کد خبر : 3285

تاریخ انتشار : ۱۰:۵۷ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۲۲ چاپ این مطلب

انتشار گزارش احمد شهید در باره حقوق بشر در ایران

گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بشر ایران گزارش ماه مارس ۲۰۱۴ درباره کشورمان را منتشر کرد.

ahmad shahid

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه به نقل از خبرگزاری فارس، احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران گزارش ماه مارس سال ۲۰۱۴ خود درباره حقوق بشر ایران را منتشر کرد.

احمد شهید در این گزارش ضمن استقبال از برخی اقدامات دولت جدید ایران برای پیشبرد حقوق بشر، اعم از پیشنهاد تدوین منشور حقوق شهروندی، مدعی شده این اقدامات هنوز به طور کامل پاسخگوی نگرانی‌های مجمع عمومی سازمان ملل، شورای حقوق بشر، مدافعان حقوق بشر و سازمان‌های بین‌المللی نیستند.

گزارشکر ویژه سازمان ملل در بخش‌های ابتدایی این گزارش مدعی شده منشور حقوق بشر پیشنهاد شده توسط دولت روحانی قادر به حذف قوانین و سیاست‌هایی که به تبعیض علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی، از جمله بهایی‌ها منجر می‌شوند، نخواهد بود.

علاوه بر این، احمد شهید از دولت ایران به خاطر عدم توجه به مسائل مربوط به حقوق زنان، سنگسار، قطع عضو، اعدام با طناب و اعدام نوجوانان در منشور حقوق شهروندی انتقاد کرده است.

ایران گزارش‌های پیشین احمد شهید درباره حقوق بشر را «مغرضانه» خوانده و اعلام کرده این گزارش‌ها در راستای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شوند.

از جمله ایرادهایی که مقامات ایران به گزارش‌های احمد شهید وارد می‌آورند استناد به اظهارات چهره‌های ضد انقلاب و مخالفان جمهوری اسلامی که قصد براندازی نظام ایران را دارند، است.

در بخش روش‌شناسی گزارش جدید گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بشر ایران نوشته شده این گزارش بر اساس مصاحبه با ۷۲ نفر از ایرانیان مستقر در کشورهای هلند، آلمان و فرانسه تنظیم شده است.

طبق نوشته آقای احمد شهید، برخی از این افراد خود را «مدافعان حقوق بشر» و برخی دیگر خود را «زندانیان سیاسی» و یا «خویشاوندان زندانیان سیاسی» معرفی کرده‌اند.

در گزارش جدید نسبت به بازداشت فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، اقلیت‌های مذهبی، بهائیان، مسیحی‌ها،دراویش و سنی‌ها و اقلیت‌های قومی ابراز نگرانی شده است. ادعا شده تنها عامل قومیت یا مذهب عامل زندانی شدن آنها بوده است.

احمد شهید در بخش‌های پایانی این گزارش ضمن اشاره به اثرات تحریم‌های غرب بر اقشار ضعیف جامعه از توافق ژنو که زمینه تسهیل مبادلات تجاری انسانی با ایران را فراهم می‌آورد، استقبال کرده است.

 

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی