کد خبر : 33447

تاریخ انتشار : ۹:۰۵ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۱۵ چاپ این مطلب

مسئولان به داد زمین های کشاورزی روستای تیرانچی برسند؛

نفس های آخر کشاورزی در زمین هایی مستعد، تحت پوشش ساخت ورزشگاه

تغییر کاربری عجیب و غریب قطعه زمینی در روستای تیرانچی یکی از روستاهای توابع شهرستان خمینی شهر در سایه غفلت مسئولان شهرستان توجه مردم را به خود جلب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: تیرانچی که یکی از روستاهای اطراف خمینی شهر می باشد، برخلاف دیگر نقاط استان ، در این روزها بهره کافی از نعمت آب و کشاورزی برده است.

تیرانچی این روزها، اما حال و روز خوشی ندارد و در سایه غفلت مسئولان شهرستان، زمین های مستعدش برای کشاورزی، در حال تغییر به باغ های تفریحی و مسکونی است و کشاورزی در این روستا نفس های آخرش را می کشد.

منفعت طلبی مالکان در فروش زمین ها و تبدیل آن از سوی خریداران به باغ از یک سو و سکوت مسئولان روستا از سوی دیگر مجوزی برای تغییر کاربری این اراضی کشاورزی در یکی از خوش کشت ترین نقاط استان شده است و کسی هم به فکر برخورد با خاطیان نیست.

یکی از منابع محلی که نمی خواست نامش فاش شود اظهار کرد: مدتی پیش قطعه زمینی که در مناسب ترین مکان روستا و نزدیک زمین ورزشی قرار داشت علیرغم مخالفت اهالی به فروش می رسد و باغی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع برای خ برای فردی  که به دلیل داشتن رابطه فامیلی با یکی از مسئولان آن مجموعه، در شورای روستا نفوذ پیدا کرده است و توانسته است امتیازات قابل توجهی را به دست آورد خریداری می شود.

وی ادامه داد: پس از مدتی قطعه زمینی با قیمتی بالاتر از مبلغ مشخص جهت ساخت سالن ورزشی به شورای روستا فروخته می شود و به این نحو تصمیمات اعضای شورا به سمت و سویی که می خواهند هدایت پیدا می کند.

با توجه به اینکه زمین های زیر کشت این زمین که قرار است سالن ورزشی شود از آینده خوبی برخوردار است ، در حالی که هنوز اقدامی برای ساخت ورزشگاه انجام نگرفته، مالک آن نسبت به تفکیک و پلاک بندی اقدام کرده و می خواهد این گونه روی ذهن اعضای شورا نفوذ داشته باشد.

یکی از خریداران این زمین های تفکیک شده اقدام به آغاز ساخت و ساز کرده است ولی هیچکدام از مسئولان نسبت به این تغییر کاربری غیر قانونی اقدامی نکرده اند.

حال،  با توجه به فرمان مقام معظم رهبری در خصوص جلوگیری از تغییر کاربری و برخورد جدی با ساخت و سازهای غیر قانونی در زمینهای حاصل خیز کشاورزی امید است دستگاه های مسئول با تشکیل کمیته ای به بررسی موضوعاتی از این قبیل پرداخته و با شفاف سازی موضوع و برخورد با خاطیان از تکرار موارد مشابه در روستایی که می تواند با کشت وکارهای مناسب چرخه تولیدات کشاورزی را به گردش در آورند و از زمینها به نحو اصولی و قانونی بهره برداری شود.

انتهای پیام/

دیدگاه ها
  1. سده ای گفت:

    تیرانچی یکی از روستاهای اطراف خمینی شهره؟ جز شهرستان خمینی شهر هست. بعدشم روستا هم ورزشگاه می خواد و چون زمین ملی اونجا نیست خب به ناچار باید زمین های کشاورزی را تغییر کاربری بدند و این مختص شهرستان خمینی شهر نیست. دوما تبدیل زمین های کشاورزی به باغات و گلخانه یکی از سیاست های نظام کشاورزی به منظور حفظ اراضی سرسبز و جلوگیری از تبدیل به مناطق مسکونی و کارگاه هاست. این امر نه تنها موجب حفظ محیط زیست می شود بلکه به حفظ اشتغال موجود هم کمک می کند چون اگر زمین کشاورزی به خانه تبدیل شود کار باغبانی و صنایع وابسته و … تعطیل می شود. سوما امیدوارم این زد و بندی که شما می فرمایید اگر درست است زود حل بشود و ورزشگاه هم به زودی ساخته شود.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی