کد خبر : 1276

تاریخ انتشار : ۳:۰۵ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۵ چاپ این مطلب

توجه به دشمنی آمریکا در بحث مذاکرات/ تحکیم وحدت ستون مستحکم جنبش دانشجویی

به گزارش درچه به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدیان رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در مراسم سالیانه تحکیم وحدت با تبریک عید سعید قربان گفت: بحث قربانی کردن اولین موضوعی بود که پس از هبوت انسان بر روی زمین منجر به بروز اولین دعوا بین انسانها شد. وی […]

به گزارش درچه به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدیان رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در مراسم سالیانه تحکیم وحدت با تبریک عید سعید قربان گفت: بحث قربانی کردن اولین موضوعی بود که پس از هبوت انسان بر روی زمین منجر به بروز اولین دعوا بین انسانها شد.

وی افزود: در آن زمان دو فرزند حضرت آدم به نام‌های هابیل و قابیل قربانی را آماده کردند که قربانی یکی قبول شد و قربانی دیگر مورد قبول درگاه الهی واقع نشد.

حجت‌الاسلام محمدیان خاطرنشان کرد: پس از این اتفاق آیه‌ای نازل شد و خداوند فرمود خدا از اهل تقوا قربانی را می‌پذیرد اما فرزند بی تقوای آدم بجای جبرای بی تقوایی خود دست به قتل برادرش زد و اولین خون بر روی زمین جاری شد؛ همین مسئله اهمیت قربانی کردن با تقوا در راستای عید قربان را نشان می‌دهد.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری همچنین در مهمترین بخش صحبت‌های خود درباره موضوع مذاکره با آمریکا اظهارداشت: شما دانشجویان فعال در تشکل‌های دانشجویی حتماً این روزها در معرض این سئوال هستید که در حوزه موضوع مذاکره با آمریکا به دانشجویان عادی پاسخ دهید.

وی افزود: مسلماً راهبردها و سیاستهای اصلی جمهوری اسلامی ایران در مورد مذاکره با آمریکا در طول ۳۴ سال گذشته برای نسل جوان امروزی روشن و واضح نیست چرا که ورودی‌های جدید دانشگاه اغلب متولدین دهه ۷۰ هستند و این موضوعات را ندیده‌اند.

وی ادامه داد: بنابراین انتظاری که از سوی نهاد نمایندگی رهبری از انجمن‌های اسلامی وجود دارد این است که تحلیل درستی از مسئله مذاکره با آمریکا داشته باشند و این را به دانشجویان دیگر نیز ارائه دهند.

حجت‌الاسلام محمدیان با اشاره به عدم ممنوعیت مذاکره با آمریکا، گفت: اصل ارتباطات و مذاکره حتی با دشمن‌ترین دشمن‌ها نیز فی‌النفسه ممنوع نیست می‌شود با دشمن هم گفت‌وگو داشت و حتی با وی قرارداد نیز داشت.

وی ادامه داد: ما در تاریخ اسلام نیز شواهدی داریم که نشان می‌دهد مذاکره با دشمن فی‌النفسه اشکالی ندارد اما مسئله مهم اینجاست که در این راه ملاحظاتی وجود دارد.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها درباره ملاحظه اول درمورد مذاکره با آمریکا اذعان داشت: ملاحظه اول این است که بدانیم با چه کیس مذاکره می‌کنیم، عده‌ای اصلاً اعتقاد ندارند که آمریکا دشمن ما است و اصلاً آمریکا را دشمن نمی‌دانند و انقلابیون را متهم به توهم زدگی درباره دشمنی آمریکا می‌کنند.

وی افزود: آنها معتقدند آمریکا امروز ابرقدرت دنیا است و به نوعی پلیس دنیا به حساب می‌آید بنابراین باید نظم دنیا را تضمین کند، این تفکریست که در مقابل تفکر و ایدئولوژی انقلاب اسلامی قرار دارد و همیشه انقلابیون را ملامت می‌کند.

حجت‌الاسلام محمدیان در ادامه گفت: این تنها مختص کشور ما نیست و خیلی از کشورهای دیگر نیز هستند که این بردگی مدرن را پذیرفته‌اند و خودشان را دست‌بسته متعلق به این کلانتر بزرگ می‌دانند.

وی درباره عدم تغییر نگاه آمریکایی‌ها در طول ۳۴ سال گذشته به ایران تصریح کرد: آمریکایی‌ها در زمانی که از رژیم شاه در کشور ما حقوق می‌گرفتند در ردیف بندهای فیش حقوقی‌شان یک حق توهش‌ داشتند، حالا فکر می‌کنید در این چند سال نگاه انها به ما عوض شده است؟ نه تنها اینطور نیست بلکه عقیده ما این است که بغض آنها در طول این ۳۴ سال نسبت به ما بیشتر نیز شده است بنابراین ملاحظه اول تیم مذاکره کننده با آمریکا باید این باشد که حتماً دشمن بودن آمریکایی‌ها و نگاه غرض‌ورزانه آنها را در نظر بگیرند.

وی در توضیح ملاحظه دوم تیم مذاکره کننده با آمریکا اذعان داشت: مورد دومی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که مذاکره در عرف دیپلماسی دنیا به معنای گفت‌وگو نیست هرچند گفت‌وگو نیز در آن وجود دارد.

وی افزود: مذاکره در معنای عام به معنای معامله و دادوستد است و ما باید این را در نظر بگیریم که در این معامله چه چیزی باید به آمریکا بدهیم تا چه چیزی بگیریم.

حجت‌الاسلام محمدیان در ادامه تاکید کرد: ما معتقدیم اختلاف جمهوری اسلامی ایران با آمریکا روی مسائل عادی نیست چرا که درباره مذاکره بر سر مسائل عادی از زمان امام راحل تا تمام دولت‌های گذشته قبل از دولت یازدهم نیز در مورد مذاکره اجازه وجود داشته است اما مسئله مهم اینجاست که بحث کنارآمدن با آمریکا یک بحث اعتقادی است که تا یکی از طرفین از هویت اصلی خود دست بر ندارد امکان نتیجه‌گیری وجود نخواهد داشت.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در ادامه با اشاره به خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: ما به عنوان پیروان اهل‌بیت از دو چیز نباید بگذریم. اول اینکه به هیچ وجه حق ظالم شدن به ما نشده است و از سوی دیگر نیز نباید مظلوم واقع شویم، مسئله مهم اینجاست که مسلمان نباید زیر بار ظلم برود و باید از مظلوم دفاع کند.

وی در ادامه تاکید کرد: ما یا باید از اسلامیتمان دست برداریم یا حق اربابی را به آمریکا پرداخت کنیم که آنهم زیر بار ظلم رفتن است بنابراین برای اینکه آمریکا دست از سر ما بردارد باید از هویت خودمان بگذریم.

حجت‌الاسلام محمدیان با اشاره به تحریف افکار عمومی از سوی آمریکایی‌ها اذعان داشت: آمریکا افکار عمومی جهان را تحریف کرده است و چند کشور را به سوی خود کشیده و خودشان را نمایندگان جامعه جهانی معرفی می‌کنند که نوع نگرش آنها در این نمایندگی کاملاً غرض ورزانه است.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به استقبال برخی از جریان‌های دیگر اندیش و غیر انقلابی از موضوع مذاکره با آمریکا تصریح کرد: در هفته‌های اخیر برخی جریانات دگر اندیش و غیر انقلابی که اهداف اصلی انقلاب را قبول ندارند به شدت از امتیاز دادن به آمریکا استقبال کرده‌اند اما باید بگوییم این جریانات یکی از ناشیانه‌ترین رفتارها است و ناشیانه‌تر از آن این است که حتی این تفکرات را به امام راحل (ره) نیز نسبت داده‌اند.

وی افزود: آن زمان یک نامه‌ای نوشته شده است اما بدون اینکه پاسخی به ان داده شود حالا به منزله موافقت امام با حذف شعار مرگ بر آمریکا تلقی می‌شود، جالب اینجاست که در تمام پیام‌های مکتوب امام (ره) پس از این نامه نیز هیچ چیزی مبنی بر موافقت امام با شعار مرگ بر آمریکا موجود نیست.

حجت‌السلام محمدیان با نتیجه‌گیری از موضوع مذاکره با آمریکا به صورت برد برد تاکید کرد: در قضیه مذاکرات اخیر با آمریکا ما معتقدیم که نتیجه مذاکرات به صورت برد برد خواهد بود یا تیم ما موفق می‌شود که آمریکایی‌ها را قانع کند که تا حدود دست از ظلم خودشان بردارند که در این صورت تا حدودی حق ملت ما حفظ شده که ابن یک سر برد مذاکرات ما است.

وی ادامه داد: در صورت عدم موفقیت نیز باز هم برای ما است چراکه بار دیگر غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی‌ها از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران اثبات می‌شود.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری همچنین با توصیف تشکل تحکیم وحدت بعنوان یکی از مهمترین و با سابقه‌ترین تشکل‌های دانشجویی اذعان داشت: نام تحکیم وحدت بیان مستقیم امام راحل(ره) برای نامگذاری این تشکل دانشجویی است چرا که ایشان در اولین ملاقات خود با اعضای دفتر تحکیم وحدت فرمودند بروید و در بین خودتان وحدت را بیشتر کنید.

وی افزود: انجمن اسلامی در دانشگاه‌ها یکی از موثرترین بخش‌ها در برافراشتن پرچم جمهوری اسلامی ایران در پیروزی انقلاب اسلامی بوده است و سرتاپای وجود اعضای اولیه دفتر تحکیم وحدت، عشق به امام و سربلندی نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

حجت‌الاسلام محمدیان ادامه داد: در زمان فعالیت ما در اوایل انقلاب در تشکل‌های دانشجویی جمله اختلاف بیانداز و حکومت کن که توصیفی برای انگلیسی‌ها بود، شهرت داشت. در همین راستا امام (ره) می‌دانستند ه یک مجموعه تاثیرگذار حتماً در معرض اختلاف افکنی و تفرقه انگیزی قرار می‌گیرد برای همین منظور به تحکیم وحدت تاکید زیادی داشتند.

وی افزود: دلیل اثبات وجود تفرقه‌افکنی‌ها همین است که حالا یکی از رؤسای سابق انجمن اسلامی بعنوان مشاوره در کنگره در کشور آمریکا حاضر است.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در ادامه تاکید کرد: یکی از نقطه‌های امید ما در دانشگاه‌ها تشکل تحکیم وحدت است و توصیه من به اعضای این تشکل این است که اختلاف نظر در همه‌جا وجود دارد اما شما باید بدانید اگر اصول آسیب نبینند اختلاف نظرها تاثیرگذار نیستند و کار مهم شما این است که از عدم ورود اختلاف نظر به اصول مراقبت کنید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تحکیم وحدت از ستون‌های مستحکم جنبش دانشجویی است و امیدواریم اعضای این تشکل دانشجویی اینبار نیز با صدایی محکم‌تر و تاثیرگذاری بیشتر به فعالیت خودشان ادامه دهند تا خروجی انجمن اسلامی، افرادی با تجربه برای اداره آینده کشور باشند.

انتهای پیام/سیاسی/۱۴۲۵/۵۱


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی