کد خبر : 199

تاریخ انتشار : ۱۲:۲۸ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۶/۲۴ چاپ این مطلب

پادرمیانی گاردین برای پناهی!

آیا جعفر پناهی از رویکردهای معتدل به وجود آمده بهره‌مند می‌شود؟!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، در پی بازگشایی خانه سینما، روزنامه انگلیسی‌زبان «گاردین» در گزارشی تحت عنوان «تولد دوباره خانه سینما در تهران و نشانه‌های تخفیف در مواضع سختگیرانه رژیم نسبت به صنعت فیلمسازی داخل کشور»، به نقل از خبرگزاری‌های داخلی ایران نوشت: مهمترین جامعه صنفی صنعت فیلم ایران، حدود دو سال پس از […]

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، در پی بازگشایی خانه سینما، روزنامه انگلیسی‌زبان «گاردین» در گزارشی تحت عنوان «تولد دوباره خانه سینما در تهران و نشانه‌های تخفیف در مواضع سختگیرانه رژیم نسبت به صنعت فیلمسازی داخل کشور»، به نقل از خبرگزاری‌های داخلی ایران نوشت: مهمترین جامعه صنفی صنعت فیلم ایران، حدود دو سال پس از آن‌که توسط تندروها تعطیل شد، بازگشایی شد.

«گادرین» در ادامه افزود: تعطیلی خانه سینما مورد انتقاد کارگردانان مطرحی چون «اصغر فرهادی» که فیلمش برنده اسکار ۲۰۱۲ بهترین فیلم خارجی زبان شد، قرار گرفت. اکنون بازگشایی خانه سینما نشان دهنده تغییر در رویکردهای دولت جدید به ریاست‌جمهوری «حسن روحانی» نسبت به فیلم و سینما است، دولتی که نسبت به دولت پیشین به مراتب معتدل‌تر دیده می‌شود و به نظر می‌رسد که نسبت به مقولات فرهنگی با صعه صدر بیشتری برخورد نماید.

این روزنامه در ادامه گزارش خود یادآوری کرد: انجمن صنفی سینمای ایران که بیش از ۵ هزار هنرمند وابسته به صنعت فیلم از سراسر ایران در آن عضو هستند، ژانویه سال ۲۰۱۲ به اتهام تغییر غیرقانونی در مفاد اساسنامه، تعطیل شد. «حجت‌الله ایوبی»، معاونت سینمایی وزارت ارشاد ضمن انتقاد از تعطیلی خانه سینما، تصدیق کرد که تصمیم بر بازگشایی خانه سینما نشان دهنده حمایت رئیس جمهور جدید از فیلمسازان داخلی است.

روزنامه گاردین به مصاحبه «ایوبی» با یکی از رسانه‌های داخلی ایران اشاره کرد و به نقل از او نوشت: زمانی‌که یک مقوله فرهنگی _همانند آنچه که در مورد خانه سینما روی داد_ به مسئله‌ای سیاسی تبدیل می‌شود، به این خاطر است که موقعیت پیش آمده به خوبی مدیریت نشده است.

گادرین در پایان گزارش خود متذکر شد: بازگشایی خانه سینما این امید را به وجود می‌آورد که «جعفر پناهی»، فیلمساز مشهور ایرانی، ممکن است بتواند به زودی از رویکردهای معتدل به وجود آمده، بهره‌مند شود. «پناهی»، سازنده فیلم‌های «بادکنک سفید» و «آفساید»، اخیرا به خاطر انتقاد از مقامات ایرانی در فیلم‌هایش، تحت بازداشت خانگی قرار گرفته است. او دسامبر سال ۲۰۱۰ به شش سال زندان و ممنوعیت فیلمسازی برای ۲۰ سال محکوم شد.

انتهای پیام/ فرهنگی / ۱


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی