاب زنده بوده به گاوخونی مهاجرت می‌ کردند و اکنون بیابانی بیش نیست.

اگر خشکی استان اصفهان فلات کویری که حیاتش به جریان زنده رود بستگی دارد (با جریان رود باران دارد و در جاری نبودن رود خشک است )،بی کاری کشاورزان ، افت ۱۹ درصدی گردشگری ، فرو نشست زمین ،حقابه۲۰۰۰ ساله و مردم این استان برای مسوولین اهمیت ندارد برای حفظ منابع طبیعی ملی بر سازمان حفاظت محیط زیست است که، برای حفظ زاینده رود  به عنوان یک منبع طبیعی ملی اقدام نمایند .

تالاب گاوخونی تالابی بین المللی و محیط زیست یوز ایرانی است و بر سازمان حفاظت زیست که برای حفظ آن تلاش کند.

بر سازمان میراث فرهنگی برای حفظ این رود باستانی و پل های آن  وارد عمل شوند تا خشکی رودخانه تاریخی اصفهان فرو نشست زمین و  ویرانی پل های تاریخی این استان را در بر نگیرد.

ایران عضو کنوانسیون بین‌المللی رامسر است که بر طبق آن حق ندارد قوانینی تصویب کند که بر اثر آن تالابها(همچون گاوخونی) خشک شوند . این در حالی است که برداشت بی‌رویه آب از حوزه آبریز زاینده رود در فلات مرکزی و اختصاص آن به صنایع و مناطق دیگر ، خشکی تالاب گاو خونی در پی دارد، خلاف تعهد ایران در این کنوانسیون است.

 

با این همه دلیل ملی و بین المللی جدای از قومگرایی دلیل جریان نداشتن آب در زاینده رود سوال برانگیزاست . چند سالی مردم را به اشتباه شدن مسیر تونل آب کوهرنگ سرگرم کردند ، گاهی به صنایع فولاد اصفهان و گاه مردم اصفهان را با مردم شریف کهگیلویه و بویر احمد

درگیر می کنند کسانی که خود نیز جز صاحبان حقآب هستند .

از مسوولین باید سوال کرد اگر کارخانه های فودلا اصفهان و کشاورزی این شهر بعبارتی قطب اقتصادی کشور را فلج کنید اکوسیستم این شهر و آثار باستانی آن نابود شود و دیگر شهرها را آباد کنید  آیا این کار خدمت به کشور است ؟تاریخ در مورد این مسوولین چه خواهد گفت ؟

سوالی دیگر مسوول محیط زیست چهارمحال بختیاری برای ایجاد سد بهشت آباد برای آب رسانی به اصفهان چه دلیل محکمه پسندی دارد حال که تونل سوم آماده شده است اجازه ایجاد سد را نمی دهد درحالی آب ۵۰ سال این منطقه با ایجاد این سد تضمین شده است ورودی آب به زاینده رود یک میلیارد مکعب خواهد شد از طرفی شورای عالی آب متشکل از وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنایع و معادن کشور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، یک نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با انتخاب مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر و دو نفر از متخصصان بخش کشاورزی به حکم رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود. ریاست عالیه این شورا با رئیس‌جمهور یا معاون اول ریاست جمهوری می‌باشد یعنی مشکل آب از نهاد ریاست جمهوری سرجشمه می گیرد و مردم نباید با اختلافات محلی و قومی اتحاد ملی خود را از دست بدهند.

 

 

اما سیاستی که نمی خواهد آب در اصفهان جاری باشد به زمانی رسید که اصفهان در سال ۲۰۰۶پایتخت فرهنگی جهان اسلام شد همچنین فراموش نشود اصفهان با آغاز امپراطوری شیعه در زمان صفویه پایتخت تشیع شد شهری که نصف جهان بودن و شکوه خود را مدیون علمای شیعه ایی  چون شیخ بهایی است که در حکومت نفوذ کرده و اصفهان را تبدیل به یک موزه نموده است. بنابراین هر دستی که در خشکی و ویرانی اصفهان نقش داشته باشد سعی در خاموش نمودن این شکوه و عظمت تاریخی تشیع و اسلام دارد بنابراین اصفهان نه به عنوان یک شهر ایران با تمام سوابق باستانی و زیستی آن، بلکه نماینده فرهنگ و تمدن اسلامی باید آباد و با شکوهتر از قبل بماندو مسوولین برای  زیبا و پیشرفت این شهر باید برنامه های ویژه ای داشته باشند هر چند مردم این شهر تمام تلاش خود را کرده اند تا این شکو ه و عظمت را حفظ نمایند در آخر هر کس در افول و ویرانی اصفهان نقش ایفا می کند بدانید دشمن اسلام شیعی است. انتها /


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی