کد خبر : 21250

تاریخ انتشار : ۵:۵۴ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ چاپ این مطلب

زبان فارسی دومین زبان کلاسیک جهان

نظر زبان شناسان اروپا و جهان درباره زبان فارسی

به گزارش درچه نیوز: زبان‌شناسان و ادیبان اروپایی در پایان نشست سه روزه خود در شهر برلین که در نیمه سپتامبر ۱۸۷۲ برگزار شده بود، زبان پارسی را در ردیف زبان‌های یونانی، لاتین و سانسکریت ،یکی از چهار زبان کلاسیک اعلام کردند. در این اجلاس ، زبانهای هند، اروپایی مورد بررسی قرار گرفته بود. این نشست ، زبان پارسی را از این لحاظ کلاسیک بودن، زبان شماره ٢ (پس از زبان یونانی) قرار داد. زبان پارسی از این لحاظ یک قرن از لاتین و ١٢ قرن از زبان انگلیسی جلوتر است.

در همین اجلاس ، زبان اوستایی شاخه بدون متکلم زبان پارسی اعلام و گفته شد که ریشه اوستایی از خراسان شرقی (بخش شمالی افغانستان امروز، تاجیکستان و فرارود) بوده است. در تعریف، زبانی را کلاسیک گویند که نخست باستانی باشد، دوم ادبیات غنی داشته باشد . سوم در آخرین هزاره عمره خود، تغییراتی اندک کرده باشد. بنابراین ، قضاوت برپایه ادبیات زبان و درصد تغییرات آن در هزار سال پیش از زمان به قضاوت نشستن است.

هیچ زبانی در طول زمان مصون از تغییر نبوده است؛ ولی هرچه که این تغییرات کمتر باشد، آن زبان کلاسیک‌تر است و استحکام بیشتری دارد. زبان ایرانیان و پارسی زبان اینک همان است که فردوسی و حافظ به آن شعر گفته‌اند؛ همان واژه‌ها، عبارات و دستور زبان.

در اجلاس برلین، زبانشناسان و ادیبان پذیرفتند که ادبیات فارسی در قرون وسطی در صدر ادبیات سایر ملل قرار داشته است و ایران در آن سده‌ها بیش از هر ملت دیگر شاعر، نویسنده و اندیشمند (حکیم=فیلسوف) به وجود آورده که سخنان و افکارشان تا ابد شنیدنی و پندآموز است.

در نشست ‌های سال‌های ۱۹۲۲ و ۱۹۳۶ مقام زبان فارسی (مقام دوم) در میان زبان‌های باستانی و کلاسیک هند و اروپایی بار دیگر تایید شد


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی