کد خبر : 33859

تاریخ انتشار : ۱۰:۲۰ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۲۴ چاپ این مطلب

محصولی به وسعت چند درخت!

سِبری خمینی شهر رو به انقراض است

در باغ های شهرستان خمینی شهر محصولی منحصربه فرد و بومی به نام «سیبری» تولید می کنند. این میوه خوشمزه، آبدار، ترد و با طعم گلابی است که رایحه سیب را همراه دارد که متاسفانه رو به نابودی و انقراض است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: سِبری میوه بومی شهرستان خمینی شهر رو به انقراض است.

خوش مزه و آبدار و در عین حال کمیاب و میوه ای کاملا پاییزه است.

شاید فکر کرده باشید که میخواهم از میوه ” به ” صحبت کنم اما این طور نیست  شاید تنها چند اصله از درخت میوه “سِبری” در ایران وجود داشته باشد که تماماً در شهرستان خمینی شهر وجود دارد.

ممکن است شما از میوه فروشی های شهرتان میوه ای با نام سِبری با قیمت ارزان خریداری کرده باشید ولی متاسفانه باید بگوییم سرتان کلاه رفته است و گلابی کشور چین را با نام سیبری به شما قالب کرده اند.

این میوه محبوب، بومی منطقه سده(خمینی شهر) است و حتی در خود این شهر نیز به جز یکی دو اصله درخت در بعضی از باغ ها، اثری از این درخت نیست و بیشتر در روستاهای اطراف کشت می گردد.

سابقه تولید سیبری (یک ترکیب از سیب و گلابی) این شهرستان به چهار قرن قبل می‌رسد و تغییرات اقلیمی، آلودگی خاک‌ها و اختلالات ژنتیکی ایجاد شده در سال‌های اخیر باعث شده که این میوه رو به نابودی و انقراض رود.

درخت سیبری تنها با قلمه زدن تکثیر  می شود و به آفت کش ها کاملا حساس است و این درخت های پر ارزش به شدت کاهش یافت.

هنوز هم این میوه بسیار نادر و کمیاب و گران قیمت است و فقط در برخی میوه فروشی هابا قیمتی نجومی و به صورت پیچیده شده در لا بلای پنبه و با دقت زیاد نگهداری و عرضه می شود.

از نیمه  آبان تا آذر ماه هرسال می توانید این میوه گرانبها را از میوه فروشی های اصفهان یا در کنار جاده های منتهی به خمینی شهر ونجف آباد خریداری کرد.

روزگاری سِبری میوه بومی شهرستان خمینی شهر  باغهای این دیار را تحت پوشش قرار داده بود و اکثر محصولات به کشور های خارج صادر می شد و به خاطر طعم شگفت انگیزش در صدر مجالش سرمایه داران و پادشاهان دیده می شد.

حفظ سیبری خمینی شهر یکی از دغدغه های مردم و باغ داران شهرستان است و جا دارد مسئولان جهاد کشاورزی قبل از ازبین رفتن کامل این میوه با اقدامی جدی نسبت به احیاء و زنده کردن این گونه میوه نایاب اقدام نمایند.

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی