کد خبر : 35528

تاریخ انتشار : ۹:۲۸ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۳۱ چاپ این مطلب

گفتگو با بانوی هنرمند نقاش شهر درچه ؛

تفکر و احساس افراد در هنر نقاشی متحول می شود

هنر نقاشی یک نوع شیوه به اشتراک گذاری شادمانی و یا غم و شاید بیان اعتراض وحرفهای ناگفته ای است که با قلم هنرمند خلق می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز:اکسپرسیونیسم یا هیجان‌نمایی (Expressionism) نام یک مکتب هنری است. اکسپرسیونیسم شیوه‌ای نوین از بیان تجسمی است که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ‌های تند و اشکال کَجوَش (معوج) و خطوط زمخت بهره می‌گیرد. دوره شکل گیری این مکتب از حدود سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۵ میلادی بود ولی در کل این شیوه از گذشته‌های دور باهنرهای تجسمی همراه بوده و در دوره‌های گوناگون به گونه‌هایی نمود یافته‌است. برای نمونه مکتب تبریز در نگارگری ایرانی و مکتب سونگ در هنر چین را اکسپرسیونیست هنر ایران و چین می‌نامند به همین بهانه گفتگویی داشتیم با نسرین پناهی از هنرمندان شهر درچه تا بیشتر در مورد این سبک این هنر نقاشی مطلع شویم.

 

– خودتان را معرفی کنید و از تحصیلات خود  بفرمایید؟

نسرین پناهی هستم، مدرس طراحی حوزه هنری و دارای لیسانس فیزیک.کاربردی از دانشگاه ازاد اسلامی واحد شهرضا و حدود هشت سال است که نقاشی و طراحی را به صورت حرفه ای دنبال میکنم.

– عاملی که  باعث شد از رشته فیزیک به نقاشی رو بیاورید چه بود  و کار را از کجا شروع کردید؟

علاقه به هنر نقاشی از همان ابتدا وجود داشت ولی پیگیری من مداوم نبودم و در مقطع دبیرستان ابتدا در کنار خانم شاهنظری و آقای بیاتی این کار را شروع کردم و سه سال  بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه در سال ۱۳۸۸ آموزش طراحی را نزد استاد علی قطبی آغار کردم و  از آن سال به بعد به جرات  می توانم بگویم هر روز دست به قلم بوده ام.

– آثارتان را در کدام نمایشگاه به نمایش گذاشتید؟

تا کنون دو نمایشگاه انفرادی و چندین نمایشگاه گروهی برگزار کرده ام.  شرکت در نمایشگاه گروهی در سال ۹۱ در گالری آپادانا و در سال ۱۳۹۴  حضور  در گالری نهاوند تهران ، برگزاری نمایشگاه انفرادی گالری نگاه نو  و  در نمایشگاه گروهی موزه هنرهای معاصر شرکت نمودم.

در سال ۱۳۹۵ نمایشگاه انفرادی طراحی سالن نقش خانه حوزه هنری و نمایشگاه گروهی در بهمن همان سال در سالن نقش خانه حوزه را می توان نام برد.

-در مورد سبک کاری خودتان توضیح دهید؟

آثار طراحی و نقاشی من بیشتر اکسپرسیون هستند که در این اثار هیجان  و اغراق فراوانی در رنگ و فرم و خط  دیده می شود  و مهمترین ویژگی آنها حسی بودنشان است و البته به نوعی خط، شخصی خودم را پیدا کرده ام.

مجموعه جدید آثارمن بیشتر به سمت سورال سوق پیدا می کند.

– اولین تابلویی که کشیدید با چه موضوعی بود و اولین تابلویی که فروخته شد از آثارتان توضیح دهید؟

اولین کار طبیعت با رنگ روغن بود که الان هم وجود دارد و جزء کارهایی هست که ان را دوست دارم. تابلوهای من خریدار عام ندارد و خواهان خاص خود را می طلبد  اولین فروش تابلو در حراجی تابلوهای کوچک که در گالری اکنون برگزار شد توسط یک  کلکسیون دار امریکایی خریداری شد.

-کار ها را با چه روشی پیاده می کنید؟

افراد زیادی هستند که کار را اول روی کاغد پیاده سازی می کنند و بعد رنگ گذاری ان را توسط نرم افزار فتوشاپ انجام می دهند و در انتها کار را بر روی بوم اجرا می کنند ولی بنده هر وقت حس نقاشی و کار باشد ان را مستقیما بر روی بوم پیاده سازی می کنم و معمولا  بدون پیش طرح ان را اجرا می کردم.

-توصیه شما به افرادی می خواهند وارد این رشته شوند چیست و کار را باید از کجا شروع کنند؟

این رشته نیاز به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد و استعداد ۱۰ درصد کار است و ۹۰ درصد کار باید به  تمرین  پرداخته شود.

در این کار باید هماهنگی بین دست و چشم ایجاد شود و این کار جز با تمرین مداوم ایجاد نمی شود . اکثر افراد طراحی را در کشیدن چهره می بیند ولی این هنر دنیای وسیعی است که به چهره کشیدن و سیاه قلم محدود نمی شود و کسانی که عشق به این کار دارند در این رشته ماندگار می شوند .اولین سوال من از هنرجو این است که می خواهی نقاش شوی یا نقاشی بکشی و این دو مقوله ای جدا از هم است.

– حس شما نسبت به تابلوهایی که می کشید  به چه نحو است و  آیا تاابلوهایتان را هدیه می دهید؟

چون هر اثرم با احساس من درگیر بوده،برایم فوق العاده ارزشمند هست و اتاق من پر است از اثاری که از دیدن انها سیر نمیشوم و هر دو ماه یکبار آنها را عوض می کنم و بعضی وقتها اشخاص اینقدر برایم مهم هستند که  تابلویی که انرا دوست دارم به این افراد هدیه می دهم و سفارش به نگهداری ان می کنم چون تمام تمرکزم را بر روی آن تابلو گذاشتم.

– در پایان اگر صحبت خاصی با هنر دوستان و مردم دارید بفرمایید.

دنیای هنر خیلی شیرین است  و دست آورد آن آرامشی است که در شخص ایجاد می شود.

هنر دید انسان نسبت به دنیا تغییر می دهد و  یک نوع شیوه به اشتراک گذاری شادمانی و یا غم و شاید بیان اعتراض وحرفهای ناگفته ای است که با قلم هنرمند خلق می شود.

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی