کد خبر : 1010

تاریخ انتشار : ۷:۵۴ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۱ چاپ این مطلب

عراقچی: شکل، اندازه و سطوح غنی‌سازی قابل مذاکره است/خروج مواد از کشور خط قرمز ایران

به گزارش درچه به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و عضو هیئت ایرانی در مذاکرات ژنو گفت: در مذاکرات ژنو به دنبال مذاکرات هدفمند و واقعی هستیم نه برای نمایش و اتلاف وقت و گفت‌و‌گو برای گفت‌وگو. وی افزود: ‌فردا ظهر به ژنو خواهیم رفت و مذاکرات صبح […]

به گزارش درچه به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و عضو هیئت ایرانی در مذاکرات ژنو گفت: در مذاکرات ژنو به دنبال مذاکرات هدفمند و واقعی هستیم نه برای نمایش و اتلاف وقت و گفت‌و‌گو برای گفت‌وگو.

وی افزود: ‌فردا ظهر به ژنو خواهیم رفت و مذاکرات صبح سه‌شنبه آغاز می‌شود.

معاون وزیر خارجه با اشاره به شام خصوصی فردا شب ظریف و اشتون گفت:‌ این زمان فرصتی برای مرور مسائلی است که در دو روز پس از آن در جریان قرار خواهد گرفت.

عضو تیم مذاکره کننده ایران افزود: ‌با کمال جدیت و مصمم به این مذاکرات می‌رویم و برای دستیابی به هدفی مشخص که مورد قبول طرفین مذاکره باشد اقدام خواهیم کرد.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از همه حقوق خود برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای از جمله غنی سازی استفاده خواهد کرد، افزود: هیئت مذاکره کننده ایرانی درصدد است طرح مشخصی را در این مذاکرات ادامه دهد تا مبنایی برای مذاکرات باشد و امیدواریم در فاصله زمانی معقول، نتایج حاصل شود.

وی که با شبکه خبر گفت‌وگو می‌کرد درباره ترکیب تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت‌: چون این مذاکرات در سطح معاونان وزیر خارجه انجام می‌شود مسئولیت مذاکره با بنده خواهد بود، اما آقای ظریف در جلسه افتتاحیه درباره طرح ایران توضیح خواهد داد.

عراقچی افزود‌: البته جمع بندی مذاکرات را در جلسه‌ای که آقای ظریف و خانم اشتون حضور دارند ارائه می‌کنیم.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که برد ایران و برد طرف مذاکره در این مذاکرات چیست؟ افزود:‌ طرف مقابل همیشه مدعی بوده است که با انرژی صلح آمیز هسته‌ای در ایران مخالفتی ندارد، اما با سلاح هسته‌ای مخالف است و زمانی که ما در این مذاکرات به آنها اطمینان دهیم که ایران هیچ برنامه نظامی را در دستور کار ندارد برد آنها حاصل شده است.

عراقچی گفت: ‌البته آنها اگر در سخنان و ادعاهای خود صداقت داشته باشند این هدف برایشان قابل وصول است.

وی افزود: ‌برد ما هم در این مذاکرات این است که برنامه صلح‌آمیز خود را ارائه و بر برخورداری خود در زمینه غنی سازی تاکید کنیم.

عراقچی خط قرمز ایران در این مذاکرات را غنی سازی و حفظ حقوق مردم خواند و گفت: از هر آن چه مردم ایران بر اساس معاهدات بین‌المللی برخوردارند ذره‌ای کوتاه نخواهیم آمد.

وی افزود: البته درباره شکل، اندازه و سطوح مختلف غنی سازی مذاکره خواهیم کرد، اما خروج مواد از کشور خط قرمز ماست.

عراقچی با اشاره به اینکه همه نگرانی‌های معقول طرف مذاکره کننده را برطرف خواهیم کرد، گفت‌: این مذاکرات در بحث هسته‌ای است، اما اگر آن‌ها علاقه‌مند باشند در خصوص مسائل منطقه و دیگر چالش‌های بین‌المللی هم آماده گفت‌وگو خواهیم بود.

انتهای پیام/سیاسی/۱۴۲۵/۳۳


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی درچه می باشد

    بایگانی اخبار پیوندها تماس باما خبرنگار افتخاری درباره ما نظر سنجی