کد خبر : 11429

تاریخ انتشار : ۱:۱۲ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۱ چاپ این مطلب

گفتگوی درچه نیوز با ذاکر اهل بیت(ع) حاج مجید مجیدی/قسمت اول

اولین جایی که مداحی کردم مسجد الهادی بود / در شغل مقدس معلمی فعالیت می کنم

یادم هست اولین باری که می خواستم بخوانم، مسجد الهادی بود و آن موقع قرار بود سرودی را اجرا کنم که قبلاً می خواندند ( شهیدم من …. شهیدم من ) این سرود از سرود های زمان جنگ بود که راجع به شور شهادت و ایثار بود و من رفتم پشت بلندگو و آن را اجرا کردم .

حاج سید مجید مجیدی را مردم شهر درچه خیلی خوب می‎شناسند. سالیان زیادی است آقای مجیدی در شهر درچه بعنوان یکی از شاخص ترین مداحان مطرح می شود.

متن زیر گفتگوی اختصاصی آقای حاج مجید مجیدی با پایگاه خبری – تحلیلی درچه نیوز می باشد:

 

با عرض سلام و خوش آمدگویی حضور محترم جناب آقای مجیدی.از اینکه وقت گرانبهایتان را با وجود مشغله زیاد در اختیار ما گذاشتید کمال تشکر را دارم. قبل از هر چیز از شما تقاضا دارم اگر مطلب یا موضوعی هست بفرمائید که انشاءا… در خدمتتان باشیم.

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام، فرا رسیدن ماه محرم، ماه عزای حضرت سیدالشهدا امام حسین ( علیه السلام ) را خدمت امام زمان ( عجل الله تعالی فرجه ) و همۀ دوستداران حضرتش تسلیت عرض می کنم و همانطور که پیغمبر ( صلی الله علیه و آله ) می فرمایند : ان لقتل الحسین حرارتاً فی قلوب المؤمنین لا تبرد عبداً، واقعاً هم برای شهادت امام حسین ( علیه السلام ) حرارتی در قلبها و دلهای مؤمنین است که تا قیامت سرد نخواهد شد . الحمدلله شاهد هستیم و می بینیم که این حرارت هر روز داغ تر می شود و در جوانهایمان هم، روز به روز حرارت بیشتری را می بینیم که الحمدلله مردم عزیز ما علی الخصوص جوانان فوج فوج و به صورت گسترده در هیئات، مساجد و عزاداری های حضرت اباعبدالله الحسین ( علیه السلام ) شرکت می کنند و هر سال این تنور الحمدلله داغ تر می شود .

قبل از هرچیز از شما خواهشمندم که کمی از خودتون بگوئید. از وضعیت شغلی و از اینکه از چه راهی امرار معاش می کنید؟ از هنر و حرفۀ مبارک مداحی که شما در آن فعال و مشغول هستید بگوئید :

خدمتتان عرض کنم بنده در شغل مقدس معلمی فعالیت می کنم . البته در مقطع دبیرستان و از محل اشتغال در آموزش و پرورش امرار معاش می کنم .

معمولاً وقتی که پای صحبت با مداحان اهل بیت می نشینیم ؛ شروع فعالیت مداحیشان یا ریشه مداحی شان به دوران کودکی و نوجوانی بازمی گردد. شما از چه زمانی و چه سنی مداحی در شما ریشه پیدا کرد و یا جرقه اش در وجود شما زده شد و شروع مداحی تون را توضیح دهید .

پیشینۀ خیلی از مداحان را که بررسی می کنیم می بینیم که یا پدر یا برادر و یا خانوادگی تعدادی شان مداح بودند . در مورد من پدرم الگویم بوده اند. پدرم با اینکه سواد خواندن و نوشتن نداشته اند ولی صدای خوبی داشته اند و همین عامل بوده است که قدیم ها گاهی در روضه ها می خواندند ، خصوصاً در شبهای محرم و در مسجد الهادی درچه .

لطفاً می شود ایشان را معرفی بفرمائید :

بله ایشان حاج سید مهدی مجیدی هستند .

خلاصه این که صدا را هم ما از پدرمان داریم که ایشان در روضه ها می خواندند. البته برادران دیگرم هم صدایشان بد نیست ولی در عرصۀ مداحی فعالیت نمی کنند. ولی همانطور که شما فرمودید ریشۀ مداحی از کودکی در وجود مداحان است و من خودم وقتی که کودک و نوجوان بودم در جلسات روضه به خصوص ماه محرم به مداحی که نوحه ، شعر یا روضه می خواند با یک حالت وجد و شور و جذابیتی در چشمانش نگاه می کردم به دستانشان هم نگاه می کردم و گاهی خودم را جای مداح قرار می دادم و در دلم می گفتم آیا روزی می رسد که من هم مثل ایشون پشت تریبون بایستم و مداحی کنم .

از دوران کودکی من حاج آقای مهدی منصوری را می شناختم. ایشان را گاهی اوقات در مراسم نماز جمعه درچه دعوت می کردند و گاهی هم در مجالس عزاداری درچه دعوت می شدند و مداحی می کردند .

من از بچگی علاقۀ خاصی به ایشان و مداحی شان داشتم به طوری که وقتی ایشان مداحی می کردند محو مداحی شان می شدم و این علاقه باعث شد که از کودکی و نوجوانی به سمت مداحی کشیده بشوم. خلاصه اینکه شروع مداحی من از مسجد الهادی درچه و مدرسه و مسجد جامع درچه بود که من خودم می رفتم آنجا و از دست اندرکاران تقاضا می کردم که میکروفون را در اختیار ما هم قرار بدهند تا شعر یا نوحه ای یا روضه ای بخوانم.

کلاً علاقۀ من به مداحی از کودکی شروع شد . سال سوم راهنمایی که بودم از طرف ستاد نماز جمعه درچه دعوت شدم برای مکبّری نماز جمعه درچه که با اشتیاق فراوانی پذیرفتم . الان الحمدلله حدود ۲۵-۲۶ سال است که در عرصۀ مکبّری نماز جمعه در ستاد برگزاری نماز جمعه درچه خدمت می کنم و امیدوارم که بتوانم این راه را تا لحظه ای که زنده ام ادامه بدهم .

آیا شما اولین باری که به حالت رسمی مداحی کردید را یادتان هست؟ کی و کجا و در چه شرایطی اولین بار مداحی کردید؟

یادم هست اولین باری که می خواستم بخوانم، مسجد الهادی بود و آن موقع قرار بود سرودی را اجرا کنم که قبلاً می خواندند ( شهیدم من …. شهیدم من ) این سرود از سرود های زمان جنگ بود که راجع به شور شهادت و ایثار بود و من رفتم پشت بلندگو و آن را اجرا کردم . خلاصه از این جا مداحی من شروع شد. یادم هست که گاهی نوحه های کوچک سینه زنی آماده می کردیم و در مسجد می خواندیم و بعد هم در دوران دفاع مقدس می آمدیم مسجد امام حسین ( علیه السلام ) (مسجد قلعه) و آنجا حاج غلامرضا مؤذن (غلامرضا ابراهیمی) که خدا رحمتش کند به ما میدان می داد و ما می خواندیم. ایشان هم ما را تشویق کردند و می گفتند آقا مجید آمده و انشاءالله دعای توسل رو می خواند. جرقۀ این کار از آنجا شروع شد و بیشتر شد .

آن موقع چه سنی داشتید؟

حدوداً کلاس دوم راهنمایی یعنی حدوداً سیزده ساله بودم .

پس می شه گفت مشوق شما حاج غلامرضا بودند چون قدیمی ها خیلی به بچه ها و افراد کم سن میدان نمی دادند ولی ایشان این کار را می کردند. آیا در خانواده شما و فرزندان شما دختر یا پسری هست که به مداحی علاقه داشته باشند و آیا مداحی هم می کنند.

بله پسر کوچکم

چند سالشونه؟

حدوداً ۱۰ سالش است و در کلاس چهارم درس می خواند. فعلاً کمی در عرصه وارد وارد شده است که انشالله بیشتر بشود.

خودتان اجبارش کردید یا اینکه خودش دوست دارد؟

نه به هیچ وجه اجبارش نکردم ولی خودشون علاقه نشان می دهند که امیدوارم با علاقۀ خودش به این سمت بیاید و شروع کند .

به نظر شما اگر بچه ها علاقه هم داشته باشند و بخواهند در سن کم و نوجوانی مداحی کنند آیا نیاز هست که زیر نظر استاد کار کنند و از استاد کسب تجربه کنند یا صرف اینکه مداحی مداحان را گوش کنند کفایت می کند؟

هرکاری نیاز به استاد دارد. مداحی هم مثل خیلی از حرفه های دیگر به استاد نیاز دارد. البته باید بگویم مداحی حرفه نیست ولی مثل خیلی از کارهای دیگر به استاد نیاز دارد. برای شروع مداحی از همان اول استاد لازم نیست. یعنی اینکه به نظر من فرد باید وارد این عرصه بشود و علاقه به مداحی داشته باشد به نوار مداحان گوش دهد و بخواند و خلاصه روی غلطک بیفتد و خودش را محک بزند. وقتی رو غلطک افتاد آن وقت به استاد نیاز دارد. بالاخره وقتی که مداح می خواهد وارد عرصه مداحی بشود باید صدای خوب و رسایی هم داشته باشد.  ممکن است یک نوجوان ۱۰- ۱۲ ساله می خواهد در این عرصه وارد شود. بنظرم در ابتدا به صدای مداحی که علاقمند است گوش کند و مقداری با آن بخواند. اما در آینده تقلید دیگر خیلی درست نیست و حتما نیاز به استاد دارد. متاسفانه بسیاری از نوجوانان ما، مداحی را فقط در غالب آن می دانند که یک شعری را بخوانند و تمام بشود. در صورتی که مداحی این نیست. مداحی مقتل شناسی دارد. کتاب های بسیاری از بزرگان قدیم و جدید هست که باید بتوانند این مقاتل را بخوانند، آنها را بشناسند، روضه هایی که می خوانند حتما از مقتل های معتبر باشد، مطالبی که بیان می کنند از منابع معتبر باشد و ما اصلا در عرصه مداحی، کلاس هایی بنام مقتل شناسی داریم که حتما نیاز به استاد دارد. شعر شناسی نیاز به استاد دارد. وقتی که مرحله ابتدایی مداحی را طی کردند، حتما نیاز به استاد دارند.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی