کد خبر : 34463

تاریخ انتشار : ۱۰:۳۰ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ چاپ این مطلب

نقد و نظر؛

فرصتی نو برای محک زدن افراد و ایده ها در شورای پنجم شهر دُرچه

انتخاب شهردار به عنوان مدیر اجرایی شهر یکی از مهمترین وظایف اعضاء شورای اسلامی شهر است که امیدواریم منتخبین مردم در دوره پنجم در این انتخاب دقت لازم را داشته باشند.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز _ محمد سلیمانی/ انتخابات تمام شد و از بین بیش از ۴۰ نفر نامزد شورای اسلامی شهر شاهد نمونه کشور (درچه) طبق قانون و تصمیمات منطقه ای در این دوره فقط ۵ نفر در جایگاه خدمت به مردم قرار گرفتند.

اعضای شورای دوره چهارم کم کم با جمع کردن پرونده کاری خود ما را به یاد ضرب المثل معروفی می اندازند که بر سر زبان هاست (این میز و صندلی به کسی وفا نمی کند) و ناگزیر باید جایگاه خود را به افرادی جدید با ایده های نو و با افکاری متفاوت بسپارند.

البته با بررسی اجمالی بر عملکرد شورای دوره چهارم و کارهای مثبت و خوبی که در این دوره انجام شد در همین جا از این عزیزان تقدیر و تشکر می نماییم.

اقدامات فرهنگی خوب و موثر مسئولان شورای اسلامی و تعامل با ارگانهای دولتی، مردمی و ارزشی شهر درچه جای تقدیر و تشکر ویژه ای را دارد.

از اقدامات عمرانی صورت گرفته، تکمیل فاضلاب شهری، آسفالت معابر که نهضت آسفالت نام گرفت و تکمیل یادمان بوستان شهدای گمنام به برکت وجود شهدا در کوه سفید در شهر درچه بود.

در بین عملکردهای عمرانی دوره چهارم شورای اسلامی شهر درچه معایبی هم به چشم می خورد که امیدواریم منتخبین مردم در دوره پنجم شورا اسلامی شهر با بررسی علت ها ی بوجود آمده در  نواقص این پروژ ه ها دقت نظر بیشتری داشته باشند.

از جمله معایب موجود که اعتراض مردم مذهبی و ولایت مدار شهر را به همراه داشت، ساخت آب نماها با هزینه های نامعقول بدون در نظر گرفتن استانداردهای تعریف شده در مبلمان شهری بود که مردم آنرا شاهکار مدیران لاکچری شهرداری درچه در دوره چهارم خطاب کردند و ساخت مجسمه علمای دینی شهر  که نشان از بی تدبیری و ضعف شناخت راهبردی مدیران اجرایی شهری در این حوزه را می رساند.

قول پیگیری، تجهیز و دولتی کردن امکانات درمان بستر و ورود تجهیزات و امکانات دیالیز جهت استفاده بیماران دیالیزی که با وجود فضاهای  موجود در شهر و عدم استفاده و بهره برداری صحیح  از امکانات، منابع  و سرمایه های شهری که با وجود مدیران اجرایی قوی در شهر قابل اجرا بود که  مسئولان توفیق در به ثمر رساندن آن را نیافتند.

ساخت استخر شهر درچه از دیگر مطالبات عمرانی مردمی و جوانان شهر درچه بود که می توانست یا کمک مالی و مشارکت جهت ساخت استخر و درآمد زایی جهت شهرداری  از تغییر کاربری آن جلوگیری شود و امکان این مطالبه مردمی را فراهم سازد یکی دیگر مواردی بود که به سر انجام نرسید.

عدم توجه به کبوترخانه های شهر که در نهایت به تخریب برج کبوتر ۴۰۰ ساله شهر منجر شد  و عدم مدیریت و تلاش بیشتر در جهت ایجاد منطقه گردشگری که جذب سرمایه های گردشکری را به همراه داشته باشد کاری که دیگران در شهرهای همجوار با وجود تنها ۴ برج کبوتر انجام دادند و حتی جذب گردشگر خارجی را به همراه داشته بطوری که منطقه خود را توسط  رسانه ها به تصویر کشیدند.

در نهایت باغ بانوان شهردرچه که افتتاح و قیچی کردن روبان طلایی این باغ و ثبت افتتاح به نام فردی خاص باعث تاخیر چندین ماهه در بازگشایی و استفاده مردمی از آن شد. باغی با مجسمه های چند میلیونی و با حکاکی اسامی مدیران اجرایی شهر بر روی مجسمه ها بود  در حالی که با همان هزینه ها امکان افزایش ارتفاع دیوارها و تکمیل و تجهیزبه وسایل ورزشی باغ فراهم می شد و باعث اتلاف هزینه ها ی مردمی نمی شد.

دوره تصدی اعضای شورای چهارم با همه اقدامات ماندگار  و اشکالات آن رو به اتمام است و بعضی از اعضاء شورای شهر به کارهایی که امکان اجرایی شدن آن در شهر  وجود داشت ولی انجام نشد معترفند از جمله اینکه شاید اگر در انتخاب مدیر اجرایی شهر که شهردار است دقت و زمان بیشتری می گذاشتند عملکرد اجرایی بهتری را در شهر شاهد بودیم و یا اینکه اگردر اطلاع رسانی به مردم در خصوص اقدامات انجام شده زمان بیشتری صرف می شد و اگر از نظرات جوانان ایده پرداز و خبره شهر بیشتر استفاده می کردیم و اگر فرصت بیشتری داشتیم های زیادی که مطرح می شود.

و اکنون نوبت تصدی شورای دوره پنج است با کوله باری از قول ها و وعده هایی که به مردم فهیم شهر داده اند و با تکیه بر آرای مردم وارد شورای اسلامی شهر  می شوند و قطعا با تجربه و عمل به توصیه های شورای دوره چهارم و استفاده از هم فکری نامزدهایی که با ایده های خوبی وارد میدان رقابت شده بودند ولی توفیق ماندن در این جایگاه این دوره را نداشتند استفاده نموده و به نظرات مردم احترام بگذارند.

شوارهای اسلامی شهر باید این نکته را به یاد داشته باشند،که این اعضا از دید اکثر مردم گزینه های مناسبی برای مدیریت شهری و نظارت بر امور شهرداری در مدت چهارساله شهر می باشند.

امیدواریم اعضای این نهاد مردمی که فی الواقع یکی از جلوه های بارز مردم سالاری دینی است با توجه به شناختی که از کمبودها و مشکلات شهر و هم چنین پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه شهروندان دارند همه افراد جامعه را نسبت به حقوق شهروندیشان که در قانون است آگاه و در راستای رسیدن مردم به این حقوق تلاش وجدیت لازم را داشته باشند.

در پایان با ارزوی موفقیت برای اعضای دوره چهارم و تبریک به منتخبین جدید شورای پنجم شهر خدمت به مردم را برایشان آرزومندیم و در نهایت وظیفه و رسالت شورای شهر نظارت برامور شهرداری و انتخاب شهرداری خوب و قوی برای مدیریت اجرایی چهار ساله شهر است و امیدواریم با انتخابی شایسته برای مردم شهر در بده بستان های سیاسی و محلی نمانند و در این جایگاه موفق باشند.

آخرین مطالب مرتبط
دیدگاه ها
  1. دوست گفت:

    با عرض سلام و ادب و احترام. در خصوص راه اندازی بخش دیالیز باید یادآور شوم که متاسفانه کشور دچار بحران مالی است و بیشتر مراکز دیالیز کشور توسط خیران راه اندازی و اداره می شود مانند مرکز دیالیز خمینی شهر که توسط خیریه صاحب الزمان اداره می شود. مردم خیر و نوع دوست درچه باید دست به دست هم بدهند و مانند خمینی شهری ها که در حال ساخت بیمارستان بزرگ ساعی با سرمایه تقریبی ۶۰ میلیاردی هستند برای شهر خود بیمارستان پیشرفته ای بسازند.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی