کد خبر : 34097

تاریخ انتشار : ۱:۴۱ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۱ چاپ این مطلب

سوال از علامه فلسفه و حکمت ایران

کتاب فلسفی را چرا به فارسی می نویسید؟

صرف نظر کردن از کتابت به زبانهای خارجی به حکم این که ایرانی هستم و برای فرهنگ ایران احترام فراوان قائل هستم. به زبان فارسی افتخار می کنم و به زبان فارسی می نویسم. می خواهد مشهور بشوم یا نشوم!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: فیلسوف ایرانی و استاد فلسفه ایران غلامحسین ابراهیمی دینانی، سخنان جالب و خواندنی در مورد دلیل نوشتن کتاب های فلسفی به زبان فارسی دارد.

علامه و استاد فلسفه و حکمت در مورد اینکه  کتاب فلسفی را چرا به فارسی می نویسید در حالی که زبان فلسفه از دیرباز در ایران به زبان عربی بوده است و چرا اینقدر متعهد هستید که فارسی کتابت کنید، شاید با نوشتن کتاب هایتان به زبان عربی، آثار شما فراگیرتر و عالم گیرتر می شد پاسخ داد: وقتی بنده به عربی نمی نویسم شهرت کتاب هایم کمتر است و در جهان گسترده عرب که کشورهای زیادی هم هستند، خوانده نمی شود و این ضرری است که بنده انجام داده ام. اما خوشبختانه بعضی از کتاب هایم به زبان عربی ترجمه شده است. این صرف نظر کردن من به حکم این بود که ایرانی هستم و برای فرهنگ ایران احترام فراوان قائل هستم.

پروفسور ابراهیمی دینانی در ادامه افزود: من ایران را سرزمین فرهنگ می دانم و معتقدم که فرهنگ از ایران به نقاط دیگر دنیا منتقل شده است. به زبان فارسی افتخار می کنم و به زبان فارسی می نویسم. می خواهد مشهور بشوم یا نشوم!

غلامحسین ابراهیمی دینانی در مورد کسانی که کتاب هایش را مطالعه می کنند گفت: همین چند نفر از هموطنان، من را بشناسند کافی است، البته قطعا وقتی کتاب می نویسم، دوست دارم که کسی آن را بخواند و تواضع بیخودی نمی کنم. اگر نمی خواستم که کسی کتابم را بخواند، اصلا کتاب  نمی نوشتم. اما دو نفر ایرانی کتاب من را بخوانند، کافی است.
انتهای پیام/

  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی