کد خبر : 36171

تاریخ انتشار : ۸:۱۶ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۰ چاپ این مطلب

اگر مسئولین گردشگری و آثار باستانی استان همت کنند:

برج های کبوتر شهر درچه می تواند قطب گردشگری استان شود

نگاه ویژه مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری استان به آثار و شاهکارهای معماری برج های کبوتر می تواند، منطقه دُرچه اصفهان را به قطب گردشگری داخلی و خارجی تبدیل نماید.

درچه نیوز – محمد سلیمانی/ برج های کبوتر شهر درچه با معماری منحصر به فرد می تواند به عنوان قطب گردشگری  مردم داخل کشور و از آن مهمتر برای مهمانان و گردشگران خارجی باشند.

درگوشه و کنار ایران ساختمان هایی با معماری منحصر به فرد وجود دارد که یکی از نمونه آن  قرار گرفتن برجهای کبوتر منطقه ولاشان شهر درچه است که به تعداد زیاد در کنار هم قرار گرفته اند و  جاذبه شگفت انگیزی از معماری را تشکیل داده است.

مجموعه ای کمیاب و بی نظیر برج های کبوترخانه شاهکار معماری های ایرانی – اسلامی ۷۰۰ سال قبل واقع در ۱۲ کیلومتری استان اصفهان که با همت مسئولان استانی می تواند تبدیل به جاذبه ی گردشگری و پذیرای مهمانان و گردشگران خارجی باشند، اما در گمنامی و  عدم رسیدگی مسئولین به این شاهکارهای هنری هر از چندگاهی توسط افراد ناآگاه به سابقه این برج ها ، تخریب می شوند.

انگیزه اصلی ساخت برج های کبوتر آن هم در وسط مزارع استفاده از کود کبوترها برای تولید محصولات کشاورزی بوده است چرا که کود آن یکی از بهترین انواع کودها محسوب می شده و در حاصلخیزی زمین های زراعی به کار می رفته است.

این نوع کود برای بعمل آوردن هندوانه و خربزه استفاده می شده است و از دیگر موارد استفاده از کود پرندگان در  دباغی، چرم سازی و ساخت باروت است.

در ساختمان این برج ها خاک رس و خشت که به وفور در منطقه وجود دارد استفاده شده است و  همچنین به پنج فاکتور مهم برج، سبک معماری، تهویۀ داخل برج، روشنایی، داخل و ورود و خروج کبوتران توجه خاصی شده است.

کبوتر خانه ها را از نظر شکل می توان به چند دسته دایره ای شکل، مکعبی یا چهار کنج و ترکیبی یا چند قلو که بیشتر در منطقه لنجان دیده می شود اشاره کرد.

غالب کبوتر خانه ها به واسطه بهره گیری از حد اکثر فضا به شکلی استوانه مانند ساخته می شدند تا لانه های بیشتری را در خود جای دهند.

طراحی ورودی به نوعی طراحی شده است تا کبوتران زیادی را به داخل پذیرا باشد و میهمانان ناخوانده را به درون کبوترخانه راه ندهند و در عین حال بدنه کاهگلی مانع از زاد و ولد حشرات موذی همچون ساس و کنه می شود.

برای استحکام هر چه بیشتر، داخل را با تیرچه های متقاطع مسلح و سطح بیرونی را ساروج اندود کرده اند تا مانع از فرسایش محیطی شود.

در بخش خالی میانی بالای کبوتر خانه، نیز دریچه هایی برای تبادل حرارتی و آمد و شد جریان هوا به داخل کبوتر خانه تعبیه شده که شباهت بسیار با بادگیرهای استان های کویری ایران دارد.

در میان کبوتر خانه نیز چاهی حفر می کردند تا در صورت نزدیک نبودن آبگیر، جوی و رودخانه به عنوان منبع تأمین آب شرب کبوترها استفاده شود.

یکی از نکات جالب در ساختمان برج ها وجود یک یا دو نوار صیقلی از گچ می باشد که دلیل تعبیه چنین نوارهایی جلوگیری از بالا رفتن دشمن طبیعی کبوتر ها یعنی مار از دیواره برج و ورود به کبوترخانه بود و همچنین در وسط برج تشتی پر از شیر قرار داده می شد و اطراف آن از آهک  آغشته می شد تا در صورتی که ماری به هر شکل به داخل برج نفوذ کرد به دلیل علاقه اش به شیر به سمت ظرف برود. مار برای رسیدن به شیر مجبور بود از روی آهک عبور کند، تماس آهک با بدن مار سبب سنگینی اش می شود و آن را زمین گیر می کند.

کبوتر خانه ها که عمدتا مالکیت شخصی دارند و حتی صاحبان آن ها سالیانه به دولت های وقت مالیات می دادند، در طول تاریخ دستخوش تغییر و تحولاتی شده اند. و در زمان حمله افغان ها برج ها به سنگر دفاعی در مقابل مهاجمین تبدیل شد و بر عکس غازان خان در  اقدامات خود برای احیای کشاورزی دستور به حفظ کبوتر خانه ها و کبوتران داده و قوانینی در جهت حفظ آن ها صادر کرد.

اما با ورود کودهای شیمیایی ارزان تر دیگر جایی برای کبوترخانه ها و تحمل زحمت جمع آوری فضله و تهیه کود از آنها باقی نماند، گسترش شهرها باعث شد اطراف کبوترخانه ها مسکونی شود که این مسأله باعث فراری شدن کبوترها و عدم رغبت آنها به آشیانه سازی در برج ها شود.

همچنین زمین های زراعی که مسکونی شدند، کبوترها نیز مهاجرت کردند یا طعمه شکارچیان شدند و عدم رسیدگی به تعمیرات برج ها، نفوذ آب از صحراهای اطراف به پی برج ها و برف و باران و نداشتن شیب مناسب و ناودان های مربوط به بام برج آنها را ویران کرد.

امیدواریم مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری استان با نگاهی جدی و ویژه به این آثار و شاهکارهای هنری قبل از تخریب اقدام نمایند./

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی