کد خبر : 37638

تاریخ انتشار : ۱:۴۹ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۳/۱۵ چاپ این مطلب

فلسفه وجودی شورای اسلامی شهر از دیدگاه رِئیس شورای شهر کوشک

رییس شورای شهر کوشک: به نظر من فعالیت های فرهنگی و اجتماعی یکی از اصلی ترین فعالیت‌هایی است که شهرداری و شورای اسلامی باید انجام بدهد و اگر یک بخش ۲ درصدی از بودجه را در نظر گرفتند به نظر من می‌بایست بودجه ۵۰ درصدی را برای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در نظر می‌گرفتند تا بتوانیم به بهترین شکل این فعالیت‌ها را انجام بدهیم.

گفت و گویی صمیمانه و بی پرده از مسائل روز شهرداری و شهر و شورای اسلامی شهر کوشک:
– جناب آقای جلالی سلام وقت شما بخیر طاعات و عبادات و نماز روزه های شما مورد قبول درگاه حضرت حق انشا الله
+من هم سلام عرض می کنم خدمت شما و خدمت مردم شریف و شهید پرور شهر ایثار و شهادت و آرزوی قبولی طاعات و عبادات این عزیزان در ماه مبارک رمضان را دارم

-جناب آقای جلالی با توجه به اینکه شما در دوره سوم شورای اسلامی شهر هم عضو شورا ها بودید ، ارزیابی شما از فلسفه وجودی شورای اسلامی شهر چیست و چقدر این نهاد به اهداف اصلی خود نزدیک شده و چه فعالیت ها و خدمات را می‌توان به مردم شهر ارائه داد؟

+ با توجه به عضویت در شورای اسلامی شهر و فعالیت‌ها و خواسته های برحق که مردم شریف شهر داشتند به این نتیجه رسیدیم که قانون امروز واقعا دست را به اندازه کافی برای انجام خدمت توسط شورای اسلامی شهر باز نگذاشته است.این اتفاق به وجود می آید  که بعضی وقت ها برای انجام یک کاری باید به ادارات مختلف مراجعه کنیم و متاسفانه مقدور نمیشود  که  تمامی فعالیت های مد نظر شورای اسلامی شهر را انجام بدهند، مثل اداره مخابرات مثل اداره برق آب گاز و اداره های که بیشترین تعامل و فعالیت را با مردم دارند و ما به عنوان نماینده های مردم باید به کجا مراجعه کنیم؟ شورای اسلامی در قانون به آن اشاره شده و بخشی از قانون اساسی است اما نیاز به بازبینی داره و حیطه فعالیت های شورا باید بیشتر از گذشته مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوانیم به بهترین شکل خدمت رسانی کنیم
به نظر من شوراها نباید سیاسی کاری کنند. سیاسی باشند اما در موقع انجام کار و در موقع تصمیم گیری به مصلحت شهر، به مصلحت مردم و به صلاح جامعه فکر کنند نه به فعالیت‌های سیاسی. شورای که سیاسی کاری خواست انجام بدهد تصمیم‌ها با توجه به گرایش ها با توجه به نگاه خاص انجام بشود به جایگاه شورا و به مردم ضربه میزند.عضو شورا  خودش فعالیت سیاسی داشته باشد گرایش سیاسی داشته باشد این کاملاً معقول و قابل احترام است و هیچ مشکلی هم در این زمینه وجود ندارد اما شوراها باید مواظب باشند تا وارد سیاسی کاری نشوند.من خودم سیاسی هستم اصولگرا هستم اما موقعی که مراجعه کننده ای دارم یا تصمیمی برای شهر میگیرم اصولگرا و اصلاح طلب و چپ و راست و … برایم معنی ندارد و کمک کردن و خدمت رسانی و صلاح مردم تنها گرایش من خواهد بود.
به نظر من وجود شورای اسلامی شهر نعمتی  هست .اگر اشاره کنیم به دوره های قبل دوره اول شوراها وجود نداشتند و شهردارها از مرکز استان انتخاب می‌شدند این مجموعه شهرداری دچار روزمرگی بود به فکر فعالیت عمرانی خاصی نبود به فکر اینکه برای مردم شهر اتفاق خوبی رقم بخورد. و بارها در همان زمان من به عنوان فرمانده بسیج حضور داشتم میدیدم شهرداری بودجه اضافه می آورد چون فعالیتی انجام نمی‌شد که بودجه مصرف بشود  و آخر سال که می شد حتی بخش زیادی از بودجه شهرداری کوشک  به استان بازگشت داده می شد به علت اینکه فعالیت خاصی در شهر انجام نمی‌شد
اما امروزه شوراهای اسلامی شهر به اکثر حوزه‌های شهری ورود کردند فعالیت انجام می دهند و این فعالیت‌ها تنها نتیجه اش رفاه مردم در زمینه های مختلف عمرانی خدماتی فرهنگی اجتماعی و شورای اسلامی شهر کوشک  در تلاش است تا بتواند به بهترین شکل فعالیت‌ها را انجام بدهد و به مردم شریف شهر کوشک کمکی را انجام بدهد و به نظرم تاکید می کنم وجود شوراهای اسلامی شهر یکی نعمتی است که سبب پویایی شده و امیدواریم قانون دست شوراها را برای فعالیت‌های باز بگذار تا بتوانند  به بهترین شکل به مردم شهر خدمت رسانی کنند آنها نماینده‌های مردم هستند

-جناب آقای جلالی بفرمایید که دیدگاه خود شما  در ارتباط با جایگاه شورای اسلامی شهر و مسائل فرهنگی اجتماعی چیست ؟با توجه به اینکه در همین چند ماهه کلاس های سبک زندگی اسلامی با عنوان حیات  فاطمی سلسله نشست‌های سبک زندگی اسلامی برگزار شده  به نظر شما در این فعالیت‌ها استقبال مردم به چه شکلی بود و مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر به چه شکلی باید ادامه پیدا کند و شما صرفا موافق ورود شهرداری و شورای اسلامی شهر مسائل فرهنگی  و برنامه های اجتماعی هستید یا خیر ؟به صورت کامل توضیح بفرمایید

به نظر من فعالیت های فرهنگی و اجتماعی یکی از اصلی ترین فعالیت‌هایی است  که شهرداری و شورای اسلامی باید انجام بدهد و اگر یک بخش ۲ درصدی از بودجه  را در نظر گرفتند به نظر من می‌بایست بودجه  ۵۰ درصدی را برای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در نظر می‌گرفتند تا بتوانیم به بهترین شکل این فعالیت‌ها را انجام بدهیم.
در ارتباط با طرح حیات فاطمی طرحی که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد ما نمونه نداشتیم که ۱۶۰۰ نفر زن در یک مکان جمع بشوند  و تشکیل یک جلسه بدهند با این کیفیت ،با شیوه پرسش و پاسخ و با موضوعات متنوع و نیاز جامعه روز انجام بشود.
طرح حیات فاطمی با استقبال بسیار خوبی که انجام شد نشان داد که جا برای کارهای فرهنگی باز است و مردم با آغوش باز می پذیرند .
مردم با ما صحبت می‌کنند آقایان از این طرح ابراز رضایت کردند چون همسران آنها در این طرح شرکت کردند و گزارش را به همسر خودشان رسانده و به ابراز رضایت کردند .

البته املای نانوشته غلط ندارد امیدواریم در دوره های آینده بعضی از پیشنهادات و انتقادات مردم مورد توجه قرار بگیرد و کاستی‌ها از بین برود و شاهد استقبال چشمگیر تری در ادامه سلسله نشست‌های سبک زندگی اسلامی با عنوان حیات فاطمی باشیم
به نظر من جا داره روحانیون عزیز ما هم بیشتر از گذشته به مسائل فرهنگی بپردازند و علم مردم را تبدیل به یک علم روز کنند مردم شهر کوشک به واسطه قدمتی که وجود دارد مردم یک شهر تاریخی، مردم یک شهر متدین و مذهبی هستند اما در روضه های ما که بیشترین استقبال را دارد در جلساتی که روحانیون عزیز حاضر هستند بیشتر به مسائل کتابی و تاریخی پرداخته میشود  و مسائل روز جایگاه خاصی را در صحبت‌های آنها ندارد و این سبب میشود  ما از اتفاقات روز از علم روز و از وقایع روز عقب باشیم
و من خواهشم این است  روحانیون عزیز معلمان زحمت کش و همه عزیزانی که در راستای آگاهی رساندن به مردم در حال تلاش هستند صحبت های خودشان را، مطالب خودشان را، فرصتی که در اختیارشان قرار گرفته  را  با علم روز با آشنایی مردم با مسائل روز تکمیل بکنند تا کمک کنیم مردمی که از نظر دین و ایمان و عفاف و حجاب در شهر ایثار و شهادت هستند بتوانند با علم روز با وقایع روز پیش برند و این کمک میکند به آینده سازی ،کمک میکند به آینده سازانی که قرار است در آینده ایران اسلامی را بسازند با علم کافی و با آگاهی وارد جامعه شوند.
شما دقت کنید در بحث مسائل فرهنگی در بحث ایثار و شهادت در بحث فرهنگ ناب ایرانی اسلامی کسی نیست که مخالفت کند یا حداقل کسانی که مخالفت می‌کنند آنها دلسوزان این نظام نیستند. شما دقت بکنید در فرمایشات مقام معظم رهبری بارها در بحث کارهای فرهنگی تاکید شده بر اینکه همه بیایند  و در مقابل تهاجم فرهنگی بایستند و در مقابل   کارهای فرهنگی باطلی  که انجام میشود کار فرهنگی حق را انجام بدهند .
اگر هم کسی هست که مخالفت میکند اگر هم کسی هست که در مقابل ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می ایستد ، اگر کسی هست که مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه را نیاز نمی داند و به هزینه کردن در این زمینه ایراد  میگیرد شک نکنید که دلسوز و طرفداران نظام اسلامی که ثمره خون چند صد هزار شهید والامقام چند صد هزار جانباز و آزاده و رزمنده است نیست . طرفداران این نظام و این اندیشه و این آیین در مسیر ایثار و شهادت و فرهنگ ناب محمدی همه هستی خودشان  را تقدیم می کنند و خودشان پا در رکاب کارهای فرهنگی هستند.

-جناب آقای جلالی به نظر شما مهمترین نیاز امروزی شهر کوشک و شهروندان چه چیزی است ؟

+به نظر من امروز مهم ترین آسیب و تهدید عدم مطالبه گری است. یک بی تفاوتی  که رایج شده و  شاید برای  مردم زیاد مهم نباشد  که امروز در شهرداری و شورا چه اتفاقی می افتد  مردم به عنوان مثال زیاد برای مردم مهم نیست حسینیه ای  که ۳۰ -۴۰ میلیارد ارزش دارد چطور اداره میشود و  درآمدش خرج کجا میشود  و همه اتفاق‌های مربوط به ان  چطور رقم میخورد. این عدم مطالبه گری یک مشکل بزرگ است .مردم کوشک  باید مطالبه‌گر باشند باید از مسئولین شان پاسخ بخواهند و  مسئولین باید پاسخگو باشند تا بشود  به شهر کمک کرد زمانی که ما بی تفاوتیم زمانی که فعالیت ها ،رفت و آمدها، خدایی ناکرده اتفاق های بدی که رقم میخورد برای ما هیچ فرقی ندارد آن  لحظه  زمان خطرناکی است.
به نظر من مردم باید با دقت بیشتر با دلسوزی با مطالبه گری با همه مسئولین شهر با شهرداری و شورای اسلامی برخورد داشته باشند و این مطالبه‌گری را یک نعمت بدانند چون همه ی ما برای رفاه مردم قدم برمی‌داریم

-در کنار همه فعالیت‌های خوبی که شهرداری انجام داده یک بحث آزاد سازی هست که هم خواسته مردم بوده و هم شورای اسلامی بدون شک  نقش خیلی پررنگی داشته مخصوصاً در بخش هایی که نیاز بوده مردم شهر پای میز صحبت و مذاکره بنشینند و توافق کنند برای آزادسازی ها به ویژه در خیابان سلمان فارسی .

با توجه به شرایط مالی که شهرداریها دارند و همه ی ما در جریان این مشکلات مالی هستیم به نظر شما این روند آزادسازی ادامه پیدا میکند ؟یا این شرایط مالی شهرداری و شورای اسلامی شهر کوشک را از ادامه این روند بسیار خوب باز می دارد؟
مسلماً بحث آزادسازی یک نیاز ضروری شهر و همانطور که قبلا اشاره کردم چون این شهر یک شهر تاریخی  با قدمت بالاست بسیاری از خیابان های آن  باریک هستند و رفت و آمد درون آن  دچار اشکال هست از طرفی چون مسئولین استانداری و مسئولین بالا شهر کوشک را به عنوان شش تنفسی یا  ریه تنفسی اصفهان نام بردند این سبب  شد که قیمت زمین در کوشک  بسیار بالا برود  و کوشک نسبت به نقاط همجوار خود زمین های گران تری داشته باشد واین مساله  روند مذاکرات و توافقات را سخت‌تر کرد و یک مشکل آفرینی کرد .
با این حال شهرداران مختلف شوراهای مختلف همه این عزیزان تلاش کردند اگر یک نفر آن  روز اول شهر قبل از آغاز به کار اولین شهرداری اولین شورای اسلامی شهر را در نظر داشته باشد یا تصویری را مشاهده کند  و امروز را هم مشاهده نماید قطعا نتیجه میگیرد  که یک اتفاق بسیار بسیار بزرگ رخ داده و شاید یک مدینه فاضله ای شده این تغییر بزرگی که در سطح شهر کوشک رقم خورده است .

شهر که قبلا به شکلی بود که هیچ راه گریزی نداشت حتی یک خودرو به تنهایی از بسیاری از کوچه ها و خیابان ها نمی توانست  عبور کند اما امروز الحمدالله به حول و قوه الهی و تلاشی که همه دوستان و شهرداران و شوراها انجام دادند شهر تقریباً حالت روان گرفته البته همین الان هم مشکلاتی وجود دارد و ما هم در تلاش هستیم تا در خیابان بازار ادامه این توافقات و ادامه این عقب‌نشینی ها رقم بخورد اما چشممان به همراهی مردم عزیز شهر کوشک است  و این همراهی انهاست که میتواند  این زمینه خدمت رسانی را به بهترین شکل فراهم کند
من به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر و نماینده مردم اعلام می‌کنم این آزادسازی ها به هر شکل و هر قیمتی باید ادامه پیدا کند چون نیاز اساسی شهراست . و با توجه به سال  هایی که در پیش رو داریم و قطعاً بار رفت و آمدی که روز به روز در شهر کوشک بیشتر میشود  اگر این آزادسازی ها رقم نخورد  ما دچار مشکل خواهیم شد شهروندان ما در رفت و آمد خودشان در زندگی روزمره خودشان دچار مشکل خواهند شد پس از همین الان باید به فکر باشیم و به عنوان مثال همان خیابان سلمان که زمانی ماشین از آن عبور نمی کرد امروز اتوبوس درون آن قابلیت حرکت دارد.
شما به عنوان مثال اگر امروز به شاهین شهردبروید ، انها دغدغه آزاد سازی ندارند شهری که با علم روز ساخته شده و مشکلی ندارد بحث زیباسازی نمونه بحث چمن کاری نمونه و بحث‌های روال خدماتی شهرداری اما شهر ما اولین دغدغه ی ان فعالیت های عمرانی و مخصوصاً آزاد سازی و همین هست که ما تأکید بر این داریم که همه باید با اتحاد دست به دست هم دیگه بدهند  تا این آزاد سازی انجام بشود و گره‌های کور ترافیکی از بین برود  اما در کنار این کارها فعالیت های زیباسازی فرهنگی خدماتی خودمان را انجام می‌دهیم اما بحث آزاد سازی باید با جدیت پیدا کند من قاطعانه میگویم خیابان سلمان فارسی که اشاره کردیم امروز بازگشایی شده تا قبل از دوره سوم شورای اسلامی که ما بودیم هیچ اتفاقی برای آن رخ نداده بود و کسی  این جرات را به خودش نداد که ورود پیدا کند و کم کم از ان  زمان آزادسازی ها شروع شد و در این دوره خدا را شکر خیابان سلمان فارسی تکمیل شد و امروز شاهد عبور و مرور اتوبوس در این خیابان باشیم
امیدواریم مردم همکاری کنند ما واقعا شب و روز در تلاشیم مذاکرات را انجام میدهیم برای اینکه به توافق برسیم و بتوانیم خیابان بازار را هم آزاد سازی کنیم اگر خیابان بازار آزاد سازی بشود من میتوانم به صورت قاطع بگویم بیش از ۸۰% از بحث عبور و مرور شهر حل شده و این عبور و مرور می تواند یک رفاه را برای مردم به وجود بیاورد و  از تصادفات جلوگیری کند تا  خدایی ناکرده شهروندی دچار جراحت یا  فوت نشود و خانواده ای بابت تصادفی  که در کوشک صورت گرفته ، داغدار نگردد  یا دچار مصیبتی نشوند.

از سال گذشته که شهردار محترم شهر کوشک  جناب اقای مهندس قربانی فعالیت  خودشان را آغاز کردند ، در کنار فعالیت‌های ایشان و همت عزیزان محترم شورای اسلامی شهر شاهد اتفاقات و برنامه‌های خوبی بودیم تجهیز مرکز بهداشت در شهر کوشک آسفالت هایی که انجام شد مسیر های ارتباطی که بین کوشک  و اصغر آباد و کهریزسنگ ،آسفالت خیابان‌ها تکمیل شده ،شهرآرایی  و زیباسازی و فعالیت های خوبی که در بحث  خدماتی و فرهنگی انجام شد و کارهای شایسته زیباسازی دیوار نویسی هایی که در سطح شهر انجام شد
اینها همه فعالیت‌های شایسته تقدیر بود که توسط شهرداری و شورای اسلامی انجام شد خدا قوت به شما و همه عزیزان و دیگر اعضای محترم شورای اسلامی شهر عرض می کنیم اما به عنوان صحبت پایانی از شما بپرسیم که آقای جلالی به عنوان کسی که یک دوره عضو شورای اسلامی شهر بوده  در شورای سوم و امروز هم خدا توفیق خدمت نصیب ایشان شده ، با مردم صحبت کنید و بفرمایید که چه انتظاری از مردم دارید؟شما و مردم هیچ کدام این انتظار را ندارید  که مردم رای بدهند  فردی به عنوان عضو شورای اسلامی شهر انتخاب شود  ۴ سال هیچ فعالیت و هیچ ارتباط و تعاملی با همدیگر نداشته باشند تا دوره  شورای اسلامی این شهر به پایان برسد. صحبت ما این هست که شما چه انتظاری از مردم دارید و مردم برای ایجاد یک  تعامل سازنده چه فعالیت هایی را باید انجام بدهند ؟

من این نکته رابگویم که مردم شهر کوشک  مردم بسیار قانعی هستند و انتظار بیش از حد و غیر معقولی از شهرداری و شورا ندارند مثلا اگر من همین الان بگویم پول نداریم و نمی توانیم کار کنیم مردم قانع می شوند و می پذیرند و اینطور نیست که جبهه گیری کنند و بگویند  ربطی  به ما ندارد، ما این خواسته را داریم شما موظفید خواسته ما را انجام بدهید.
اما من خواسته ای  از مردم قانع و شریف شهر کوشک دارم.
ما از مردم انتظار داریم در کنار این قانع بودن در کنار این همراه بودن نکته ای را اشاره کنم که  ممکن است  در هر شهری اتفاق بیافتد.صحبت من با بعضی از مردم است. نگاه کنید امکان دارد مثلا شهروندی یک متر از زمینش داخل خیابان قراربگیرد ، تعامل انجام بدهیم و همکاری کنیم با شهرداری و شورای اسلامی شهر مخصوصاً در بحث آزاد سازی ها مثلا من خودم به شخصه در کل سال شاید یکی دوبار گذری به خیابان سلمان  فارسی بداشته باشم اما اینکه ما همه تلاش و سرمایه خودمان را به کار گرفتیم تا بتوانیم آزادسازی خیابان سلمان فارسی را انجام بدهیم فقط به فقط به خاطر رفاه حال مردم این منطقه و در کل مردم شهرمان بود
اما خواسته دومی که دارم اینکه بعضی از مردم اولویت را به مسجد می دهد و زمین یا باغ خودشان را وقف مسجد می کنند . الان شهر ما چهار مسجد دارد و اگر فقط یک مسجد هم داشت کفایت می‌کرد و برای همه نمازگزاران جا بود اما من اعتقادم این است که این راه سازی این آزادسازی هم نیاز است  اگر ما روزی مسجد نداشتیم آن   صحبت دیگری بود بله وظیفه همه ما این بود که مسجد سازی را اولویت اصلی کار خودمان قرار بدهیم  اما امروزه روال دیگری است
من دعوت می کنم مثلا همان منزل یا همان باغ را به جای وقف مسجد کردن وقت آزادسازی کنند و اینکه راه مسلمین باز بشود  این که یک مسلمان در یکی از این کوچه ها دچار تصادف نشود ،  فوت نکند ، این خودش یک صدقه جاریه است و تا زمانی که مردم از این محل رفت و آمد می‌کنند مردم در اینجا عبور و مرور دارند این خود صدقه است و پاداش دارد و مردم برای آن  فرد خیر دعای خیر انجام میدهند از مردم کوشک  دعوت می کنم به اینکه در کارهای آزادسازی به عنوان  یک کار خیر و عام‌المنفعه وارد بشوند  و به شهرداری و شورای اسلامی شهر کمک کنند . شک نکنید که مردم دعا گو خواهند بود و ثواب این رفاه برای آن عزیز خواهد بود که این وقف را انجام خواهد داد و همه دعا می‌کنند این راه اگر باز بشود  جان یک مسلمان، جان یک انسان حفظ میشود ، مصیبت ها و مشکلات و درگیری هایی که بر اساس تصادف ها به وجود می اید از بین میرود. کمک کنیم به اینکه شهرمان هرروز آباد تر بشود به صورت ویژه در بحث آزادسازی خیابان بازار دعوت می‌کنم مردم شریف شهر کوشک که همکاری خودشان با شهرداری را انجام دهند و روز به روز شاهد رونق و پیشرفت شهر زیبای کوشک شهر ایثار و شهادت باشیم.برای مردم نازنین این شهر عزت و سربلندی و توفیق روزافزون از درگاه خداوند منان خواهانم.
انتهای پیام/درچه نیوز
منبع: http://kooshkcity.ir/news/138864

  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی