کد خبر : 11836

تاریخ انتشار : ۲:۱۷ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۷ چاپ این مطلب

تندر۹۰ پشت چراغ زرد/ احتیاط خودروساز فرانسوی در تولید تندر

در شرایطی که خبر می‌رسد خودروسازان داخلی و رنو برسر افزایش تولید تندر۹۰ به توافق رسیده‌اند، منابع آگاه می‌گویند «تا وقتی تحریم‌های بانکی علیه ایران حل نشود و امکان نقل‌و‌انتقال پول فراهم نیاید»، تولید تندر در شرایط طبیعی قرار نمی گیرد.

به گزارش درچه، به گفته منابع آگاه، خودروسازان داخلی و رنو، به افزایش تولید تندر-۹۰ تمایل دارند، اما مشکلات مربوط به نقل‌و‌انتقال پول، دست آنها را برای افزایش تیراژ این محصول بسته است.
هرچند خودروسازان نتوانسته‌اند مطالبات رنو را سر وقت بپردازند و در حال حاضر حدود ۹۰ میلیون یورو به این شرکت فرانسوی بدهکارند، اما مشکل اصلی اینجاست که راه‌های نقل‌و‌انتقال پول از ایران به فرانسه بسیار محدود است و رنویی‌ها نمی‌توانند پول خود را دریافت کنند.

منابع آگاه تاکید می‌کنند که در حال حاضر پول کلانی در حساب رنوپارس (شرکت تامین‌کننده قطعات تندر۹۰ و واسطه خودروسازان ایرانی و رنو) انباشت شده، اما به دلیل تحریم‌ها و مشکلات مربوط به نقل‌و‌انتقال پول، امکان واریز آن به خزانه رنو وجود ندارد. این موضوع علاوه‌بر اینکه سبب شده رنو نتواند مطالباتش را از خودروسازان ایرانی دریافت کند، به کاهش ارزش پول انباشت شده در حساب رنوپارس نیز انجامیده و رنویی‌ها از این بابت بسیار نگرانند. از همین رو رنو با وجود تمایل قلبی به افزایش تیراژ تندر۹۰ در ایران، عقل و منطقش اجازه چنین کاری را نمی‌دهد و خودروساز فرانسوی احتیاط را در مورد افزایش تولید تندر چاشنی کار خود کرده است.

با این حساب نباید انتظار داشت که تیراژ تندر افزایش چندان چشمگیری را در کوتاه مدت داشته باشد و آن‌طور که منابع آگاه می‌گویند، تولید این خودرو در شرایط فعلی (تحریم و عدم امکان نقل‌و‌انتقال پول) در نهایت به روزی ۲۵۰ دستگاه خواهد رسید. این در حالی است که طبق قرارداد، باید روزانه ۶۰۰ دستگاه تندر۹۰ در ایران به تولید برسد و با این حساب و به فرض رشد تیراژ، تندر باز هم ۳۵۰ دستگاه از برنامه عقب خواهد بود.

در این شرایط به‌نظر می‌رسد تندر۹۰ به نوعی پشت چراغ زرد تولید قرار گرفته، چه آنکه تیراژ آن با احتیاط و سرعتی کم، بالا خواهد رفت.
منبع: دنیای اقتصاد


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی