کد خبر : 2601

تاریخ انتشار : ۵:۵۰ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۱ چاپ این مطلب

۲۶ بهمن سالروز فتوای امام (ره) مبنی بر ارتداد سلمان رشدی

با وجود گذشت ۲۵ سال از صدور فتوای تاریخی حضرت امام خمینی (ره) علیه نویسنده کتاب آیات شیطانی، سلمان رشدی مرتد ۶۶ ساله هنوز از کابوس مرگ از سوی فرزندان معنوی حضرت روح‌الله گریزان است.


salman roshdi


پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ضربه سنگینی بر پیکره استکبار وارد کرد و پایه‌های قدرت آن را سست نمود. غرب که علت ناکامی خود را در برخورد با ملت ایران، اسلام و آموزه‌های مترقی آن می‌دانست، سعی در حمله به اسلام به عنوان روح و سرچشمه مقاومت ملل مسلمان خصوصا ملت ایران نمود. یکی از این توطئه‌ها، انتشار کتاب آیات شیطانی توسط سلمان رشدی بود. این کتاب با تمسخر و استهزا به مقدسات اسلامی و توهین به قرآن کریم و حضرت رسول اکرم (صلی‌الله علیه و آله) قصد داشت با وهن پایه‌های دین، زمینه‌های نفوذ انقلاب اسلامی و بازیافت هویت اسلامی را در میان جوامع اسلامی، سد کند. توزیع این کتاب خشم مسلمانان جهان را بر انگیخت.

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی در مهرماه سال ۱۳۶۷، مسلمانان هند و پاکستان با تظاهرات علیه سلمان رشدی که خود هندی الاصل و تبعه انگلیس بود، نفرت خود را از انتشار کتاب آیات شیطانی اعلام کردند. در ۲۵ دی ۱۳۶۷، مسلمانان شهر برادفورد انگلیس، نسخه‌هایی از آیات شیطانی را سوزاندند و در ۲۴ و ۲۵ بهمن همان سال در جریان تظاهرات مردم پاکستان و هند علیه این کتاب، دست کم هفت نفر کشته شدند. حضرت امام خمینی به مثابه رهبری روشن بین، روشنگر و شجاع، فتنه جهان استکبار را با صدور حکم ارتداد و مهدور الدم بودن سلمان رشدی به خود آنان بازگرداندند. با صدور فتوای تاریخی امام موجی توفنده از امت مسلمان در مصاف با کفر پدید آمد. سلمان رشدی از لحظه صدور حکم، مخفی شده و پلیس اسکاتلندیارد، حفاظت وی را با صرف هزینه‌های کلان بر عهده گرفت.

متن فتوای امام خمینی علیه آیات شیطانی:
بسمه تعالی
انا لله و انا الیه راجعون
به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می‌رسانم مؤلف کتاب “آیات شطانی‌” که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام می‌باشند. از مسلمانان غیور می‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعا آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس که در این راه کشته شود، شهید است ان‌شاء‌الله. ضمناَ اگر کسی دسترسی به مؤلف کتاب دارد ولی خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد.
والسلام علیکم و رحمه‌الله وبرکاته
روح‌الله الموسوی الخمینی
۲۶ بهمن ۱۳۶۷

اکنون با وجود گذشت ۲۵ سال از صدور فتوای تاریخی حضرت امام خمینی (ره) علیه نویسنده کتاب آیات شیطانی، سلمان رشدی مرتد ۶۶ ساله هنوز از کابوس مرگ از سوی فرزندان معنوی حضرت روح‌الله گریزان است.
۲۵ سال پیش، دقیقاً در ۲۶ بهمن ماه سال ۱۳۶۷ انتشار حکم ارتداد نویسنده کتاب آیات شیطانی، دنیا را تکان داد.

در پی انتشار حکم امام خمینی علیه نویسنده کتاب آیات شیطانی، از سوی میرحسین موسوی نخست‌وزیر وقت نیز بیانیه‌ای انتشار یافت که در آن، روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۶۷ عزای عمومی اعلام شد. پس از این حکم تاریخی، رسانه‌های غربی برای نجات جان سلمان رشدی اینگونه القا کردند که اگر سلمان رشدی توبه کند، حکم اعدامش لغو می‌شود اما دفتر امام خمینی(ره) بلافاصله این توطئه را اینگونه خنثی کرد:

اطلاعیه دفتر امام خمینی(ره) خطاب به ملت مسلمان ایران و مسلمانان جهان در مورد وجوب قتل سلمان رشدی و تکذیب شایعات

“رسانه‌های گروهی استعماری خارجی به دروغ به مسئولین نظام جمهوری اسلامی نسبت می‌دهند که اگر نویسنده کتاب آیات شیطانی توبه کند حکم اعدام درباره او لغو می‌گردد. امام خمینی-مد ظله-فرمودند:
این موضوع صددرصد تکذیب می گردد. سلمان رشدی اگر توبه کند و زاهد زمان هم گردد، بر هر مسلمان واجب است با جان و مال تمامی هم خود را به کار گیرد تا او را به درک واصل گرداند. حضرت امام اضافه کردند: اگر غیر مسلمانی از مکان او مطلع گردد و قدرت این را داشته باشد تا سریع‌تر از مسلمانان او را اعدام کند، بر مسلمانان واجب است آنچه را که در قبال این عمل می‌خواهد به عنوان جایزه یا مزد عمل به او بپردازند.”
در روز نهم اسفند سال ۶۷ مجلس شورای اسلامی طی جلسه فوق العاده‌ای با اعلام ضرب‌الاجلی یک هفته‌ای برای انگلیس، هرگونه رابطه سیاسی با دولت انگلیس را منوط به عذرخواهی مقامات انگلیسی و تجدید نظر آنان در مواضع غیر اصولی شان نسبت به جهان اسلام و کتاب “آیات شیطانی”، در طول این یک هفته دانست. وزیر خارجه انگلیس ضمن ابراز تاسف از انتشار کتاب آیات شیطانی، خود و دولت متبوع خود را جدا از مسئولیت انتشار این کتاب دانست، لیکن این اظهارات و موضعگیری‌ها به خاطر آنکه فاقد عذرخواهی رسمی و علنی لندن از مسلمانان بود، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در شانزدهم اسفند ماه ۶۷ و در پایان مهلت یک هفته‌ای مجلس شورای اسلامی رسما روابط سیاسی خود را با انگلیس قطع کرد.

وزرای خارجه ۴۶ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی نیز در ۲۵ اسفند ۱۳۶۷ در قطعنامه پایانی خود کتاب سلمان رشدی را یک اثر کفرآمیز اعلام و شدیداً آن را محکوم کردند. این قطعنامه همچنین به تبعیت از حضرت امام، ضمن مرتد خواندن سلمان رشدی، از تمامی کشورهای عضو خواست این اثر را در کشور خود ممنوع نمایند. قطعنامه از بنگاه‌های ناشر خواست هرچه سریع‌تر این اثر را از گردش خارج کنند و هر بنگاه انتشاراتی را که به این درخواست احترام نگذارد، تحریم نمایند.

۱۴ کشور اروپایی پس از آن یکباره سفرای خود را از ایران خارج کردند و پس از گذشت چند ماه، مجبور به بازگشت به ایران شدند و با شرمساری، سفارت‌خانه‌های خود را از نو بازگشایی کردند.

سلمان رشدی از لحظه صدور حکم امام خمینی (ره) مخفی شد و پلیس انگلیس (اسکاتلندیارد) حفاظت از وی را در مکانهائی نامعلوم برعهده گرفت. هزینه‌های محافظت از او در سال بین یک تا ۱۰ میلیون پوند تخمین زده می‌شد؛ در حدی که یکبار شاهزاده چارلز (ولیعهد انگلستان) اعلام کرد: سلمان رشدی سرباری پرخرج برای مالیات دهندگان انگلیسی است. همچنین شرکت هواپیمایی “بریتیش ایرویز”، حضور رشدی را در هواپیماهای خود تا سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷ ش) ممنوع اعلام کرده بود و شرکت هواپیمایی “ایرکانادا” چند سال پیش سفر رشدی را با پروازهای خود غیرممکن اعلام نمود.

سلمان رشدی با وجود خشم جهان اسلام علیه خود، از تجدید چاپ کتاب کفرآمیز خود صرف نظر نکرد و زمانی که انگلستان حاضر به چاپ ارزان قیمت این کتاب (بدون جلد گالینگور و با کاغذ کاهی) نشد، آن را به آمریکا برد و به صورت ارزان قیمت (برای سهولت خرید عمومی‌ آن) به چاپ رساند.

سلمان رشدی در یکی از آخرین کتاب‌های خود، به فلاکت و ذلت پس از انتشار کتاب “آیات شیطانی” اشاره می‌کند. وی در کتاب خود با اشاره به مجروحیت مترجم ایتالیایی کتابش توسط مسلمانان ایتالیایی تا سر حد مرگ و به هلاکت رسیدن مترجم ژاپنی آیات شیطانی بر اثر حمله مسلمانان ژاپنی، از روز اعدام ناشر نروژی کتابش به این شکل یاد می‌کند: “روزی که ناشر نروژی مورد اصابت گلوله قرار گرفت یکی از بدترین روزهای عمر من است.” او در آن ایام تنها طی ۲۰ روز ۱۳ بار محل خواب خود را تغییر داد. چنان فضای جهنمی بر زندگی او حاکم گردید که همسرش از وی جدا شد و در مطبوعات وی را “فردی بزدل” نامیدند. حتی کار به جایی رسید که تنها چند ماه پس از فتوای تاریخی حضرت امام خمینی(ره)، “مصطفی مازح”، جوان لبنانی خود را برای اجرای حکم امام خمینی به انگلیس رساند و در هتل محل نگهداری سلمان رشدی مستقر شد که پیش از انجام عملیات، بمب منفجر شد و مصطفی در راه اجرای حکم تاریخی اعدام سلمان رشدی به شهادت رسید.

در سال‌های اخیر، سلمان رشدی در آمریکا زندگی می‌کند و علاوه بر آن که به ریاست انجمن قلم آمریکا رسید، توسط دولت آمریکا محافظت می‌شود. اختاپوس رسانه‌ای غرب تاکنون بارها اعلام کرده است که حکم اعدام این نویسنده از طرف ایران پس گرفته شده است که هر بار با واکنش سریع رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، این مسئله تکذیب و اعلام شد که حکم یک مرجع قابل نقض نمی‌باشد و حتی پس از فوت او نیز بر همه مسلمانان لازم‌الاجراست.

آخرین بار نیز در پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج بیت‌الله الحرام در سال ۱۳۸۳ بر مهدورالدم بودن سلمان رشدی و لازم‌القتل بودن او تأکید شد. در طول ۲۵ سال گذشته، هم رشدی و هم حامیانش در مقابله با مسلمانان سنگ تمام گذاشتند تا شاید بتوانند این حکم تاریخی را شکسته و یا رخنه‌ای در آن ایجاد کنند ولی چیزی عاید آنها نشد و مسلمانان جهان همچنان مترصد موقعیتی هستند تا به وظیفه انقلابی و شرعی خود عمل کنند. بوق‌های تبلیغاتی، محافل مساله‌دار و کسانی که با دریافت پول و رشوه در این سالها با رشدی همدردی و همراهی می‌کردند، همه و همه از حیثیت خود سرمایه‌گذاری کردند ولی نتوانستند برای رشدی چیزی بیشتر از آنچه در ابتدا داشت، یعنی برگه حکم اعدام، بدست بیاورند، با این تفاوت که همه حامیان رشدی به اندازه خود وی در این زمینه رسوا شده و ثابت کردند که از دست آنها هم کاری ساخته نیست و سلمان رشدی ۶۶ ساله باید تا ابد از کابوس مرگ ازسوی فرزندان معنوی امام خمینی گریزان باشد.

منبع: تابناک


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی