کد خبر : 38415

تاریخ انتشار : ۹:۱۶ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۹/۷ چاپ این مطلب

رئیس کمیسیون اروپا: تا زمان پایبندی ایران به برجام به آن وفاداریم

رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه گفت اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران به برجام پایبند بماند به آن وفادار خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه گفته اتحادیه اروپا تا زمان پایبندی ایران به برجام به این توافق هسته‌ای پایبند می‌ماند.

به نوشته وبگاه «newfederalist» یونکر گفت: «اعتبار چیزی است که باعث ثبات در جهان می‌شود. به همین دلیل است که اروپا بایستی حتی هنگانی که آمریکا به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران خارج می‌شود به موضعش پایبند باشد.»

یونکر در ادامه گفت: «این توافق ممکن است بی‌نقص نباشد، ولی گام مهمی در جهت صلح در منطقه و سراسر جهان بود. تا زمانی که ایران به این توافق پایبند باشد، اتحادیه اروپا به عنوان یکی از معماران توافق و در جهت صلح و امنیت به آن وفادار خواهد بود.»

یونکر در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد اتحادیه اروپا در تلاش است با حفظ تجارت و روابط اقتصادی با ایران است که پس از حصول برجام به حالت عادی برگشته بود.

وی در ادامه تصریح کرد: «اتحادیه اروپا با همکاری نزدیک اعضا و سایر شرکا در حال کار بر روی تدابیری ملموس جهت حفظ همکاری با ایران در بخش‌های مهم اقتصادی است.»

یونکر اضافه کرد: «به عنوان مثال ما اواسط آگوست یک بسته کمک به ارزش تقریباً ۱۸ میلیون یورو را تصویب کردیم که به ما اجازه می‌دهد از پروژه‌های مربوط به توسعه اقتصادی و اجتماعی پایدار در ایران حمایت کنیم.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق رفع شده بودند در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهند شد.

ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.

دولت ترامپ، در این بسته تحریم‌ها از تلاش‌های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی کرده و برای ۸ کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد.

تصمیم ترامپ برای بازاعمال تحریم‌ها با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی با آن مخالفت کرده‌اند.

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی