کد خبر : 2646

تاریخ انتشار : ۱۱:۳۷ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۵/۲۱ چاپ این مطلب

گفتگوی اختصاصی پایگاه درچه با مدیریت حوزه علمیه آیت اله درچه ای

وظیفه اصلی حوزه علمیه آماده سازی یک بستر فرهنگی برای جامعه است

حجت الاسلام مهدی اسحاقیان: در صدد برپا کردن کرسی های آزاد اندیشی، به منظور ارتقاء سطح فرهنگ شهر هستیم.

یکی از فقیهان برجسته در قرن اخیر، مرحوم آیت الله العظمی سید محمدباقر درچه ای است که پس از سالها تحصیل در اصفهان و نجف، در زمره برجسته ترین اساتید فقه، در شهر اصفهان به تدریس مشغول گردید و به رغم محدودیت این شهر، چندان شهرت علمی یافت که در سالهای پایانی عمر به رتبت مرجع تقلیدی هم دست یافت.
به اجمال باید گفت: مرحوم درچه ای به سال ۱۲۶۲ ق (یا ۱۲۶۳ یا ۱۲۶۴) در درچه اصفهان به دنیا آمد. مدتها در نجف تحصیل کرده در سال ۱۳۰۳ ق به اصفهان بازگشت و پس از سالها تدریس و تعلیم و تربیت به سال ۱۳۴۲ ق در آستانه سخت گیری های دولت رضاخانی در همین شهر درگذشت و یا چنان که گفته شده است به شهادت رسید.
مرحوم درچه ای را به شاگردان فراوانش که برخی از آنان از زبده ترین عالمان قرن اخیر ایران هستند، می شناسند. شایسته ترین آنها مرحوم آیت الله العظمی بروجردی است از جمله شاگردان بنام این استاد علامه بوده است.
از دیگر شاگردان او می توان به مرحوم آیت الله العظمی حاج سید ابوالحسن اصفهانی، حاج آقا رحیم ارباب، آقا جمال گلپایگانی، محمد جواد صافی گلپایگانی، آقا نجفی قوچانی، میرزا علی شیرازی، آقا شیخ محمد باقر زند کرمانی، مرتضی اردکانی، شهید اشرفی اصفهانی، سید محمدرضا خراسانی و جلال الدین همایی اشاره کرد.

IMG_179

پایگاه خبری تحلیلی درچه، مصاحبه ای با حجت الاسلام مهدی اسحاقیان مدیریت حوزه علمیه آیت اله درچه ای و مسئول بسیج طلاب درچه ترتیب داده است که متن آن در ادامه خواهد آمد.

پایگاه درچه: حوزه علمیه در شهر درچه از چه زمانی تأسیس شد؟
حوزه علمیه درچه از سال ۱۳۷۷ رسماٌ تحت مدیریت مرکز مدیریت حوزه های علمیه اصفهان در آمد، هر چند این حوزه از قبل از انقلاب هم فعالیت داشته است. ولی ساختمان جدید در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد.

پایگاه درچه: حوزه علمیه درچه تا چه مقطعی به تربیت طلاب می پردازد؟
طلاب تا سطح ۱ یعنی ۶ سال اول حوزه را در این مدرسه گذرانده و بعد از آن به حوزه های علمیه اصفهان فرستاده می شوند.

پایگاه درچه: شرایط پذیرش حوزه های علمیه چیست؟
از کلیه کسانی که مستعد در دروس حوزه هستند، از تمام مقاطع دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد ثبت نام به عمل می آید. ثبت نام طلاب حوزه علمیه از اردیبهشت ماه و ثبت نام طرح بلاغ از اول فروردین ماه آغاز می شود.

IMG_0019

پایگاه درچه: لطفاٌ در مورد طرح بلاغ ونحوه پذیرش آن توضیح دهید؟
بلاغ عنوان مؤسسه ای است که از ۳ سال پیش درخیابان طیب اصفهان شروع به کارکرد. مؤسسه بلاغ ازکسانیکه به هر دلیل امکان تحصیل درحوزه های علمیه ندارندثبت نام نموده واین افراد در مدت ۵ سال( ۳ سال آموزش مقدماتی و ۲ سال آموزش تکمیلی) به فراگیری دروس حوزه می پردازند و در پایان به آنها گواهینامه معتبراعطا می شود. پس ازطی این دوره درصورتی که شرط سنی تحصیل در حوزه را داشته باشند میتوانند رسما ًبه عنوان یک طلبه وارد حوزه شوند.

پایگاه درچه: چند طلبه و از چه مناطقی در حوزه درچه تحصیل می کنند؟
حوزه علمیه درچه از شهر های درچه، خمینی شهر، فلاورجان، اصفهان، یزد، فریدونشهر، اهواز، خرمشهر، شوشتر، شهرکرد، شاهرود و جیرفت طلبه پذیرش کرده و حدود ۷۰ نفر طلبه رسمی و حدود ۴۰ نفر دانشجوی طرح بلاغ دارد. هم چنین حوزه درچه اقدام به برگزاری کلاس های مکالمه زبان عربی کرده که عموم اقشار جامعه از جمله دانشجویان می توانند در این کلاس ها شرکت کنند و در حال حاضر حدود ۳۰ نفر در کلاس های مکالمه عربی تعلیم می یابند.

پایگاه درچه: وضعیت معیشت طلاب چگونه است؟
اکثر آنها تنها از طریق شهریه ای که از دفتر مراجع عظام پرداخت می شود امرار معاش می کنند و ممکن است کمکی از طرف مدرسه یا خانواده هایشان دریافت کنند.

پایگاه درچه: با توجه به سؤال قبل آیا طلاب از وضعیت مادی زندگی خود راضی هستند؟
اکثر طلاب از وضعیت مادی خود به واسطه برکت الهی راضی هستند و در وضعیت خوبی به سر می برند علیرغم اینکه این مسأله برای بسیاری از افراد غیر قابل باور است.

پایگاه درچه: سطح علمی طلاب درچه را چگونه برآورد می کنید؟
قبلاً حوزه درچه دچار ضعف بود ولی الحمدلله در دو سال اخیر می توان مدعی شد که حوزه درچه هیچ ضعف و کمبودی نسبت به حوزه های شهر اصفهان ندارد و حدود یک پنجم طلاب درچه از نظر سطح علمی در سطح بسیار قوی هستند.

پایگاه درچه: چند درصد اساتید حوزه علمیه درچه، بومی هستند؟
حدود ۴۰ درصد اساتید بومی بوده و بسیاری از اساتید شهر درچه در حوزه های علمیه اصفهان مشغول تدریس در سطوح بالاتر هستند.

IMG_0011

پایگاه درچه: نظر شما راجع به فعالیت و حضور مردم درچه در دهه فجر و راهپیمایی ۲۲ بهمن چیست؟
الحمدلله به فضل الهی، علیرغم وجود فشارهای اقتصادی و تحریم ها و بر خلاف نظر بعضی که تصور می کنند مردم از انقلاب دور شده اند، مردم درچه در راهپیمایی امسال نشان دادند که همچون گذشته پشتوانه رهبر و انقلاب خواهند بود.

پایگاه درچه: چه اندازه خود را در برابر سطح فرهنگ عمومی شهر مسئول می دانید؟
وظیفه اصلی حوزه نسبت به جامعه، آماده سازی یک بستر مناسب فرهنگی برای جامعه است که طلاب در این زمینه نقش اصلی ایفا می کنند.

پایگاه درچه: حوزه علمیه چه راه حلی برای حل معظلات فرهنگی شهر دارد؟
امیدواریم که با گسترش فعالیت های این حوزه و جذب و تربیت طلاب بیشتر ، بتوانیم در جامعه، مساجد، پایگاه های بسیج و … فعالیت مثبت فرهنگی داشته باشیم. همین که تعلیم یافتگان حوزه در جامعه حضور داشته باشند، خود نوعی تبلیغ فرهنگ دینی است. یکی از برنامه هایی که طلاب این حوزه در صدد اجرای آن هستند، راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی است که به محض اتمام برنامه ریزی ها به اطلاع عموم همشهریان عزیز خواهد رسید.

IMG_0015

پایگاه درچه: و سخن آخر
در آخر از مردم درچه خواهشمندیم که رابطه خود را با حوزه علمیه قوی تر کنند تا هماهنگ با مردم در جهت تحقق آرمان های انقلاب اسلامی پیش برویم.

دیدگاه ها
  1. مخفی گفت:

    سلام.به نظر من اگر مصاحبه هایتان با دیگرمسولین شهر باشد بهتر است.اگر میش ود بیشتر بر روی مسولین ادارات و کم کاریهایشان بحث کنید


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی