کد خبر : 37899

تاریخ انتشار : ۹:۰۱ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۷/۸ چاپ این مطلب

خرمشهر ها در پیش است …

خداوند جان‌ها و اموال مؤمنانی را که در راه خدا جهاد می‌کنند به بهای بهشت خریدار است. این وعده‌ای است که خداوند در تورات، انجیل و قرآن به پیامبرانش فرموده است.

درچه نیوز _زهرا رکن الهدی/ خرمشهرها در پیش است


پس از پیروزی انقلاب ،آمریکا ،ایران یک منبع انرژی ارزان و یک حافظ منافع در منطقه و از نظر موقعیت جغرافیایی دارای جایگاه استراتژیک در منطقه است را از دست می دهد از طرفی این انقلاب تئوری جدیدی برای اداره کشور و جهان دارد که منافع آنان را در کل جهان تهدید می کرد تمام تلاش خود را می کند انقلاب را به نفع خود مصادر کند ولی هدایت کننده انقلاب انسانی با درایت است که اجازه انحراف در مسیر انقلاب را نمی دهد از این رو برای براندازی این انقلاب عملیات های تروریستی وبرنامه های کودتا طراحی می کنند: در اسفند ۵۸ درگیری مریوان ، پنج اردیبهشت ۵۹ عملیات طبس ، تیر ۵۹ درگیری های پاوه ،۱۹ تیر ۵۹ کودتای نوژه و همه محکوم به شکست ، آمریکا را وادار می کند عراق که انگیزه لازم را برای حمله به ایران را دارد به این کار تشویق نماید. حامد الجبوری وزیر امور ریاست جمهوری و امور خارجی و فرهنگ عراق در زمان احمد حسن البکر و صدام حسین در تلویزیون الجزیره می گوید:

جرج براوون وزیر امور خارجه وقت انگلیس و شاهپور بختیار نخست وزیر سابق ایران که در پاریس اقامت داشت و ژنرال نصیری در جلسه ای با صدام وی را به حمله به ایران تشویق کردند.
وقتی در تیرماه سال ۱۳۵۸ صدام حسین پس از برکناری حسن البکر رئیس جمهور عراق شد وی تحت تأثیر استکبار جهانی در همین سال به بهانه های واهی ۸۴ بار مرزهای ایران اسلامی را مورد تعرّض قرار می دهد. در اوّلین تعرض، نیروهای بعثی عراق به دو دهکده در سردشت یورش برده و شش نفر را به قتل رساندند. پس از تسخیر لانه جاسوسی، در آبان ماه ۱۳۵۸ نیروهای عراقی پاسگاه های مرزی ایران در پیشگان، تلخاب و کانی شیخ را مورد حمله قرار دادند. هم چنین در تیرماه سال ۱۳۵۹ آشکار شد که دولت عراق مشوّق یک توطئه کودتای نظامی به رهبری شاپور بختیار بوده است. علاوه بر این دولت عراق به منظور وارد ساختن فشار بیشتر به ایران دست به اخراج دسته جمعی ایرانیان مقیم آن کشور زد. هم چنین بررسی ها نشان می دهد که در شش ماه اول سال ۱۳۵۹، نیروهای عراق حدود ۵۵۲ بار به مرزهای مقدس جمهوری اسلامی تجاوز کردند.
، برژینسکى در نیمه تیرماه سال ۱۳۵۹ در اردن محرمانه با صدام حسین دیدار کرد . بنا به اظهارات گرى سیک ، برژینسکى در دیدار خود با صدام این تلقى عمدى را در وى ایجاد کرد که واشنگتن در مورد تهاجم عراق به ایران به بغداد چراغ سبز نشان داده است . مجله فیگارو درباره اهمیت این دیدار نوشته است :
« جریان جنگ عراق و ایران در واقع از ژوئن ( تیرماه ) گذشته ، زمانى آغاز شد که برژینسکى به اردن سفر و در مرز میان دو کشور اردن و عراق با شخص صدام ملاقات کرد و قول داد که از صدام حسین حمایت کند و این امر را تفهیم کرد که آمریکا ، با آرزوهاى عراق در مورد اروندرود و احتمال برقرارى یک جمهورى عربستان در این منطقه مخالفتى نخواهد کرد » .
در پى این دیدار ، کارتر اجازه فروش پنج فروند جت بوئینگ مسافربرى را به عراق صادر و چند روز پیش از حمله به ایران ، تحریم فروش موتورهاى جنرال الکتریک به بغداد را ملغى کرد . به رغم وجود بدبینیهاى چندى بین دو کشور ، واشنگتن بغداد را ابزار مهم و شاید تنها کشورى مى دید که مى توانست با دشمنش یعنى ایران درگیر شود .
دولت عراق در ۲۶ شهریورماه ۱۳۵۹، عهدنامه مرزی ۱۹۷۵ الجزایر را به طور یک جانبه لغو کرد و پنج روز بعد از آن، یعنی در ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹، پس از کسب موافقت واشنگتن تهاجم گسترده ای را از طریق زمین و هوا و دریا به خاک مقدّس جمهوری اسلامی ایران آغاز نمود. در این روز صدام در مقابل دوربین های تلویزیونی جهان قرارداد ۱۹۷۵ را مغرورانه پاره کرد و با توطئه ای مشترک و از پیش برنامه ریزی شده به جنگ با ایران برخاست
یکشنبه ۳۱ شهریور سال۵۹ مردم در تدارک آغاز سال تحصیلی بودند که حمله هوایی صورت گرفت و حوالی فرودگاه مهرآباد و چندجای دیگر موشک باران شده بود.
نخستین اطلاعیه رسمی آغاز جنگ تحمیلی توسط آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان نماینده فرماندهی کل قوا در ساعت ۱۷ و به مدت ۷۰ ثانیه به صورت زنده و مستقیم قرائت شد.
تنها ۸ روز پس از آغاز تهاجم صدام به خاک ایران، ۵ هواپیمای شناسایی آواکس متعلق به نیروی هوایی آمریکا برای شناسایی عملیات‌های هوایی ایران ‌و اطلاع‌رسانی آنها به ارتش عراق، تحویل دولت عربستان سعودی شد.

در همین راستا سازمان سیا هم از ابتدای جنگ تصاویر هوایی ماهواره‌ای از مواضع نیروهای نظامی و تاسیسات نفتی ایران را در اختیار رژیم بعث عراق قرار می‌داد.
آمریکا برای اینکه بتواند از صدام حمایت کند نام عراق از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف کرد, ناگهان سیل اعتبارات از سوی بانک بین المللی صادرات و واردات آمریکا روانه بغداد شد و موسسه اعتبارات بازرگانی آمریکا پرداخت وام بین المللی به عراق را تضمین کرد.
علاوه بر آن, آمریکا در ژانویه ۱۹۸۴ به منظور هر چه تنگ تر کردن محاصره اقتصادی, نام ایران را به فهرست کشورهای حامی تروریسم افزود.
محموله های تسلیحاتی از فرانسه به عراق آن قدر زیاد بود که تقریباً در اواسط سال ۱۹۸۶ , حتی هواپیماهای غیر نظامی خطوط هوائی بغداد – پاریس نیز به حمل جنگ افزار پرداختند. جت های مسافر بری خطوط هوائی کشور عراق, بدون مسافر آن قدر بار می زدند که ناچار می شدند در آتن یا استانبول به سوخت گیری مجدد بپردازند, در حالی که پرواز پاریس تا بغداد یک پرواز عادی و مستقیم بود. سازمانهای اطلاعاتی فرانسه درنیمه های سال ۱۹۸۶ چنین برآورد می کردند که اگر فرانسه سه هفته از ارسال سلاح به عراق خودداری کند, آن کشور شکست خواهد خورد.
سلاح های شیمیایی اهدایی آلمان در طول جنگ تحمیلی (۱۳۶۷-۱۳۵۹) ۲۰۰ بارتوسط عراق بکار رفت، بیش از یکصد هزار مجروح و شهید در بین نظامیان و مردم بی دفاع کشور به جای گذاشته است. گازهای ارگانوفسفره (عوامل اعصاب) و تاول زا (گاز خردل) در طول جنگ به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفتند.

دولت انگلیس تنها چند هفته بعد از آنکه عراق از سلاح شیمیائی در حلبچه استفاده کرد, با اعزام یک وزیر کابینه انگلیس به بغداد, اعتبارات بازرگانی داده شده به دولت عراق را دو برابر افزایش داد.
علاوه بر آمریکا و انگلیس ، برزیل و آرژانتین که در صنعت نظامی تقریبا پیشرفته بودند تسلیحاتی را در اختیار عراق قرار می‌دادند. ایتالیا و بلژیک با ارسال موشک‌های پیشرفته ضد زره و کمک به عراق در ساخت توپخانه دوربرد و بخش‌های دیگر ارتش این کشور از جمله حامیان عراق بودند.

مجله تایمز مالی چاپ انگلیس: یک شرکت انگلیسی مقادیر زیادی گلوله های حاوی گازهای سمی چون هنسلین, ترونیات و نیز بمبهای آتش زا (شبیه بمب هائی که آمریکا در ویتنام بکار برد) را به عراق صادر کرد. پس از جنگ اول جهانی این اولین بار بود که از سلاح‌های شیمیائی بصورت وسیع در جنگ استفاده می‌شد و این موضوع آشکارا مغایر با پروتکل ۱۹۲۵ ژنو بود.
در جنگی که صدام علیه ایران آغاز کرده بود ۳۲ کشور ازنظر تسلیحات ، مالی و انسانی کمک می کردند
عراق با استفاده از عنصر غافلگیری در ابتدای جنگ موفق شد بخش‌هایی از خاک ایران از جمله شهر خرمشهر را اشغال نماید. صدام حسین که از استحکامات بوجود آمده در خرمشهر(پس از تصرف) بسیار راضی و خشنود بود گفت: اگر ایرانیها بتوانند خرمشهر را از من پس بگیرند کلید بصره را به آنان تقدیم خواهم کرد(بصره از نظر اهمیت بعد از بغداد دومین شهر محسوب می شود).

پس از آزادی خرمشهر در سوم خرداد ۱۳۶۱ به گفته حسین کامل(داماد صدام) وی به بعلت شوک شدید ۲۴ ساعت تحت مراقبت پزشک مخصوص خود قرار داشت.

ایران در سال‌های دوم و سوم جنگ موفق شد بیشتر مناطق اشغالی از جمله خرمشهر را آزاد نموده و از سال ۱۹۸۴ جنگ را به داخل خاک عراق بکشاند. ایران در فوریه ۱۹۸۶ موفق به تصرف فاو یکی از مهمترین بنادر صدور نفت عراق شد

و در ۸ ژانویه ۱۹۸۷ عملیات عظیمی به نام کربلای ۵ را برای تصرف بصره دومین شهر بزرگ عراق به انجام رساند که در جریان آن ۶۵ هزار سرباز ایرانی و ۲۰ هزار عراقی کشته شدند. ایران در ۲۶ فوریه این عملیات را متوقف کرد .


با پیروزی ایران در جبهه ها صدام مرتب تقاضای آتش بس داشت ایران آن را نمی پذیرفت تا سرانجام پس از ۸سال با قبول قطعنامه ۵۹۸ در تیرماه ۱۳۶۷ از طرف ایران ، روز ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ از سوی سازمان ملل آتش بس اعلام شد و به تدریج آتش جنگ در جبهه‌ها خاموش گردید. با این همه اکثر بندهای قطعنامه ۵۹۸ اجرا نشد.
قسمتی از پیام امام خمینی(ره) راجع به قطعنامه ۵۹۸ و شرایط سیاسی آن روز چنین است:
… من با توجه به نظر تمام کارشناسان سیاسی و نظامی سطح بالای کشور که به تعهد و دلسوزی و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش بس موافقت نمودم و در مقطع کنونی آن را به مصلحت انقلاب و نظام می‌دانم و خدا می‌داند که اگر نبود انگیزه‌ای که همه‌ ما و عزت و اعتبار ما باید در مسیر مصلحت اسلام و مسلمین قربانی شود، هرگز راضی به این عمل نمی‌بودم و مرگ و شهادت برایم گواراتر بود…
جنگی که با خودکامگی ، کشور گشایی ،زیاده خواهی و خوی تجاوز گرانه صدام شروع شد با هزاران کشته و زخمی از دو طرف میلیاردها خسارت ،بدون اینکه صدام بتواند به اهداف خود برسد پایان یافت .
صدام به دلیل نو پا بودن نظام انقلابی، سامان نداشتن تشکیلات کشور و چراغ سبز غرب بخصوص آمریکا به خود اجازه داد به ایران حمله کند البته صدام گفته بود اگر در زمان شاه حمله کرده بود یک ماهه ایران را فتح می کرد.
نظام اسلامی ایران می دید صدام دست از خوی تجاوز گرانه خود برنداشته و درخواست آتش بس بدون متجاوز شناختن صدام توسط جامعه ی بین المللی و تنبیه متجاوز را نمی پذیرفت و می دانست آتش بس فریبی برای غافلگیری است و چند روز پس از پذیرش قطعنامه از طرف ایران حفیفت گفتار ایران مشخص شد. درست۶ روز پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل از سوی ایران، مقارن ساعت ۱۴:۳۰ سوم مرداد سال ۶۷ منافقین و ارتش عراق به تصور اینکه اوضاع داخلی ایران نابسامان است، عملیات مشترک خود را با هجوم زمینی از مسیر سرپل ذهاب و از جنوب گردنه پاتاق (نزدیکی سرپل ذهاب) آغاز و به طرف شهر کرند پیشروی کردند.
حدود ساعت ۱۸:۳۰ اولین تانک‌های عراقی با آرم منافقین وارد شهر شدند و پس از تصرف کرند، حرکت خود را به سمت اسلام‌آباد غرب آغاز و به محض رسیدن به مدخل شهر، اقدام به قطع برق و ارتباط مخابراتی و هم چنین تیراندازی و آشفته نمودن اوضاع کردند.
این در حالی بود که از چند روز پیش‌تر ارتش عراق در تکاپو بود تا در آخرین فرصت‌ها صحنه نبرد را به نفع خود تغییر دهد. پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸، ارتش عراق در اقدامی شتاب‌زده، منطقه خوزستان را بار دیگر مورد هجوم گسترده قرار داده و تا جاده اهواز ـ خرمشهر پیشروی کرده و خرمشهر را نیز در معرض تهدید قرار داده بود.
به این ترتیب در حالی که اغلب یگان‌های ایران در جبهه جنوب مستقر بودند، منافقین از اوضاع داخلی ایران سوءاستفاده کرده و از مسیر پاتاق تا تنگه چهار زبر پیشروی کردند. منافقین طرح عملیات خود را در یک جلسه ۲۴ ساعته آماده کرده بودند و در تاریخ ۳۱ مرداد، نیروهای خود را توجیه کرده و نام عملیات خود را هم فروغ جاویدان گذاشته بودند.
گویا در همان جلسه، منافقین به خیال واهی پیشروی تا تهران، با تحلیل وضعیت داخلی ایران گفته بودند که جمع‌بندی نهایی را در میدان آزادی تهران انجام خواهند داد.

البته رزمندگان در روز ۵ مرداد عملیات مرصاد را با رمز «یا علی‌بن‌ابی‌طالب(ع)» آغاز کردند و طی چندین ساعت، صدها تن از منافقین را به هلاکت رسانده و مابقی را به فرار وا داشتند.

عراق در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۶۹ (۱۹۹۰ م) به کویت حمله و این کشور را اشغال کرد. عراق با این حمله باعث بروز بحرانی بین‌المللی گردید و اخطار شورای امنیت را نپذیرفت. آمریکا در سال ۱۳۶۹ (۱۹۹۱) با ائتلافی از کشورهای دیگر به کویت و سپس به عراق حمله کرد و ارتش عراق را از کویت بیرون راند.
حمله عراق به ایران را صدام جنگ قادسیه نام نهاد و ایران آن را جنگ تحمیلی و دفاع مقدس نامید تا در تاریخ ثبت شود ایران برای دفاع از کشور خود وارد این جنگ شده و آغاز گر جنگ نبوده و اهل تجاوز و تهاجم به دیگر کشورها نیست.
سازمان های بین المللی تا صدام به کویت حمله نکرد عراق را به عنوان متجاوزگر به ایران نام نبرد حتی استفاده از بمب های شیمیایی در جنگ توسط عراق را محکوم نکرد.
این دفاع را مقدس خواند زیرا دشمنی دنیا با استقرار اسلام در ایران زبانه کشید و از این رو مردم ایران می دانستند پیروز شوند یا شهید ، نزد خدا ماُجورند و از شهادت ترسی نداشته و ندارند زیرا می داند جهاد در راه خدا پاداشش عند ربهم یرزقون است:
وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّـهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ عِندَ رَ‌بِّهِمْ یُرْ‌زَقُونَ
و می دانند خریدار خونشان خداست و معامله با خداوند پر سودترین تجارت دنیاست .
«إِنَّ‌اللّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّهَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ فَیَقْتُلُونَ وَیُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَیْهِ حَقًّا فِی التَّوْرَاهِ وَالإِنجِیلِ وَالْقُرْآنِ»
خداوند جان‌ها و اموال مؤمنانی را که در راه خدا جهاد می‌کنند به بهای بهشت خریدار است. این وعده‌ای است که خداوند در تورات، انجیل و قرآن به پیامبرانش فرموده است .
دشمنان این ملت که دانستند حمله نظامی به ایران اسلامی یعنی کندن گور سربازان خود و عدم رسیدن به اهداف مورد نظر، روش های غیر نظامی را علیه این ملت آزاده بکارگرفته است اگرچه در همان سالهای اول این کشور توسط آمریکا و هم پیمانانش تحریم بود ولی درهر دوره این تحریم ها شدیدتر شده است تا امروز که بعد از تحمیل برجام به ایران می خواهند به اجبار پیمان FATF را به این ملت شریف تحمیل کنند و با پذیرش این پیمان از طرف ایران ، نابودی جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ هزینه ای محقق خواهد شد.و عجیب اینکه کشورهایی این فشار را بر ایران می آورند که خود در طول ۸ سال جنگ تحمیلی از هیچ کمک نظامی حتی بمب شیمیایی علیه این ملت مضایغه نکردند و امروز داعیه منع گسترش سلاح های کشتار جمعی ، مبارزه با تروریسم و قاچاق اسلحه می دهند که خود تروریست پرور و فروش سلاح از منابع درآمد ناخالص آنان بشمار می رود و چرخه اقتصاد آنان بخصوص آمریکا به ریختن خون مردم بی گناه در سراسر جهان وابسته است و مسوولینی خائن در پی آنند که بعد از چهل سال ایستادگی ، یوغ ذلت بر گردن این ملت سرافراز بیندازنند و می خواهند کشور را تحت نظارت کشورهایی قرار دهند که دستشان به خون این ملت آغشته است. بدانند اگر رفتن به اروپا و ساختن زندگی مجلل برای فرزندانتان در غرب شما را غافل از دشمنی دشمن کرده ولی مردم ایران هنوز شهدا و بخصوص جانبازان که از ابتدای جوانی بر روی تخت و یا ویلچر نشستند تا شما در آرامش کاخ نشین شوید و زندگی مرفهی برای فرزندانتان در قلب دشمنان این ملت فراهم کنید فراموش نکرده و نمی کنند .

در رژه اهواز اگرچه عدم تامین امنیت رژه سوال است اما نشان داد سربازان این ملت با پوشیدن این لباس و قسمی که خورده اند با دستان خالی هم حافظ امنیت و جان مردم هستند.

و ملت ایران بداند امروز خرمشهر دوباره تکرار شده است غفلت و بی تدبیری عمدی در جنگ اقتصادی و رها کردن بازار همانگونه که بنی صدر در ابتدای جنگ نظامی چنین کرد که اگر همان ابتدا با اخباری که از مرزها می رسید جلوی صدام گرفته می شد ۸ سال جنگ طول نمی کشید .
اما ملت مومن و غیور ایران می داند که امروز بمب و فشنگ دشمن ارز و سکه و درپی آن معاش ملت می باشد امروز باید از مال خود برای حفظ نظام اسلامی خرج کرد همانگونه که در هشت سال جنگ تحمیلی از جان ومال خود در راه خدا گذشتند امروز تنها با مال خود باید از دین خدا حمایت کرد و می دانند بهترین تجارت معامله با خداست تُؤْمِنُونَ‌ بِاللَّهِ‌ وَ رَسُولِهِ‌ وَ تُجَاهِدُونَ‌ فِی‌ سَبِیلِ‌ اللَّهِ‌ بِأَمْوَالِکُمْ‌ وَ أَنْفُسِکُمْ ذٰلِکُمْ ‌خَیْرٌلَکُمْ‌
این دفاع مقدس تا ظهور منجی بشریت همچنان ادامه دارد و سربندهای یا زهرا همچنان بر پیشانی ها بسته اند چون جنگ ما جنگ فقر و غنا ،جنگ ایمان و رذالت است و این جنگ از آدم تا ختم زندگی وجود دارد.

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی