کد خبر : 27512

تاریخ انتشار : ۷:۱۳ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۲/۲۳ چاپ این مطلب

با این وضعیت در کشور هیچ اقتصادی مقاومتی نخواهد شد!

با تعطیلی کارخانه ها، دانشگاه ها و… آسیب زیادی بر اقتصاد وارد می شود. در ایام شهادتها یا تولدها مراسم اجرا شود ولی کار به جای خود باقی بماند؛ مثلاً برای شهادت امام رضا(ع) نه تنها دانشگاه را تعطیل نکنند، بلکه مسابقه کتابخوانی بگذارند.

به گزارش پایگاه  خبری تحلیلی به نقل از ندای اصفهان: اقتصاد مقاومتی (Resistive economy) به معنی تشخیص حوزه‌های فشار و متعاقباً تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آن تاثیرها می‌باشد و در شرایط آرمانی، هدف، تبدیل چنین فشارهایی به فرصت است. برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی باید وابستگی‌های خارجی کاهش یابد و بر تولید داخلی کشور و تلاش برای خوداتکایی تأکید گردد.

سؤالی که سالهاست ذهن مردم ایران را به خود مشغول کرده است اینکه: چرا در ایران به یک استقلال اقتصادی نمی رسیم یا اینکه چرا ایران به کالا و تولیدات کشورهای اروپایی وابسته است؟

آیت الله خامنه ای حفظه الله، سال ۱۳۹۵ شمسی را سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامیدند. اینها همه بهانه ای شد که به سراغ آقای دکتر فرشاد فروزش از اساتید تاریخ دانشگاه برویم و راجع به این موضوع گفتگو کنیم. او در ابتدای بحث مطلب جالبی را مطرح می کند که کنجکاوی ما دو چندان می شود چراکه در آغاز سخن خود می گوید: «اقتصاد مقاومتی هیچ گاه عملی نخواهد شد»!

***

ندای اصفهان: مسئله کار و نیروی کار در اروپا چگونه آغاز شد؟

دکتر فروزش: در قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی فرقه ای از دل پروتستان ها بیرون آمد به اسم «کالون»؛ آنها مذهبی را ایجاد کردند که پیروان خود را برای مال اندوزی و کار تشویق می کرد. این فرقه اعتقادی به این مسئله نداشت که گناهان با دادن پول به کشیش از بین می رود بلکه تز مذهبی این فرقه به این صورت بود که: جامعه آفریدگار خداوند است و ما مخلوق خدا، انسانها برای اینکه جلال و عظمت پروردگار را در جامعه پیاده کنند باید کار کنند که شکوه پروردگار در زمین جاری شود. پس اولین وظیفه هر انسان بر زمین کار است. بنابراین تنبلی و بیکاری از گناهان کبیره محسوب می شود، زیرا این گناهان به معنای تمرد از مشارکت در حکومت الهی است و هر فرد باید سهم خود را در حکومت پروردگار با عمل جدی و طبق وظایف ادا نماید و کار باید مستمر باشد.

البته آنها می گفتند صرف کار خوب نیست، بلکه کار باید مفید باشد و نتیجه ای در بر داشته باشد درثانی فرد باید به کار خود ایمان داشته باشد یعنی نباید مال اندوخته شده در جهت عیاشی به کار برده شود بلکه باید پول پس انداز شده در جهت تولید به کار برده شود؛ مثلاً اگر کارگاهی وجود دارد آن را به کارخانه ارتقاء داد و…

علاوه بر آن این فرقه تأکید بسیاری بر علم و دانش هم دارد و علاوه بر سرمایه، علم و دانش را در جهت پیشرفت جامعه به کار گرفتند.

ندای اصفهان: آیا دوری از مذهب باعث پیشرفت اروپائیان شد؟!

– خیر؛

آنها صرف مذهب را کنار نزدند بلکه آنها برداشت خود نسبت به مذهب را تغییر دادند. مثلاً دین اسلام همان اسلام است اما در دین اسلام ممکن است داعش شوی یا ممکن است آیت ا… بهجت شوی. این بستگی به نوع نگاه و تفکرت نسبت به دین دارد.

به جرأت می توان گفت که اگر روحیه مذهبی پشت غربی ها نبود به این تکنولوژی و پیشرفت دسترسی پیدا نمی کردند. شخصی به نام «مک کلمنز» در سال ۱۹۵۰ م تحقیقی انجام داد با هدف بررسی «شاخصه های میزان صنعتی شدن و فعالیت اقتصادی یک کشور با در نظر گرفتن اختلاف منابع زیرزمینی بین کشورها»؛ این بررسی نشان داد کشورهایی که کاتولیک ها در آنها فعالیت داشتند در سطح پایین تر از شاخص های فعالیت بودند اما در ایالات متحده امریکا مؤسسات آموزش عالی که تحت نظر پروتستانها بود، دانشمندان شاخص آنها بیشتر از دانشگاه های تحت نظر کاتولیک ها بود و حتی کاتولیک ها در برهه هایی از زمان آموزه های آموزشی و قوانین خود را به پروتستانها نزدیک کردند. توجه شود که پروتستان ها دین را کنار نگذاشتند بلکه نگاه خود را به مسیحیت سابق عوض کردند.

ندای اصفهان: دین اسلام در مورد کار و علم چه نظری دارد؟

– فروزش: روزی پیامبر (ص) برای نماز با صحابه به مسجد می رفتند. شخصی در کنار کوچه نشسته بود و سلام کرد؛ پیامبر جواب دادند سلام علیکم و به راه خود ادامه دادند. برای صحابه جواب سلام پیامبر تعجب انگیز بود چون هر کس به پیامبر سلام می کرد، ایشان با گشاده رویی می فرمودند سلام علیکم و رحمه اله و برکاته، پس چرا این بار با اخم جواب دادند؟

در راه برگشتن از نماز آن شخص هنوز آنجا نشسته بود. دوباره سلام کرد؛ این بار پیامبر (ص) جواب را با گشاده رویی دادند. صحابه تعجب کردند و علت را پرسیدند. پیامبر پاسخ داد: وقتی من می رفتم این فرد بیکار نشسته بود ولی در برگشت با این ترکه روی زمین اشکالی را می کشید و بیکار نبود؛ یعنی در واقع پیامبر به کار بسیار اهمیت می دادند. حتی در مورد علم و سواد در جنگ بدر فرمودند هر کافری که بتواند به ۵ مسلمان سواد یاد بدهد آزاد می شود یعنی پیامبر علاوه بر کار، به علم و دانش اهمیت می دادند. یا حضرت علی(ع) فرمودند بهترین تفریح «کار» است.

ندای اصفهان: در ایران چه اقداماتی توسط مسئولین و مردم برای پیشرفت اقتصاد انجام شده است؟

– فروزش: رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا… خامنه ای فرمودند: «اقتصاد مقاومتی» یعنی اینکه مسلمانان طوری روی پای خود بایستند که دستشان جلوی دیگران یا دنیای غربی دراز نباشد. فرموده رهبر معظم انقلاب با عمل اجرا می شود پس برای اجرا یا رسیدن به اقتصاد مقاومتی:

۱- با این میزان تعطیلات در کشور هیچ اقتصادی مقاومتی نخواهد شد. ما در ایران بالاترین تعطیلات را در بین کشورهای جهان داریم. با تعطیلی کارخانه ها، دانشگاه ها و… آسیب زیادی بر اقتصاد وارد می شود. در ایام شهادتها یا تولدها مراسم اجرا شود ولی کار به جای خود باقی بماند. تعطیلی باعث عقب ماندن تولیدات کشور است و باید از تعطیلات کم شود و وقت صرف تولیدات شود.

مثلاً برای شهادت امام رضا (ع) نه تنها دانشگاه را تعطیل نکنند، بلکه مسابقه کتابخوانی بگذارند. اگر ایرانی ها بخواهند پیشرفت کنند و سرمایه هایشان را به خارجی ها ندهند (یا فقط پس انداز نکنند) باید آن را در راه تولید به کار ببرند؛ مثلاً در صنعت خودروسازی و هواپیمایی پول خود را به جای وارد کردن قطعات، صرف ساخت و تولیدات کنیم.

۲- پایین آمدن مصرف سوخت؛ مثلاً ژاپنی ها در فصل سرما به جای مصرف سوخت در خانه لباس بیشتری را می پوشند. آنها سوخت را آزاد نمی کنند بلکه از پوشش زیاد استفاده می کنند ولی ما ایرانیان سوخت را آزاد و لباس نازک به تن می کنیم.

باید فرهنگ بهینه استفاده کردن سوخت را تعلیم داد. مثلاً می توان به جای موتور و ماشین فرهنگ استفاده از دوچرخه را برای عموم تعلیم دهند.

۳-مطالعه و کتابخوانی بیشتر بدون اجبار، برای ارتقاء علم.

ندای اصفهان- سخن آخر؟

– فروزش: اگر ما به عنوان یک مسلمان و ایرانی که می خواهد نام مقدس حضرت زهرا (س) بر کهکشان بدرخشد و بیان رهبر انقلاب یعنی «اقتصاد مقاومتی» را به اجرا در آوریم، باید علاوه بر تلاش بی وقفه، به اقتصاد و بازار کشورهای دیگر توجه کنیم. ان شاء الله روزی برسد که به جای ورود کالاهای غربی به کشورمان، شاهد صادرات تولیداتمان اعم از خودرو، هواپیما و… به کشورهای غربی باشیم.

– ان شاء ا… و باتشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

پروین صالحیان- کارشناسی ارشد تاریخ

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی