کد خبر : 35514

تاریخ انتشار : ۲:۳۰ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۳۱ چاپ این مطلب

حجت الاسلام مهدوی ارفع:

رسیدن به شهادت قابل برنامه ریزی است/ آرزوی شهادت مانندحرارت آتش است که انسان را صیقل می دهد

استاد حوزه علمیه گفت: هر وقت آرزوی شهادت از جامعه رخت بر بست هر خباستی را می توان در خواص و عوام انتظار کشید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: استاد حوزه علمیه در جلسه نهج البلاغه از شهادت و آرزوی شهادت از دیدگاه نهج البلاغه پرداخت و گفت: از دیدگاه نهج البلاغه رسیدن به شهادت قابل برنامه ریزی است و می توانید هر کجا این اتفاق صورت بگیرد.

حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع گفت: شهادت محسن حججی در این دنیای پر از سازش و سلفی بگیرها  نه تنها اصفهان و ایران بلکه تمام دنیا را تکان داد و تحت تاثیر خود قرار داد.

مهدوی ارفع افرود: آرزوها  محرک و تکان دهنده افراد در مسیر زندگی هستند  و  اهداف بلند باید به کارهای والا گره بخورد تا کار با انگیزه و شور و شوق انجام شود و در نهایت موثر باشند.

استاد حوزه علمیه ‏‏اظهار کرد: در مورد پیشنهاد اسلام در مورد تعیین دائمی ترین، عالی ترین و عزیزترین پیشنهاد اسلام به عنوان تعیین آرزو ، شهادت است و این ارزو را به عنوان بهترین آرزو به مردم پیشنهاد می دهد چون بین شهید شدن و آرزوی شهادت فاصله  است.

‏وی ادامه داد: در روایات ما هیچ آرزویی بالاتر از آرزوی شهادت وجود ندارد و حتی از آرزوی نماز شب خواندن نیز برتری دارد و همه ائمه در عالی ترین ، ناب ترین و خصوصی ترین حالات خود با خدا آرزو و طلب شهادت داشتند.

مهدوی ارفع ‏تصریح کرد: آرزوی شهادت مانند اتشی با حرارت بالاست که انسان را از داخل می سوزاند،  زنگارها را می ریزد و انسان را صیقلی و تمیز می کند و این روش از همه روش های خود سازی مرسوم قوی تر و سریع تر است.

استاد حوزه علمیه گفت: تهدید کردن شهدا کار هیچ کسی نیست چون در آنها اثر نخواهد کرد  و امثال محسن حججی این خصلت را در خود پرورش داده بودند و آرزوی شهادت آنچه ما نداریم را به ما می دهد و انچه داریم و اضافی و موجب عدم تکامل ما است از ما دور می کند و این خاصیت تمام آرزو ها است که هرچه بالاتر می روند بهتر می شود.

وی با تاکید بر اینکه حضرت امیرالمومنین برای فرستادن مالک اشتر به مصر دو نامه نوشتند که یکی مفصل ترین نامه حکومت داری که نامه ۵۳ نهج البلاغه است و نامه دوم خطاب به مردم مصر در مورد مالک اشتر است که در انتهای نامه حضرت علی علیه السلام نهایت عشق و علاقه را در قالب چند نکته معرفی نموده است و فرمودند من از خداوند خواسته هایی دارم که یکی از آنها شهادت است که آنرا هم برای مالک خواسته است.

حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع در ادامه افزود:  مهم ترین نکته اینجاست که حضرت علی علیه السلام در دعای خود با منگنه کردن سرباز حزب الهی خود  در ارزویش به خود می فرماید پایان عمر من و تو را شهادت در راه خداوند می خواهم و این نشان از بالا بودن آرزوی شهادت است.

وی گفت: آرزوی شهادت هر وقت از جامعه رخت بر بست هر خباستی را می توان در خواص و عوام انتظار کشید چون آرزوها انسانها ی خوب، انسان ها را به اسمان می کشد و آرزوهای بد انسان را به پایین و اگر ارزوها دنیایی شد همه جا جنگ و خونریزی است.

‏وی ادامه داد: در خطبه ۱۹۰ حضرت علی علیه السلام در مورد رسیدن به شهادت می فرماید: رسیدن به شهادت قابل برنامه ریزی است و می توانید هر کجا،و هر زمانی از دنیا رفتید شهید شده باشید و ” هرکس از شما  در بستر خویش با شناخت خدا و پیامبر و اهل بیت پیامبر بمیرد شهید شده است و پاداشش با خداست و ثواب اعمال نیکویی که قصد انجام آن را داشته است خواهد گرفت و ثواب شمشیر کشیدن را دارد و همانا هر چیزی را وقتی مشخصی است در  زمان و مکان مشخصی دارد که آن بر عهده خداوند است”.

حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع ‏تاکید کرد: با دریافت معرفت خدا و پیامبر و اهل بیت این امر حاصل خواهد شد و مهمترین انتخاب منبع معرفت که پشیمانی نداشته باشد با مراجعه به قرآن و پیامبر اکرم  همه  حضرت علی علیه السلام را معرفی می کنند.

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی