کد خبر : 33161

تاریخ انتشار : ۱۰:۰۴ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ چاپ این مطلب

مقام نخست تولید گل شب بو در کشور:

تولید سالانه ۱۰میلیون گلدان گل شب بو در شهر دُرچه

شهر درچه با تولید سالیانه ۱۰میلیون گلدان گل شب بو مقام نخست کشور را به خود اختصاص داده است…

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: نزدیک عید نوروز که می شود بوی گل شب بو در مغازه ها و منازل می پیچد و شوق و اشتیاق مردم را برای خریدن گل شب عید دو چندان می کند.

گل های شب بو گونه های متنوعی دارند و گل‌های کم پر و خوشه‌های کم گل به رنگ بنفش کم‌رنگ و به هنگام شب بسیار معطرند و ارتفاع آن ها به ۴۵ ـ ۳۰ سانتیمتر می‌رسند.
برای گل کاری در ایام نوروز از نوع گل شب بو واریته‌های پاکوتاه و بلند استفاده می شود که نوع کوتاه آنرا شب بو مجلسی می نامند.
ارتفاع نوع پا بلند ۷۵ ـ ۳۰ سانتیمتر و نوع پا کوتاه ۲۰ ـ ۱۵ سانتیمتر است و گلهای کم پر یا پرپر که در یک یا چند گل آذین خوشه افراشته قرار گرفته‌اند و به رنگهای صورتی، سفید، قرمز لاکی، بنفش کمرنگ، عنابی روشن، زرد کمرنگ مایل به شیری دیده می‌شوند. انواع پرپر معمولاً بذر نمی‌دهند و تک شاخه هستند و برگهای باریک و نیزه‌ای ، به رنگ سبزوخاکستری هستند.
زمان گل دهی آنها  بسته به زمان و محل کاشت بذر می‌توان در هر فصلی از سال آن را به گل نشاند ولی زمان گل دهی اصلی آن درشهر درچه  اواخر اسفند تا اواسط فصل بهار است و به منظور استفاده از گل در اوایل فروردین ماه  بذرها  را اواخر تابستان و یا اواخر پائیز می کارند.

download (1)

در مناطقی که دارای تابستان خنک هستند می‌توان بذر شب‌بو را اوایل بهار در خزانه کاشت که گلها اوایل تابستان تا اوایل پائیز مرتباً ظاهر می‌شوند.
فاصله کاشت برای گل شب بو برای نوع پاکوتاه ۲۰ ـ ۱۵ سانتیمتر یعنی حدود ۴۰ بوته در هر متر مربع و برای نوع پا بلند ۳۰ ـ ۲۵ سانتیمتر یعنی حدود ۲۵ بوته در هر متر مربع مناسب است.
نیازهای زیست‌محیطی برای رشد این نوع گل باید در محلی که دارای آفتاب کامل، خاک حاصل خیزو مرطوب با زهکشی خوب و هوای خنک باشد کاشته شود و نسبت به سرما نیمه مقاوم و تا دمای ۵ ـ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند و این گیاه اگر هنگام رشد، قبل از گلدهی بیش از شش ساعت در هر روز در دمای بالاتر از ۱۸ درجه سانتیگراد قرار گیرد گل نخواهد داد.

بهترین دمای شب هنگام برای گلدهی بهتر آن ۴ ـ ۲ درجه سانتیگراد است. این گل بعنوان گل بریده، گلدانی و گل زینتی برای کاشت در حاشیه ها و تپه‌های گل و ایجاد زمینه رنگی در بهار در پارکها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گونه‌های پاکوتاه (شب بومجلسی) برای کاشت روی تپه‌های گل و جلوی حاشیه‌ها مناسبند و باید بصورت متراکم کاشته شوند تا نمای خوبی پیدا کنند.
گونه‌های پا بلند را در مکانهای محفوظ از باد می‌توان در ردیف‌های پشتی حاشیه‌ها و یا برای ایجاد دورنمای رنگین در سطح چمنکاریها استفاده نمود.
اصولاً کاشت توده‌ای گلها بهتر است بصورت تک رنگ صورت گیرد و اگر ترکیب رنگها مورد نظر بود با ایجاد نوارهای رنگین می‌توان یک هماهنگی و هارمونی مناسب بوجود آورد.

گل شب بو برای کاشت در گلجای‌هایی که روی زمین و یا کنار پله‌ها قرار ‌می‌گیرند نیز مناسب است. شب‌بوی پابلند را در قسمت وسط گلجای و شب‌بوی پاکوتاه را در حاشیه گلجای می‌کارند.
در مورد آفات و بیماریهای شب‌ بومی توان شته را نام برد که این گل بیش از سایر گلها در معرض حمله شته قرار می‌گیرد، این آفت با مکیدن شیره گیاه باعث ضعیف شدن بوته و خراب شدن برگهای آن می‌شود.
به محض مشاهده آفت (قبل از اینکه زیاد شوند) و یا برای پیشگیری از ابتلاء از اوایل پائیز تا موقع گل دادن بوته‌ها را باید هر دو هفته یکبار با محلول یک تا یک و نیم درهزار مالاتیون سیا نامید و یا دیازینون سم‌پاشی نمود و البته شستشوی برگهای آلوده به شته توسط آب نیز موثر است.
برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قارچی باید از تداوم رطوبت بالای خاک جلوگیری کرد.
نشانه های بیماری این گل ابتدا از سطح فوقانی برگها لکه‌های زرد پیدا می‌شود، سپس در پشت همین لکه‌ها در سطح زیرین برگها پوشش خاکستری مایل به سفید بوجود می‌آید. این قارچ ساقه گلها را نیز مورد حمله قرار می‌دهد. ساقه‌های مبتلا اغلب به شدت کج شده و رشد گل ها با اشکال روبرو می‌شود. لکه‌های زرد روی برگها سرانجام قهوه‌ای رنگ می‌شوند.
برای مبارزه، بوته‌ها را درچند نوبت با قارچ‌کش سم‌پاشی می‌کنند. اگر تعداد بوته‌های آلوده کم است آنها را از خاک خارج نموده و می‌سوزانند.

گل شب بو از انواع گیاهان زیبا با عطری خوش و قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است و دمای اتاق باید خنک باشد. بهترین زمان برای کاشت این گیاه اوایل بهار یا اواخر زمستان است.
روش کاشت آن ابتدا دانه ها را در عمق چهار سانتی متری خاک بکارید؛ و حداقل فاصله بین دانه ها بهتر است ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر باشد.
گلدان ها را در هفته حداقل سه تا چهار بار آبیاری کنید. برای زهکشی بهتر می توان، دو یا سه سوراخ در کف گلدان ها ایجاد کرده و از یک زیر گلدانی بزرگ استفاده کرد. مناسب ترین PHخاک، برای رشد بهتر گیاه، شش تا هفت و نیم است. توصیه می شود خاک گلدان را هر سال یکبار با بارورکننده های گیاهی مخلوط کنید.

شهر درچه اصفهان با تولید سالانه ۱۰میلیون گلدان گل شب بو مقام اول کاشت و تولید و صادرات گل شب بو در کشور را دارد.

سال گذشته اولین جشنواره گل شب بو در منطقه درچه برگزار شد و بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان مساحتی در حدود ۲۴ هزار متر  به بهره برداری رسید و احداث این پایانه در شهر درچه گلوگاهی قوی برای تقویت بخش تولید گل‌های تزئینی استان اصفهان محسوب می‌شود و مکان مناسبی برای تبادل اطلاعات ،تجربه، استانداردسازی محصولات داخلی ، بازاریابی برای بازارهای داخلی و خارجی و کاهش ضایعات تولید است.
املاک و اراضی شهر درچه با وجود خاک مناسب منطقه و همچنین وجود گلخانه های متعدد و صنعت کشاورزی باعث شد که پایانه گل و گیاه مجهز به سالن های گل شاخ بریده و گل های آپارتمانی و گلدانی در شهر درچه ایجاد شود.

با عرضه تولیدات گلخانه ای و جذب گردشگران و مسافران به شهر درچه و رغبت سرمایه گذاران بخش خصوصی در این زمینه و ایجاد اشتغال برای جوانان علاقمند به صنعت کشاورزی که برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی است تحقق یافت و اجرایی شد.

بازار گل و گیاه به صورت دائمی و دارای ۱۸غرفه گل شاخه بریده و ۳۰غرفه گل های آپارتمانی و گلدانی است و گل فروشی های سطح استان خرید گل های روزانه خود را از این بازار انجام می دهند و مردم نیز می توانند جهت خرید گل های آپارتمانی و گلدانی به این نمایشگاه مراجعه و گیاه مورد نظر خود را تهیه می کنند.

انتهای پیام/

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی