کد خبر : 35024

تاریخ انتشار : ۲:۰۴ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ چاپ این مطلب

نماینده مردم شهرستان خمینی‌شهر

مجلس را در قراردادهای نفتی دور زدند

ابطحی با بیان اینکه ” متأسفانه با توجه به اینکه مجلس دور زده‌شده است و مجلس وارد قرارداد IPC نشده است من تصور می‌کنم در آینده شاهد شکل‌گیری کرسنت دیگری باشیم”.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: نماینده مردم شهرستان خمینی‌شهر ، معتقد است که قراردادهای جدید نفتی باید در مجلس تصویب شود تا دولت بتواند آنها را اجرا کند.

سید محمدجواد ابطحی با استناد به اصل ۷۷ قانون اساسی اعلام کرد که قراردادهای جدید نفتی نیز باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

ابطحی  با تأکید بر اینکه «قراردادهای نفتی که بین شرکت‌های دولتی ایران و شرکت‌های خارجی بسته می‌شود طبق اصل ۷۷ و اصل ۱۲۵ باید به مجلس بیاید و اگر نیاید فاقد وجاهت است»، گفت: ما به‌عنوان نمایندگان مجلس نباید این قرارداد ایران و توتال را قبول کنیم.

نماینده شهرستان خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت:  «اینکه قانون اساسی گفته است این نوع قراردادها باید به تصویب مجلس برسد به دلیل تجربه‌هایی بوده که ما در گذشته به‌ویژه در دوره قاجار و پهلوی داشته‌ایم. دولت‌های قبل مخصوصا در دوره قاجار و پهلوی به‌طور خودکامه هر کاری که می‌خواستند، انجام می‌دادند. قرارداد دارسی را چه کسی بست؟ مظفرالدین شاه. تمدید کنسرسیوم تا ۶۰ سال آینده که تا سال ۷۳ طول می‌کشید را چه کسی بست؟ محمدرضا پهلوی. قانونگذاران پس از انقلاب با دقت این موارد را نوشتند. اصلا شورای نگهبان نگفته است که این قراردادها لازم نیست به تصویب مجلس برسد و این برداشت آقایان اشتباه است. چارچوب‌ها و شاکله اساسی قراردادها باید به مجلس بیاید.

ابطحی با بیان اینکه «متأسفانه با توجه به اینکه مجلس دور زده‌شده است و مجلس وارد قرارداد IPC نشده است من تصور می‌کنم در آینده شاهد شکل‌گیری کرسنت دیگری باشیم»، گفت: «طولانی بودن این قراردادها، سهمیه‌ای که طرف قرارداد می‌برد، بهره‌برداری‌هایی که می‌کنند، اینکه آیا ما می‌توانیم قرارداد را در صورت تحریم‌ها لغو کنیم یا خیر؟ قیمت‌ها چگونه می‌شود؟ اینها نگرانی‌ها و دلواپسی‌هایی است که ما از بابت قراردادهای نفتی داریم.»

سید محمدجواد ابطحی گفت: «من نمی‌خواهم لفظ استعماری بودن قراردادها را به‌کار ببرم. من دولت قاجار و پهلوی را مثال زدم ولی خیلی خوب بود که مجلس را در جریان می‌گذاشتند و به نظر من نمایندگان مجلس هم باید منافع ملی را در اولویت قرار دهند و با این رویه‌ای که در پیش‌گرفته شده ما معتقدیم نیازی به مجلس نیست، دولت هر کاری که دلش می‌خواهد انجام بدهد، مجلس هم تعطیل شود، مهم نیست، مردم هم راحت می‌شوند و نفس راحت می‌کشند.»

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی