کد خبر : 36645

تاریخ انتشار : ۱:۲۴ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ چاپ این مطلب

حال و هوای کاچی پزی در مقبره علامه مجلسی/ رسم دیرین زنان اصفهانی

از صحن علامه مجلسی اصفهان، که قدم بیرون بگذاری در انتهای این بقعه، از پله ها که پایین روی سمت راستت صدای زنان و دخترانی را می شنوی، که دعای توسل و زیارت عاشورا می خوانند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز،  به نقل از آرمان زنان، بازار سر پوشیده و کوتاه منتهی شده به علامه مجلسی را که طی کنی می رسی به مغازه هایی از عطر و سنگ و تسبیح فروشی.

مرد جوانی که در مغازه سنگ فروشی ایستاده است، می گوید: روزهای دوشنبه، پنج شنبه و جمعه بازار شلوغ تر است و اغلب مشتریان زنانی هستند که برای کاچی پزی به اینجا می آیند.

صاحب فروشگاه بستنی فروشی هم به این موضوع اذعان دارد.

از اینجا که بگذری سمت راستت می رسی به مقبره علامه مجلسی از بزرگان و علمای تشییع و مفاخر اصفهان؛ که بسیار فرهیخته و ارزشمند و عالم بوده است.

سر تاسر مقبره زنان نشسته اند؛ حالا در یک بعد از ظهر پنج شنبه مقبره این عالم جلیل القدر مملو می شود از زنانی که برای کاچی پزی و نذر صلوات آمده اند.

سفره های عریض سبزرنگ با بسته های تسبیح سبز در وسط صحن چیده شده است و زنان و دختران دور تا دور سفره نشسته اند تا با فرستادن صلوات حاجت بگیرند.

یکی از دختران جوان می گوید: سال گذشته برای قبولی در امتحان کنکور نذر کردم و خدا حاجتم را داد.

بساط نذر و دعا در صحن علامه مجلسی برپاست.

از صحن که قدم به بیرون بگذاری در انتهای این بقعه مضجع و شریف از پله ها که پایین روی سمت راستت صدای زنان و دخترانی را می شنوی که دعای توسل و زیارت عاشورا می خوانند.

پرده این سالن را کنار می زنیم؛ سمت راست بر روی میزی چند قابلمه بزرگ و کوچک گذاشته شده و در کنار آن میز دیگری است که زنی پشت آن نشسته است.

ویترین میز را که نگاه می کنی پر است از ظروف یک بار مصرف، کاغذ قیمت کرایه قابلمه ها به سینه دیوار بالای سر زن میخکوب شده است؛ کرایه هر قابلمه سه هزار تومان است.

می پرسم برای چند ساعت این مقدار کرایه می گیرید؛ زن دست هایش را در هم می کند و می گوید برای زمانی که کاچی پخت شود؛ اجازه نمی دهد از او عکس بگیرم اما در همین حال زن جوانی برای کرایه قابلمه به نزد او می آید.

انتهای سالن شلوغ است و قابلمه های بزرگ و کوچک کاچی بر روی اجاق ها جا خوش کرده اند.

یک نفر آردهای داخل قابلمه را تفت می دهد و یک نفر کاچی آماده خوردن دارد و یک نفر هم ظرف های کوچک پلاستیکی را در کنار هم می چیند و کاچی های خوشرنگ داغ را با ملاقه روانه ظرف ها می کند.

در طرفی دیگر زن ها کاسه به دست ایستاده اند تا کاچی ها بپزد و ظرف ها را پر کرده و تناول کنند.

از گوشه ای صدای زنانی که حدیث کسا می خوانند می آید؛ اینجا محل کاچی پزی زنانی است که حاجت دارند.

مریم زن جوانی است که در حال سرخ کردن آرد است و هر از گاهی اشک هایش را با دستمال از گوشه صورتش پاک می کند. او می گوید: برادرم به ناحق گرفتار زندان شده است الان دو ماه است که خواب و خوراک نداریم، با یکی از دوستانش به مسافرت می رفتند و دوستش داخل ماشین مواد گذاشته بود و او نمی دانست و هر دوی آنها را گرفتند، الان با مادرم آمدیم اینجا حاجتمان را از فاطمه زهرا سلام الله علیها بگیریم و در کنار مقبره علامه مجلسی کاچی بپزیم.

از او می پرسم چقدر به نذر و دعا اعتقاد داری و او می گوید: زمین و زمان به دعا بسته است، دعا وسیله ما برای طلب از خداست، یعنی ما متوسل به چهارده معصوم علیه السلام می شویم و برایشان نذر می کنیم تا حاجتمان را بگیریم.

فاطمه مادر مریم می گوید: همه انسان ها مشکلات دارند و کلید حل مشکلات دعاست، اگر دعا نباشد ما دستمان به جایی بند نیست خدا بنده هایش را دوست دارد باید دعا کرد.

زهرا دختر جوانی که در حال کاچی خوردن است، می گوید: من برای قبولی در کنکور نذر کردم به نیت حضرت ابوالفضل علیه السلام در کنار مقبره علامه مجلسی کاچی بپزم و به حاجتم رسیدم و امروز به اتفاق مادرم در اینجا هستیم و نذرم را ادا کردم.

صدای همهمه زنان می پیچد در سالن و حالا این رسم کهن نذری پزی که از دیرباز در اصفهان وجود داشته در اینجا رونق می گیرد.

حجت الاسلام فهیمی، کارشناس حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: انسان ها به واسطه ائمه حاجت می گیرند مثلا نذر می کنند کاچی و آش بپزنند، یا نذورات دیگر و به خاطر عقیده ای که در آنها وجود دارد به خواسته هایشان می رسند.

وی درباره مراسم کاچی پزی در کنار مقبره علامه مجلسی، بیان کرد: این سنت از دیرباز در بین زنان اصفهانی وجود داشته است هر چند که امروزه با توجه به کمرنگ شدن اعتقادات این عمل هم کمرنگ شده است.

به گفته فهیمی، زنان با نذری پزی از خداوند طلب حاجت می کنند و خدا هم اگر به صلاح و مصلحتشان باشد حاجات آنها را برآورده می کند.

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی