کد خبر : 36454

تاریخ انتشار : ۱۲:۵۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۹ چاپ این مطلب

به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد:

آیین رونمایی از «اختیار در ضرورت هستی» پروفسور غلامحسین ابراهیمی دینانی

به مناسبت هفته پژوهش آیین رونمایی از «اختیار در ضرورت هستی» پروفسور غلامحسین ابراهیمی دینانی انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: موسسه حکمت و فلسفه ایران به مناسبت هفته پژوهش عصر روز دوشنبه ۲۷ آذرماه ۹۶  در آیینی از کتاب «اختیار در ضرورت هستی» پروفسور غلامحسین ابراهیمی دینانی رونمایی کرد.

در این مراسم که با حضور جمعی از علاقه مندان به مباحث فلسفه اسلامی برگزار شد پنج تن از شاگردان این چهره ماندگار فلسفه، پنج جلد از آثار وی را بررسی کردند.

دکتر سید حمید طالب زاده کتاب «پرسش از هستی یا هستی پرسش»، دکتر محمدجواد اسماعیلی «از محسوس تا معقول»، دکتر شمس الملوک مصطفوی «من و جز من»، دکتر شهین اعوانی  «فراز و فرود فکری فلسفی»، دکتر مجید حمیدزاده  «اختیار در ضرورت هستی» را معرفی و تحلیل کردند.

سیدحمید طالب زاده در ابتدای مراسم  در مورد کتاب پرسش از هستی یا هستی پرسش سخنرانی کرد و گفت: ابراهیمی دینانی یک فیلسوف اسلامی معاصر است چون در زمان فعلی عمر خودش را وقف اندیشیدن کرده است.

استاد فلسفه دانشگاه تهران افزود: کتاب پرسش از هستی یا هستی پرسش کتابی بالغ بر ۴۵۰ صفحه و ۱۴ فصل است و فضای متبوعی برای خوانندگان فلسفه فراهم می کند.

طالب زاده در ادامه تاکید کرد : در کتابهای اخیر پروفسور دینانی، ما با فیلسوفی مواجه هستیم که از منظر اندیشه اسلامی مستقیما و با شجاعت درباره انبوهی از مفاهیم و عناوین مهم صحبت کرده و می کوشد راجع به آنها بیاندیشد.

وی افزود: بنده هنگام خواندن این اثر متوجه شدم که حدود پنجاه عنوان از اندیشه های دوران مدرن در این کتاب مطرح شده است، البته نه به این معنا که ایشان یکی یکی مسائل را مطرح کرده باشند بلکه منظور آن است که این مفاهیم در جای جای این اثر پخش است.

محقق و مدرس فلسفه دانشگاه  تهران در ادامه گفت: برای مثال عناوینی چون هستی و معناداری، هرمنوتیک، عقل و تاریخ، اندیشه و باور ،استاد در مورد این عناوین سخن گفته و نوشته اند و من به عنوان دانشجوی فلسفه سعی می کنم به برخی فقرات گفتار ایشان اشاره کنم و دغدغه خود را به عنوان دانشجوی فلسفه در نسبت با سخنان استاد بیان کنم.

سیدحمید طالب زاده در ادامه افزود: به گفته دکتر دینانی در این کتاب، اندیشه و هستی یکی است و باید دوگانگی میان اینها مرتفع شود و بحث راجع به اندیشه و هستی را فیلسوفان قبلی هم مطرح کرده بودند ولی شنیدن این بحث از زبان یک فیلسوف اسلامی چیز دیگری است و حال پرسشی که مطرح می‌شود این است که چه نسبتی میان این صحبت و سایر فیلسوفان مثل هگل، کانت و هایدگر است.

این پژوهشگر و استاد دانشگاه در مورد جایگاه سخنان دکتر دینانی گفت: لازم است که ایشان نسبت چنین اندیشه ای را با آنچه که در دوران مدرن و گذشته بیان شده مطرح کنند. توقع بنده به عنوان شاگرد ایشان این است که بدانم جایگاه این سخنان کجاست و این اندیشه ها را در نسبت با گذشته و اندیشه مدرن تبیین کنند.

طالب زاده تصریح کرد: در این کتاب پنجاه عنوان از عناوین اندیشه مدرن مطرح شده است، البته نه به این معنا که ایشان یکی یکی مسائل را مطرح کرده باشند بلکه منظور آن است که این مفاهیم در جای جای این اثر پخش است. برای مثال عناوینی چون هستی و معناداری، هرمنوتیک، عقل و تاریخ، اندیشه و باور ، استاد در مورد این عناوین سخن گفته و نوشته اند و من به عنوان دانشجوی فلسفه سعی می کنم به برخی فقرات گفتار ایشان اشاره کنم و دغدغه خود را به عنوان دانشجوی فلسفه در نسبت با سخنان استاد بیان کنم.

آیت الله محقق داماد که از دوستان قدیم دکتر دینانی در ایام طلبگی بوده با وجود بیماری قلبی در این مراسم شرکت نمود و در این مراسم گفت: امروز که برای آمدن به این مراسم آماده می شدم فهمیدم که هیچ ولایتی به قدرت ولایت دوستی نیست و برای بنده که بیمار قلبی هستم هیچ چیزی جز این برنامه نمی توانست انگیزه بخش باشد و مرا به بیرون بکشد.

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی