کد خبر : 32442

تاریخ انتشار : ۸:۴۹ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۵ چاپ این مطلب

۵ دی ماه ۱۳۱۳

زادروز استاد فلسفه ایران غلامحسین ابراهیمی دینانی

استاد، حکیم، پروفسور و اندیشمند بنام و چهره ماندگار ایران زمین، غلامحسین ابراهیمی دینانی فیلسوف ایرانی است که در تاریخ ۵ دی ۱۳۱۳ برابر ۲۶ دسامبر ۱۹۳۴ در درچه اصفهان چشم به جهان گشود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز؛ ۵ دی ماه ۱۳۱۳ برابر ۲۶ دسامبر ۱۹۳۴ مصادف با زاد روز استاد فلسفه غلامحسین ابراهیمی دینانی فیلسوف ایرانی است.

استاد دینانی در روستای دینان، از توابع درچه اصفهان به دنیا آمد و  عمده شهرت وی به علت پژوهش در حکمت اشراق و سهروردی و احیای آن در سال‌های اخیر است.

Tajalli e Tazeh

وی با بررسی تمامی آثار و نوشته‌های شیخ شهاب‌الدین سهروردی تا کنون چندین کتاب مهم در رابطه با فلسفه و افکار این فیلسوف ایرانی نگاشته‌است. هم اکنون استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و در دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی به تدریس فلسفه اشتغال دارد. ابراهیمی دینانی همچنین عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران است. او در سال ۱۳۸۴ با کتاب دفتر عقل و آیت عشق، ۱۳۸۵ با کتاب درخشش ابن رشد در حکمت مشاء و ۱۳۸۹ با کتاب فلسفه و ساحت سخن برنده جایزه کتاب سال شد.

dr-ebrahimi-dinani

دینانی در مدرسه حجتیه قم به تحصیلات حوزوی پرداخته و در آن مدت مقام معظم رهبری از افراد هم بحث و هم حجره‌ای اش بوده‌است. وی همچنین از شاگردان رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره)  و علامه طباطبایی بوده و شاهد مباحث فلسفی هانری کربن و علامه طباطبایی بوده‌است.

انتهای پیام/

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی