اعتراف جک استراو به دخالت در امور ایران

کد خبر : 1551

تاریخ انتشار : ۷:۴۲ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۱۵ چاپ این مطلب

اعتراف جک استراو به دخالت در امور ایران

به گزارش درچه به نقل از جام جم جک استراو که پیش از این وزیر خارجه انگلیس بود و اکنون نماینده پارلمان این کشور است، ماموریتی را در دست دارد تا بتواند مناسبات انگلیس و ایران را دوباره به حالت عادی بازگرداند به همین خاطر است که فعالیت رسانه ای خود را در شبکه فارسی […]

esterav
به گزارش درچه به نقل از جام جم جک استراو که پیش از این وزیر خارجه انگلیس بود و اکنون نماینده پارلمان این کشور است، ماموریتی را در دست دارد تا بتواند مناسبات انگلیس و ایران را دوباره به حالت عادی بازگرداند به همین خاطر است که فعالیت رسانه ای خود را در شبکه فارسی زبان بی بی سی افزایش داده و به دفعات با این شبکه گفت وگوی اختصاصی می کند.
موضوع گفت وگوهای اختصاصی او هم همواره ایران است. او در زمان دولت اصلاحات یکی از افرادی بود که با جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه های هسته ای در کنار نمایندگان کشورهای آلمان و فرانسه با تیم هسته ای کشورمان گفت وگو می کرد.
جک استراو -وزیر خارجه اسبق و نماینده کنونی پارلمان انگلیس روز سه شنبه با حضور در شبکه «بی بی سی»درباره نقش انگلیس و سیاست های این کشور در امور ایران سخن گفت.
وی در حالی که خواستار نگاه مستقیم به دوربین برای صحبت کردن با مردم بود، گفت: درباره این نوشتم؛ وقتی پیگیری می کنیم، کاملا می پذیرم که شهرت بریتانا در داخل ایران خیلی بد بوده و سابقه آن به زمان جنبش تنباکو و حتی قبل از آن به قرن ۱۹ بر می گردد که شهرت بریتانیا در ایران خیلی بد بوده و خوشنام نبوده است.
استراو در ادامه اظهاراتش تصریح کرد: بریتانیا دهه ها و دهه ها به ایران و مردم ایران نگاه نواستعماری داشت. به ایران به عنوان کشوری نگاه می کرد که می خواست از نفت و منابع ایران سوءاستفاد کند.
نماینده کنونی پارلمان انگلیس خاطرنشان می کند: بریتانیا می خواست مطمئن باشد که ایران به هیچ عنوان مشکلی برای نقشه های بریتانیا در هند ایجاد نمی کند.در طول جنگ جهانی دوم نیز می خواست مطمئن شود که ایران در طول جنگ هرگز تهدیدی برای بریتانیا و متحدینش نمی شود.
وزیر خارجه اسبق انگلیس با اشاره به روی کار آوردن رضا شاه، خلع و به قدرت رساندن محمدرضا ادامه داد:درسیاست ایران تا مدتها دستکاری می کردیم و دست می بردیم؛ من این را می پذیریم.سعی می کردیم شاه را در قدرت نگه داریم در حالی که او تاریخ اعتبارش گذشته بود.
به گفته وی ؛ غرب، امریکا و فرانسه و حتی بریتانیا از صدام در طول جنگ ایران و عراق حمایت می کردند و این کارنامه خوبی نیست. من این را می پذیرم و باید اعتماد سازی کنیم.در عین حال این حرف را می زنم به کسانی که این سوال را از من پرسیدند؛ باور نکنید که همه بریتانیایی ها این نگاه و شیوه را نسبت به کشور شما ایران دارند.
نماینده پارلمان انگلیس تأکید کرد:در هر حال ما دیگر یک قدرت استعماری و ابرقدرت نیستم و اکثریت مردم بریتانیا چیزی که می خواهند؛ احترام به ایران و مردم ایران است. آنها می خواهند روابط خوب را با مردم ایران بسازند. من به شما قول می دهم.
سخنان جک استراو شاید برای مردم ایران جالب توجه باشد. این که او از دخالت های دولت انگلیس در امور ایران سخن می گوید و به نوعی ابراز ندامت هم می کند اما سیاست های خصمانه دولت انگلیس علیه جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد و هیچ تغییر در رویکرد دولتمردان آن نسبت به ایران دیده نمی شود.
جک استراو اعتراف می کند اما هنوز اعتمادسازی از سوی انگلیس دیده نشده است. سیاستی که استراو و شبکه بی بی سی فارسی نسبت به ایران اتخاذ کرده است بیشتر برای اقناع مردم ایران و نشان دادن چهره دوستانه از این کشور است در حالی که باید تغییر در رفتارها اتفاق بیفتد و تنها نمی توان به گفته ها بسنده کرد.
آیا دیدگاه ها و سخنان جک استراو سخنان و مواضع دولتمردان انگلیس هم هست؟! شاید او انتظار دارد مقامات و مردم ایران نسبت به این سخنان خوشبینانه رفتار کنند اما گذشته و حال انگلیس این اجازه را نمی دهد.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی