کد خبر : 31468

تاریخ انتشار : ۹:۰۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۲۰ چاپ این مطلب

وزارت خزانه‌داري مجوز نيم‌بند مبادلات دلاري با ايران را صادر كرد

گشایش دلاری مشروط امریکا ۷ ماه به انتخابات

کمتر از هفت ماه به انتخابات ریاست جمهوری ایران مانده، رویکرد دولت در گره زدن تحولات عمده در اقتصاد ‏به رفع تحریم‌ها و انفعال در حوزه اقتصاد مقاومتی از سوی اتاق فکرهای غربی‏ها هم درک شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز، در این ‏میانه امریکا با ادامه بدعهدی‏ های خود و پیرو رویه لغو قطره‌چکانی و نصف‏ و ‏نیمه تحریم‌ها معاملات دلاری را با ‏ایران به صورتی مشروط آزاد کرده است، همچنین وزارت خزانه‌داری امریکا مجوز پرواز هواپیماهای امریکایی ‏بر فراز ایران را صادر کرد؛ ‏اقدامی که بار دیگر سودای امریکا برای مدیریت آرای مردم در انتخابات آتی را تأیید کرده و با اظهارات اخیر رئیس سیا در این مورد که باید حسن روحانی را در رقابت‌های انتخاباتی تقویت ‏کرد، همخوانی دارد.

اداره کنترل دارایی‏های خارجی وزارت خزانه‏داری امریکا ( ‏OFAC‏) روز جمعه مجوزی دیرهنگام را صادر کرد که بر ‏اساس آن معاملات دلاری با ایران به شرط اینکه دلار حاصل از آن وارد نظام بانکی خود امریکا نشود، ‏بلامانع است. ‏

اوفک اعلام کرد مؤسسه‌های مالی خارجی از جمله مؤسسه‌های مالی وابسته به مراکز مالی امریکایی که در ‏خارج از این کشور به ثبت رسیده‏اند، می‌توانند معاملات دلاری انجام دهند یا حساب‌های دلاری نگهداری کنند ‏که مرتبط با ایران یا اشخاصی است که معمولاً در ایران ساکن هستند، مشروط به اینکه این معاملات یا حساب‌‏های بانکی به طور مستقیم و غیرمستقیم وارد سیستم مالی امریکا یا حساب امریکایی‏ها نشود و همچنین مرتبط با ‏افراد مشخص‌شده در فهرست اتباع خاص تعیین شده (اس دی ان) نباشد. این فهرست شامل افرادی است که ‏دارایی‏هایشان مسدود شده و معامله با آنها برای امریکایی‏ها ممنوع است. ‏

آسوشیتدپرس نوشت که این «شفاف‌سازی» اوفک، تحریم جامع تراکنش‏های خارجی با شرکت‌های ایرانیانی را ‏نیز که ظن آن می‏رود افراد تحت تحریم امریکا آنها را کنترل می‏کنند، برمی‌دارد. ‏ با این حال، امریکا همچنان تحریم‌ها علیه ایران و شماری از شرکت‌‌ها و شخصیت‌های ایرانی را حفظ کرده ‏که خلاف تعهدات واشنگتن در اجرای برجام است.

‏از سوی دیگر دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا روز جمعه مجوز پرواز هواپیماهای ‏ساخت امریکا در ‏ایران را صادر کرد. صدور چنین مجوزی بدان معناست که شرکت‌های لوفتهانزا، ترکیش ‏ایرلاینز یا سایر ‏شرکت‌های هواپیمایی خواهند توانست در آسمان ایران با مجوز دولت امریکا پرواز کنند. امریکا ‏بر اساس توافق ‏‏۱+۵ متعهد شده به شرکت‌های امریکایی اجازه دهد مجوزهای لازم برای فروش هواپیماهای ‏غیرنظامی به ایران ‏را بدهد. ‏ جاناتان اپشتاین یک وکیل بین‌المللی در این باره گفته که به خاطر نقص قانونی، هواپیماهای ساخت امریکا می‌توانند ‏‏‏در سایر کشورهای تحت تحریم امریکا از جمله کره‌شمالی، کوبا، سودان و سوریه پرواز کنند ولی ایران از این ‏‏‏مسئله مستثنی بوده است. او می‌گوید: «از نظر فنی هیچ راه قانونی و حقوقی برای پرواز به ایران وجود نداشت و ‏‏‏با صدور این مجوز، اکنون هواپیماهای امریکایی اجازه خواهند داشت در آسمان ایران نیز به پرواز درآیند.»

سیا در پی تقویت روحانی! ‏

‏ رئیس سیا اخیراً صراحتاً از حسن روحانی ‏به عنوان رئیس‌جمهوری «بسیار میانه‌‌رو» ‏نام برده و از لزوم تقویت او در رقابت‌های انتخاباتی تا اردیبهشت ماه ‏‏۱۳۹۶ سخن گفته بود. جان برنان در اجلاس امنیتی برجام و عواقب آن را کار ‏درستی خوانده بود که هم جلوی پیگیری برنامه تسلیحات هسته‌ای! ایرانی‌ها را گرفته بود و هم روحانی را تقویت ‏کرده بود. به تصریح وی «روحانی بین عناصر فعال در ایران فردی بسیار میانه‌روتر به شمار ‏می‌آید». این مقام امریکایی همان‌جا توضیح داده بود روحانی باید دستاوردهای بیشتری داشته باشد تا حمایت بیشتری جلب کند، به این دلیل که در ‏حکومت ایران بین ‏تندروها و میانه‌روها رقابت وجود دارد.

برنان با تأکید بر اینکه واشنگتن در زمان باقی ‏مانده تا انتخابات، به دقت اوضاع ایران را تحت نظر خواهد داشت، افزوده بود: «زمانی که ما ‏در مورد ایران صحبت ‏می‌کنیم، برخی تصور می‌کنند ایران یک کشور یکدست (از لحاظ گرایشات سیاسی) است، ‏اما اینطور نیست. ‏‏درست مثل ایالات متحده که درون محیط سیاسی‌اش اختلاف نظر وجود دارد، بنابراین در حالی که آنها سال آینده ‏‏انتخابات برگزار می‌کنند، ما به دقت اوضاع را تحت نظر خواهیم داشت تا ببینیم موازنه رقابتی که درون حکومت ‏‏وجود دارد، چطور پیش می‌رود.»

برنان همچنین در ادامه در پاسخ به این سؤال که برجام چه تأثیری بر روابط دوجانبه ‏‏تهران و واشنگتن داشته گفته بود: «در حال حاضر مذاکرات گسترده‌ای میان دولت ایالات‌متحده و دولت ایران در ‏‏مورد برخی از موضوعات حل‌نشده در جریان است، از جمله در مورد اینکه نظام مالی بین‌المللی چطور باید با ‏‏ایرانی که حالا کمتر در محاصره تحریم‌ها قرار دارد، رفتار کند. بنابراین گفت‌وگوها ادامه دارد و طرف ایرانی ‏‏هم ناراحتی‌هایی دارد. با این حال تصور می‌کنم تا الان پایبندی به توافق خوب بوده است. معتقدم اوضاع دارد ‏‏خوب پیش می‌رود. آهسته اما خوب.»‏

برخی کارشناسان معتقدند کاخ سفید در ماه‌های آتی با نزدیک شدن به زمان انتخابات کمی به سرعت عملی کردن برخی از تعهدات برجامی خواهد افزود. با این حال امریکا همچنان به بهانه‌های مختلف از جمله اقدامات کنگره از اجرای همه تعهدات خود طفره خواهد رفت. همچنین انتظار می‌رود بعد از انتخابات دور جدیدی از بهانه‌گیری‌های دولت امریکا که در آن زمان تغییر کرده افزایش یابد و دست‌اندازی در روند بهبود اقتصاد ایران دوباره شدت بگیرد تا دولت ایران همچنان تحت فشار قرار گیرد و به جای چانه‌زنی با امریکا برای گرفتن امتیازات بیشتر به چانه‏زنی با نظام برای قبول کردن شرایط امریکا بپردازد.

۳ توافقنامه‎‏ همزمان با برجام

برت مک گورک نماینده ویژه اوباما روز جمعه در نشست خبری وزارت خارجه اعلام کرد که تعدادی اسناد ‏در روز نهایی شدن توافق هسته‌ای با ایران به امضا رسیده که بر اساس گفته این منبع امریکایی این توافق‌ها ‏شامل برداشته شدن تحریم‌های بانک ایرانی و برداشته شدن اتهام‌های تعدادی از ایرانی‌ها در ازای آزادی ‏زندانی‌های امریکا و پرداخت ۱/۷ میلیارد دلار بدهی امریکا هستند.  به گفته این مقام امریکایی این اسناد نزد دولت اوباما به طور محرمانه نگهداری می‌شود و تنها تعداد کمی از قانونگذاران امریکایی حق مطالعه ‏آن را داشتند.

‏ مک‌گورک گفته است: ما ابعاد مختلف دیپلماسی را در کنار هم به‌طور همزمان دنبال می‌کردیم و ۲۴ ساعت خیلی سختی ‏را داشتیم که در ‌‌‌نهایت به آزادی زندانی‌ها ختم شد. در نتیجه تعدادی از مسائل همزمان در جریان بود. ما ‏می‌خواستیم همه این موارد را همزمان در یک روز انجام دهیم. در نتیجه اسنادی را در روز نهایی شدن توافق به ‏امضا رساندیم. ‏ یکی از مقام‌های ارشد دولت به وال‌استریت ژورنال گفت که زمانبندی همه این توافقات در یک زمان بوده و همه ‏چیز تا حدودی به هم پیوند خورده بود.

منبع: روزنامه جوان


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی