کد خبر : 17312

تاریخ انتشار : ۴:۱۴ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۱۶ چاپ این مطلب

مصاحبه با مسئول کلینیک مرکز سلامت ایرانیان :

نرخ دندانپزشکی و اصول رعایت دهان و دندان

اگر دنبال یک دندان پزشک خوب می گردید که هم با او راحت باشید، هم از روند درمان خودتان لذت ببرید و هم مدتی را که در دندان پزشکی نشسته اید، احساس آرامش کنید؛ باید با ویژگی های یک کلینیک ایده آل دندان پزشکی و مختصات یک دندان پزشک کاردان آشنا شوید….
این مطلب به شما کمک می کند معیارهایی را در همین راستا فرا بگیرید.

به گزارش درچه نیوز، به دنبال فعالیت  کلینیک دندانپزشکی امین و موفقیت این کلینیک در شهر درچه برآن شدیم تا با موسس کلینیک امین جناب آقای دکتر داوود عابدی گپی کوتاه داشته باشیم.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: لطفاً خودتان را معرفی کنید؟

داوود عابدی متولد ۱۳۵۴ هستم و ۳۹ سال دارم . دوره ابتدایی و اول راهنمایی را در درچه گذراندم و دوره راهنمایی و دبیرستان را در شهر اصفهان طی کردم . پس از آن در دانشگاه علوم پزشکی یزد قبول شدم و در سال ۸۱ که فارغ التحصیل شدم مطب خصوصی در درچه راه اندازی نمودم و در سال ۱۳۹۲ هم فعالیت درمانگاه امین را شروع کردم .

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: آقای دکتر لطفا راجع به خانواده خود توضیح دهید.

پدرم تحصیلات ابتدایی داشته و کارمند ذوب آهن بودند .ایشان در سال ۱۳۶۱ به درچه رفیع شهادت نائل شدند . من فرزند دوم خانواده هستم و مادرم زحمت تربیت چهار فرزند را به عهده داشت. من موفقیت خود رامدیون زحمات بی دریق شبانه روزی مادر بزرگوارم می دانم که در شرایط بسیار دشوار تعلیم و تربیت فرزندان را بدون حضور پدر به بهترین نحو به انجام رساندند و از خداوند برای ایشان سعادت آرزومندم.همچنین از همسر عزیزم که در زمان تحصیلات و شروع کارم با مشکلات بسیار زیادی مرا یاری و امیدوار نمودند، تشکر و قدردانی می نمایم.من در همان سالهای اولیه دانشجویی ازدواج کردم و در هنگام فارغ التحصیلی دو فرزند داشتم و اکنون سه فرزند دارم.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: چه شد که به تحصیل در این رشته علاقه مند شدید و علاقه مندیتان از کجا شروع شد ؟

در گفتگویی که با دندانپزشکم در سالها قبل داشتم گفتم علاقه مند به این رشته هستم و آقای دکتر از سختی های کارش برایم گفت و من شش سال بعد همکار ایشان شدم.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: اجازه دهید به عنوان اولین سؤال تخصصی از شما این باشد که دندانهای شیری و دائمی از چه سنی شروع به رویش در دهان می کند و تا چه سنی باقی می مانند ؟

رویش دندانهای شیری از حدود ۶ ماهگی آغاز شده و تا ۶ سالگی ادامه دارد. از ۶ سالگی تا ۱۲ سالگی ریزش آنها را داریم ولی اینطور نیست که همه بچه ها در همین سن خاص ریزش دندان را داشته باشند .این حد متوسط است. دیر یا زود بودن رویش و یا ریزش دندان دلیل بر این نیست که نگرانی ما را بر انگیزد . رنج متوسط آن است . حفظ دندان شیری کودکان مهم است زیرا که در غذا خوردن صحبت کردن در تشکیل شدن آناتومی صورتشان تأثیر دارد.ما همیشه به خانواده ها میگوییم که اگر دندانها ی شیری حفظ نشود ردیف دندان بچه ها به هم می خورد.

دندانهای شیری فضایی را حفظ می کنند تا زمانی که دندان های دائمی رشد کنند . آخرین دندان شیری در ۱۲ سالگی می افتد که در حد طبیعی اش بین ۱۱ تا ۱۳ سالگی است . اگر این دندانها نباشد و زود ریزش کرده باشد مثلاً قرار است این دندان ۱۲ سالگی بیفتد ۶ سالگی از دست برود ۶ سال دیگر قرار است دندان دائم رشد کندو چون جلوتر هیچ مانعی ندارد دندان دائمی از این فضا استفاده کرده و به سمت جلو می آید و همین امر باعث می شود دندانهای نهفته کج و معوج رویش کنند. کسی که از دندان های شیری اش محافظت نداشته باشد، مطمئناً نمی تواند به دندانهای دائمی اش هم رسیدگی کند .

8888

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: دندانهای جلوی بچه ها که اصولاً می گویند دندان خرگوشی در مورد این اشخاص چه صحبتی دارید ؟

دندانهای خرگوشی که اصولاً بدلیل بیشتر دیده شدن به این اسم خوانده می شوند و مورد خطر قرارمی گیرند. مثلاً در کلاس اول و دوم دبستان هم ممکن است ضربه خورده و آسیب ببیند . سایز دندانهای دائمی ما نسبت به دندان شیری متفاوت است خصوصاً دندانهای جلویی دائمی از دندانهای شیری بزگ ترند و دندانهای خلفی دائمی از دندانهای خلفی شیری کوچکتراند . حالا وقتی دندانهای دائمی بزرگ جلویی رشد کرد تفاوت سایز زیادی نسبت به دندان شیری دیده می شود حدود سه برابر و اشخاص می گویند که وای چقدر بزرگ است . این به این علت است که استخوان بندی بچه هنوز کوچک است . وقتی این شش سال سپری می شود با بزرگ شدن فک و صورت تناسب بین صورت و دندان ایجاد شده نمای خرگوشی نخواهد داشت.

پدر و مادر ها اول مهر کودکشان را می آورند که بچه ها زمین خورد ه اند و به علت سست بودن دندان ها آسیب می بیند و دندانهای لب پر و شکسته می شود و حتی ممکن است دندان کلاً از حفره خارج شود که البته اگر زیر ۲۰ دقیقه به دندانپزشکی مراجعه کنند می توان دندان را به داخل حفره دندانی بازگردانیم .

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: آقای دکتر شما اعتقاد به مسواک زدن دارید یا نخ دندان و کدام را بهتر می دانید .

دندان چهار سطح دارد. سطح بیرونی ، سطح درونی ، سطح بین دندانی و سطح جونده.

سطح بیرونی ، سطح درونی و سطح جونده را می توان با مسواک تمیز کرد ولی سطح بین دندانها را نمی توان با مسواک پاک کرد و فقط با نخ دندان تمیز می شود. پس هر دو لازم است. باید ابتدا مسواک زده شود و سپس نخ دندان کشیده شود.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: راجع به دهان شویه و طریقه استفاده از آن چه نظری دارید؟

دهانشویه بعد از مسواک زدن استفاده می شود که یک دوره درمانی کوتاه دارد. بعضی از دهانشویه ها هم اگر دائماً استفاده شود هیچ ایرادی برای دندانها نداشته و تغییر رنگ ایجاد نمی کند.به هر حال دهانشویه قطعاً تکمیل کننده تمیزی دهان و دندان است .

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: کدام دهانشویه از نظر شما بهتر است ممکن است نام ببرید؟

نمونه های زیادی وجود دارد دهانشویه های گیاهی پرسیکا اگر مداوم استفاده شوند هیچ ایرادی ندارد . دهانشویه کلرهگزین که به عنوان دهان شویه استاندارد و درمانی استفاده می شود و بهتر است که فقط برای یک دوره درمانی استفاده شود .

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: در دنیای پزشکی سلامت زنان از اهمیت خاصی برخوردار است ،آیا در مورد سلامت دهان و دندان هم چنین اعتقادی وجود دارد ؟

قطعاً همینطور است خانم ها بخصوص به دلیل شرایط خاص و در زمان بارداری ممکن است نتوانند مسواک بزنند و یا ترش کردن معده و و حالت تهوع داشته باشند که باعث بالا رفتن پوسیدگی دندانشان می شود. به همین دلیل باید قبل از بارداری پوسیدگی دندانشان را ترمیم کنند.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: آقای دکتر بسیاری از مردم به دلیل انتقال ایدز و هپاتیت از راه دندان پزشکی رغبتی برای مراجعه به دندانپزشکی ندارند و برای کودکانشان حساسترند . چه اطمینانی وجود دارد که دندانپزشکان رعایت نکات بهداشتی را می کنند ؟

بیماریهای واگیردار تقریباً در همه جای جامعه وجود دارد ولی در بعضی موارد حساسیت بیشتر است . نکته اول که همه به آن معترف هستیم این است که وقتی وارد مکانی می شویم شاید استریلیزاسیونش را نتوانیم به صورت واضح متوجه می شویم اما با اولین مشاهده متوجه می شویم که نظافتش به چه صورت است. کنترل کردن بیماری های واگیردار بسیار راحت است چون یکسری وسایل یکبار مصرف اند و یک سری قابل اتوکلاو و استریلیزاسیون هستند . مردم این را بدانند که قطعا دندانپزشک خودش مقدم است برای آسیب خوردن . اگر رعایت نکند قطعاً اول خودش بیمار می شود . ما روزانه وسایل قابل استریل را دوبار اتوکلاو و استریل می کنیم و تجهیزات و مواد می تواند به حالت استریل یک یا دو روز نگهداری شوند.

البته کلیه مراکز درمانی و درمانگاهها تحت نظارت هستند و مرتب از نظر استاندارد ها و استریلیزاسیون ها کامل بررسی می شوند.

شرکت های بیمه ، نظام پزشکی و شبکه بهداشت مرتب بازرسی می کنند شاید مردم نکات تخصصی را ندانند اما بازرسان که خود از متخصصان این امر هستند چیزی از چشمشان دور نمی ماند.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: آقای دکتر اگر شما یک مراجعه کننده به دندانپزشک بودید پزشکتان را چگونه انتخاب می کردید ؟

اگر اطلاعی از دندانپزشکی نداشتم . قطعاً وقتی وارد محیط دندانپزشکی می شدم باید آن محیط به دلم می نشت .اگر نظافت و ظاهر نامناسب و رفتار پرسنل مانند طلبکارها باشد از آن مکان صرف نظر می کنم.زیرا به شخصیت من احترام نمی گذارند.پس سرویس خوبی نیز نمی توانند بدهند.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: امروز ثابت شده است که مصرف شکلات برای قلب و عروق مفید است ولی دندانپزشکان مخالف مصرف شکلات هستند . نظر شما چیست ؟

بهتر است در این مورد چند نکته بیان شود.شیرینی باعث خرابی دندان نمی شود بلکه اسیدی که ناشی از تجزیه گلوکز به وجود می آید باعث خرابی دندان می شود. ما با گلوکز مشکل داریم یعنی ما حتی نان معمولی که می خوریم نشاسته است و نشاسته در بدن تبدیل به گلوکز می شود و گلوکز تجزیه و تبدیل به اسید می شود و این اسید باعث می شود ساختار آلی دندان را بهم بزند و ساختار دندان را ضعیف می کند . اول دندان سفید می شود . بعد زرد می شود و سپس تبدیل به حفره می شود پس ما با اسید مشکل داریم .

در واقع ما با PH محیط دهان سرو کار داریم که به دو روش ایجاد می شود ۱- مواد اسیدی ۲- مواد قندی تجزیه شوند و اسید تولید شده.

اگر پلاک میکروبی را با صحیح مسواک کردن از بین ببریم و با دهانشویه اثر اسیدی دهان را از بین ببریم هیچ وقت خرابی دندان ایجاد نمی شود. میکروب را والدین با قاشق و دهان به دهان کردن غذا از بدن خود به بچه ها انتقال می دهند و ما می توانیم با دهان به دهان نکردن غذا و نبوسیدن دهان فرزندانمان (که البته محال است) مانع این انتقال بشویم . زیرا در دهان بچه میکروبی نیست که باعث پوسیدگی شود . ما باید پلاک میکروبی را حذف کنیم که می توانیم با درست مسواک زدن این مشکل را بر طرف کنیم. فاصله بین دو مسواک زدن نباید بیش از ۴۸ ساعت باشد. اینگونه میتوانیم هر چه خواستیم شیرینی و شکلات بخوریم. زیرا در محیط دهان چیزی تجزیه نمی شود که تبدیل به اسید شود و پوسیدگی ایجاد کند. حالا مصرف یک سری مواد هست به خصوص در خانمها بیشتر رایج است که می گویند شیرین که نیست پس هیچ ضرری ندارد . مثل لواشک و قارا که PH بسیار اسیدی دارد و کاملاً مضر است. کشک خوب است .

چند وقت پیش بیماری داشتم که کنکوری بود به قدری لواشک خورده بود که تمام دندانهایش خراب شده بود و دندانها را کامل از دست داده بود ما به زور توانستیم تعدادی از دندانها به طور محدود برایش نگه داریم . مرتب با مسکن خودش را آرام کرده است و به پزشک هم مراجعه نکرده بود .

IMG_5313

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: در مورد کودکان ۱ یا ۲ سال که برای مسواک کردن خمیر دندان را قورت می دهند و نمی توانند از دهانشان بیرون بریزند نظرتان چیست ؟ آیا برایشان مشکل پیش می آید ؟

۹۰ درصد حذف پلاک را مسواک انجام می دهد اما کمتر از ۱۰ درصد را خمیر دندان برطرف می کند . خمیر دندان به لحاظ فلوراید که در درونش استفاده شده اگر خورده شود ایراد دارد ولی فلورایدی که در تیوب کامل خمیر دندان بچه گانه است را اگر کودک بخورد اشکالی ندارد .

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز : قیمت خدمات دندانپزشکی در کشور ما نسبت به درآمد مردم جامعه چگونه است ؟

خدمات دندانپزشکی در ایران واقعاً گران نیست . من یک قیاس انجام می دهم. شما شب که می خواهید به منزل بروید یک جعبه شیرینی می خرید و یا یک پیراهن و یا یک شلوار می خواهید بخرید جعبه شیرینی که یک ساعت بعد تمام است . اگر برای لباس بخواهید هزینه کنید چقدر می شود؟ چقدر به شما کار می دهد؟ چه انتظاری از آن دارید؟ یک دندان که پر می کنید چقدر هزینه دارد؟ چقدر از آن انتظار دارید و تا کی برای شما کار میکند؟قیمتهای دندانپزشکی در مقام قیاس با قیمت های دیگر زیاد نیست.ما متاسفانه در این زمینه فقر فرهنگی داریم.مردم پزشک خوب انتخاب کنند ،درمان مناسب انجام دهند و از هزینه ها هم نترسند.

با یک قیاس سر انگشتی می بینید که ضرر نکرده اید . دندان اگر در مراحل اول پر شود کمترین هزینه و بیشترین دوام را داردولی در آخرین مرحله بیشترین خرج و کمترین عمر را دارد.در مورد تعرفه ها هم سعی کرده ایم با حفظ کیفیت کمترین هزینه ها دریافت شود.تا انشا الله مورد قبول مردم قرار گیرد.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز : در مورد مرکز پزشکی امین بفرمائید ؟

اینجا از حدود ۳ تا ۴ سال پیش با نام ساختمان مرکز سلامت ایرانیان با همکاری دوستان دیگرمان شروع به کار کردیم . من یکی از طبقات را خریداری و تجهیز کردم. و با یاری خدا و همکاری همکاران تا ۱یا ۲ سال دیگر رادیولوژی ، سونوگرافی ،آزمایشگاه و مطب های تخصصی در طبقات بالا راه اندازی می شود .

خود درمانگاه امین روزی که تاسیس شدوقتی همکاران و بازرسین شبکه بهداشت معاونت درمان که قرار بود مجوز صادر کنند آمدندو دیدند دو جمله گفتند .

یکی اینکه روبروی ساختمان منظره زیبایی دارد که هیچ کجای اصفهان چنین منظره ای نیست . دوم اینکه این تجهیزات برای درچه زیاد است که البته من با این صحبتشان موافق نبودم .چرا که در مدتی که خودم مشغول به کار بودم و با تبادل نظر با همکاران به دو خصلت مردم درچه رسیده ام.

اولا با وجود درآمد کمتری که نسبت به اطراف دارند برای سلامتشان بیشتر هزینه می کنند و بخصوص برای بچه هایشان و این قابل تقدیر است.

دوما مردمان سپاسگذاری هستند . یعنی وقتی برایشان کاری انجام می دهیم روحیه تشکر آمیز را به ما انتقال می دهند و این خیلی خوب است .

همکاران من که برای کار اینجا می آیند این خصلت مردم درچه را در همان اولین جلسات مطرح کرده و بیان می کنند که این روحیه قابل تقدیر بوده و نیرو و روحیه پرسنل درمانی را مضاعف می کند.

IMG_5298

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز : چند نفر پزشک در اینجا مشغول به کار هستند ؟

فعلاً در این درمانگاه دوازده پزشک و در شیفت های مختلف و حدود ده نفر پرسنل حضور دارند.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز : چه خدماتی در این مرکز ارائه می شود ؟

ما تمام خدمات دندانپزشکی را در درمانگاهمان ارائه می دهیم از جراحی های سنگین گرفته تا ارتودنسی و ایمپلنت. من در دانشگاه آزاد خوراسگان اصفهان دوره ایمپلنت را گذرانده ام و ارتودنسی را هم در جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران پشت سر گذاشته ام.در بین همکاران هم متخصص پروتز و ارتودنسی داریم . خیلی به ندرت می شود که یک بیمار کارش اینجا انجام نشود.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز : دیدگاه و چشم انداز شما در مورد این مجتمع چگونه است ؟

من دوست داشتم مجتمعی باشد بسیار بزرگ تر از آنچه که الان هست وبه صورت شبانه روزی خدمات ارائه دهد.

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز : با چه سازمان های بیمه گری طرف قرارداد هستند ؟

تأمین اجتماعی ، خدمات درمانی ، نیروهای مسلح و بیمه ایران .

پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز : در پایان اگر سؤال و یا صحبت خاصی دارید بفرمائید؟

انشالله که مردم هیچ گاه بیمار نشوند که بخواهند به پزشک مراجعه کنند و در هر بیماری تلاش از پزشک است اما شفا قطعا از خداوند است.

هر کسی معتقد باشد رزق و روزی اش در دست خداست آرزوی قلبیش این است که مردم در صحت و سلامت بسر ببرند . البته خداوند شفا را در دست طبیب گذاشت و اولین کسی هم که از شفای بیمار سود می برد خود طبیب است که کارش را درست انجام داده و کسالت بیمار رفع شده و پزشک هم روزی خود،سلامتی بیمارش و رضای خداوند را به دست آورده است.

امبدوارم روزی فرا برسد که ما با توجه به دستورات اسلام مبنی بر رعایت اصول بهداشتی بسیاری از بیماریها را نداشته باشیم. هم اکنون در برخی کشورها چیزی به نام عصب کشی یا پر کردن دندان آموزش نمی دهند چرا که اصلا دندان پوسیده وجود ندارد.

انشا الله با همکاری پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز سعی بر این خواهیم داشت تا حد توان اطلاعات بهداشتی درمانی را در اختیار شما خوانندگان قرار خواهیم داد و امیدواریم مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

با تشکر از جناب آقای دکتر داوود عابدی

دیدگاه ها
 1. کریمی گفت:

  با سلام
  بنده از امکانات این کلینیک استفاده کرده ام.
  اصلا قصد تبلیغ ندارم ولی واقعا پزشکان مجربی در این کلینیک هستند و قیمت مناسبی هم دارد.
  با تشکر از دکتر عابدی

 2. سیدعلی گفت:

  سلام
  مهمترین نکته ی این درمانگاه احترام بسیار بالایی که به ارباب رجوع میذارن که معرف شخصیت و معرفت بالای اساتید و پرسنل این درمانگاه هستش.
  انشاالله که همیشه مورد رضای پروردگار رئوف باشند

 3. رسول جزینی گفت:

  خدا ان شاالله خیر دنیا وآخرت بدهد به آقای دکتر وهمکارانشون واقعا درمانگاه عالی درست کردن برای شهرمون

 4. نگاررحیمی گفت:

  سلام.من چندوقت پیش به این کلینیک مراجعه کردم واقعا پرسنل با شخصیتی داره و فوق العاده با اخلاق..


 • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

  بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی