کد خبر : 29301

تاریخ انتشار : ۶:۳۹ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۴/۱۱ چاپ این مطلب

تذکر امام جمعه شهر درچه در مورد برخی روزه خواری ها ی علنی

امام جمعه شهر شاهد نمونه کشور نسبت به روزه خواری علنی بعضی اصناف و کشاورزان در ماه مبارک رمضان تذکر داد و گفت برکت رزق و روزی و محصول خود را با پاگذاشتن بر روی احکام الهی از بین نبرید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی موسوی درچه ای امام جماعت شهر درچه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز گفت: گزارشهای زیادی از افراد قابل اعتماد به ما رسیده که برخی نانواهای شهر درچه وسایل چایی خوردنشان در ماه مبارک رمضان مهیا است و علنی در مقابل مشتری ها روزه خواری می کنند.

در مورد عده ای و نه همه ی کشاورزان گزارش و نامه هایی رسیده است که از چلو کبابی ها ظهر غذا تهیه می کنند و خود کشاورز و کارگرانشان علنی سفره ناهار می اندازند و روزه خواری می کنند و درمورد میدان میوه و تره بار درچه با آنکه چندین بار تذکر داده شده است که این کار جرم است برخی فرمان خدا را زیر پا می گذارند و اعتنایی به هیچکدام از این صحبتها نمی کنند و علنی در ماه مبارک رمضان سفره نهار می اندازند و روزه خواری می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی گفت: این صحبتها را در خطبه های نماز جمعه در حضور دادستان شهرستان حجت الاسلام غلامی مطرح نمودم و شخصا و مراجع مسئول هم پیگیر این کار هستیم.

امام جمعه شهر درچه در ادامه افزود: در قرآن آمده است که ای مومنین بر شما روزه واجب شده و نوشته شده همانگونه که بر پیشینیان شما واجب شده بود.

وی در ادامه گفت: اگر این کار انجام نشود به آیه قرآن ضرر نمی رسد بلکه هر کسی به دستور خدا عمل نکند به همان اندازه از خدا دور می شود. در زمان حضرت علی علیه السلام شخصی علنی روزه خورد و به دستور حضرت بیست و پنج ضربه شلاق به فرد مجرم زدند زیرا علنی روزه خواری کرده است.

 

8585
امام جمعه شهر شاهد نمونه کشور در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری درچه نیوز در مورد اینکه برخی مشاغل سخت که روزه گرفتن برای آنها دشوار است چه تکلیفی دارند، گفت:

از شصت سال پیش که ما می دانیم استاد بنا و کارگرها و کشاورزان که مشاغل سخت داشتند از نماز صبح مشغول کار می شدند و تا ظهر کارشان را تمام می کردند و به نماز ظهر و استراحت می پرداختند و روزه خود را هم کامل می گرفتند.

وی در ادامه افزود: چطور برخی،  پنهان از چشم ماموران شهرداری شبانه برای دیوار کشی دور مزرعه پروژکتور نصب میکنند و با روشن کردن محیط برای کارگرانشان با مشکلات زیاد تا قبل از روشن شدن هوا کار را تمام می کنند اما برای برداشت محصول خود حتما باید در وسط روز باشد و ظهر هم سفره بیندازند و روزه خواری کنند؟

این افراد قصدشان کار نیست وگرنه شبانه کارشان را انجام می دادند و کسانی که اگر کار نکنند در شرایط اضطرار قرار می گیرند و امکان سحری و افطاری برایشان نیست که عده شان کم است و اگرآنها هم مجبور به روزه خواری شوند باید پنهانی و در ملا عام نباشد.روزه خواری علنی کردن کج دهانی به دستور شرع مقدس اسلام است.

وی گفت: مسلما تمام افراد دارای این مشاغل مرتکب روزه خواری نشده اند بلکه عده ای از آنها مرتکب چنین کاری شده اند. مشکل این افراد هم فقط روزه خواری به صورت علنی است. با اینکه این افراد از راه های متعددی می توانند پنهانی روزه خود را بخورند ولیکن علنی روزه خواری می کنند.

امام جمعه درچه در ادامه افزود: مردم شهر درچه در صورت مشاهده مواردی از روزه خواری می توانند این قضیه را به اطلاع نیروی انتظامی و یا سپاه پاسداران شهر درچه برسانند.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی موسوی امام جمعه شهر شاهد نمونه کشور در ادامه مصاحبه با پایگاه خبری درچه نیوز گفت: قوم شعیب ۱۰۰ هزار نفر بودند که ۶۰ هزار نفر آنها انسانهای مومن و ۴۰ هزار نفر افراد جاهل بودند که همه هلاک شدند. سوال اینجاست پس شصت هزار نفر مومن چرا از بین رفتند و گناهشان چه بود؟ جواب این است که چون آنها چهل هزار نفر دیگر را امر به معروف و نهی از منکر نکردند پس همگی به هلاکت رسیدند و در اخر سوره اعراف داستانی هست که عده ای از یهودیان در کنار دریا زندگی میکردند و ماهیگیری در روز شنبه توسط  پیامبر شان ممنوع شده بود و آنها در روز شنبه که ماهیگیری ممنوع بود و ماهی فراوانی وجود داشت با هدایت ماهیها به راههای غیر بازگشت به رود خانه روز یک شنبه آنها را صید می کردند و به پیامبر می گفتند ما روز یک شنبه ماهی گرفتیم و از آن قوم فقط کسانی که به خطاکاران امر به معروف و نهی از منکر می کردند نجات یافتند و بقیه به شکل میمون در آمدند.

حجت الاسلام موسوی در پایان برای همه روزه داران، معرفت و عاقبت بخیری و توفیق در عمل به واجبات الهی را آرزو نمودند.

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی